Календар православних свят на квітень 2021 року: коли Благовіщення і Страсна п’ятниця

Дата публікації
Перегляди
3633
Поділитись:
WhatsApp
Viber
Календар православних свят на квітень 2021 року: коли Благовіщення і Страсна п’ятниця

Фото: pixabay.com

У квітні 2021 року продовжується Великий піст.

Квітень 2021 року - період Великого посту. Дотримання посту - це не тільки вживання пісних страв без м’яса, риби, молока та яєць, а глибока внутрішня молитва, очищення душі від бруду, покаяння, сповідь та причастя.

У квітні бажано хоча б раз сповідатися, причаститися, і якщо карантинні умови це дозволяють, приходити в храм хоча б на свята та в вихідні. Якщо карантинні умови не дозволяють відвідувати церкву, не треба спокушати Господа, моліться вдома, читайте Святе Письмо, слухайте світлу музику, дивіться православні  онлайн канали.  

І ще, варто згадати Євангеліє від Матвія, що каже: “Не те, що входить до уст, людину сквернить, а те, що виходить із уст, людину сквернить”.

Гріхом стає не те, що їсть людина, а те, що вона ретранслює оточенню. “По справам вашим впізнаю вас”, - казав Господь. Тому не менш важливо накласти піст на ваші  думки, вашу мову і ваші справи. Якщо сумніваєтеся, що треба зробити, перевірте вашу справу через десять заповідей. Якщо не знаєте, як себе поводити, згадайте, як би Господь вчинив на вашому місці.

3 квітня, субота - Батьківська субота, поминання померлих. Поминання - від слова “пам’ять”. Молитовний спомин тих, хто вже помер, дуже важливий. Бо як казав Антоній Оптинський: “Якщо ми поминатимемо померлих тут, на землі, то душі померлих поминатимуть нас на Небі. А їхня небесна молитва набагато корисніша, ніж наша - за них. Адже про нас турбуються не лише душі праведних людей, але й грішні душі турбуються про те, щоб ми не потрапили туди, де зараз знаходяться вони”.

3 квітня, субота - День преподобного Серафима Вирицького. Святий був духовним батьком ченців Олександро-Невської лаври у Санкт-Петербурзі. Преподобний Серафим став ченцем у найскрутніший період сучасного православ’я - 20-ті роки ХХ століття. Одна з його духовних практик - він 1000 днів молився за свою паству, церкву та взагалі країну біля Леушинської ікони Божої Матері  (“Аз есмь с вами и никтоже на вы”). Його промова Від мене це було”, у якій він від імені Бога, дуже відома серед православних вірян, і втішає їх і зараз.

4 квітня, неділя - третя неділя Великого посту, Хрестопоклонна. На всеношній Святий Хрест кладуть на Престол у Євангельському місті. Зранку, на літургії Хрест виносять з алтаря, поклоняються хресту, після чого звершується помазання святим єлеєм. Духовний зміст Хрестопоклонної неділі - кожна людина повинна взяти свій хрест і йти за Господом. Нести хрест (або жити) без звинувачень та скарг шляхом Божих заповідей. Ця неділя розпочинає Хрестопоклонний тиждень.

7 квітня, середа - Благовіщення Пресвятої Богородиці. Велике дванадесяте свято, третє за важливістю після Різдва Христового та Пасхи.

У цей день Архангел Гавриїл сповістив Діві Марії про народження нею Ісуса Христа, Сина Божого: "Радій, благодатна, Господь з тобою. Зачнеш у лоні і породиш сина і назвеш його Ісус. Він буде великий і Сином Всевишнього назветься, і дасть йому Господь Бог престол Давида, Батька Його, і царюватиме над домом Якова повіки та й царству Його не буде кінця". Марія ж сказала: "Як же це станеться, коли я мужа не знаю". Відповів Архангел: "Дух Святий найде на тебе й сила Всевишнього окриє тебе, — тим-то й Святе, що народиться, назветься — Син Божий. У Бога нема неможливого". І сказала Марія: "Раба Господня, нехай буде мені по твоєму слові". На тому місці, де це сталося, у Назареті (Ізраїль) побудований храм в пам’ять Благовіщення Богородиці.

На Благовіщення дозволяється вживати рибу.

24 квітня, субота - Лазарева субота. Спомин про воскресіння Ісусом Христом Лазаря, який чотири дні був мертвим, а по молитві Господа знов став живим. Символічно - кожна людина може померти для гріха і народитися знов, для праведного життя. Смерть підкоряється Господу, і якщо Він прийде  до людини, то і сама смерть відступить від людини.

Цього дня дозволяється рибна ікра. Увечері на богослужінні святять вербу.

25 квітня, неділя - Вербна неділя, Вхід Господній в Єрусалим.  У цей день Господь Ісус Христос з учнями увійшов в Єрусалим, сидячі на молодому ослі, що символізував нову віру, входження у світ християнства. Люди зустрічали Христа, як Спасителя та Месію, вкладали на його шляху пальмове гілля і навіть свій одяг. Апостоли голосно казали: “Благословен Цар, грядий в ім’я Господнє!” На спроби фарисеїв зупинити апостолів, Христос відповів: “Якщо вони замовчать, то каміння почне говорити!”

Від цього дня починається Страсний тиждень. 

У цей день дозволяється риба. В храм приходять з квітами, переважно з вербою, освячують її, і несуть додому, де бережуть її до вербної неділі наступного року.

29 квітня, четвер - Великий четвер, Чистий четвер. Час спомину Тайної Вечері, де вперше Господь показав людям, як треба причащатися, і що таке Святе Причастя, або Свята Євхаристія. А ще це день, коли Іуда зрадив Хреста: за 30 срібняків Першосвященника розповів, де перебуває Ісус з учнями.  

30 квітня, п’ятниця - Велика п’ятниця, Страсна п’ятниця. Згадка про страждання та розп’яття Ісуса Христа. Як ті ж люди, що у понеділок кричали: Осана!”, у п’ятницю кричали “Розіпни!”. З точки зору світу, Христа стратили найганебнішою стратою, яку призначали страшним розбійникам. З духовної точки зору Христос став безвинною жертвою за гріхи людства, після смерті якої  були зруйновані кайдани пекла, а люди, які страждали в пеклі, але вірили у Бога, отримали  право повернутися в Рай, у Царство Боже. Відтоді у Царство Боже можна потрапити тільки через віру в Ісуса Христа, Сина Божого. 

Суворий піст - на ознаку великого жалю та співчуття неймовірним стражданням Христовим, який був ні в чому не повинен, але прийняв смерть заради нас, людей. А також на спомин плачу та болю Божої Матері, яка на власні очі бачила катування та страту свого сина. У цей день бажана щира молитва. 

Повʼязані теми:

Дата публікації
Перегляди
3633
Поділитись:
WhatsApp
Viber
Наступна публікація