Катастрофа російського Ту-154 над Чорним морем: 10 років потому

Пасажирський літак Ту-154 в 2001 році міг бути збитий ракетою, випущеною з російського полігона під Феодосією.

Десять років тому, 4 жовтня 2001 року, літак Ту-154 авіакомпанії "Сибір", що летів з Тель-Авіва до Новосибірська, розбився над Чорним морем. Жертвами катастрофи стали 78 людей, 66 громадян Ізраїлю та 12 росіян.

Слідство, проведене Міждержавним авіаційним комітетом РФ, встановило, що літак був збитий українською ракетою, запущеною під час навчань з полігону біля Феодосії.

Україна в добровільному порядку, не чекаючи на результати розслідування, виплатила моральний збиток по 200 тисяч доларів за кожного загиблого. Водночас авіакомпанія "Сибір" досі продовжує судитися з Києвом.

Київський суд дійшов висновку про невинність українських військових, спираючись на результати дослідження Київського науково-дослідного інституту судових експертиз, який вважає, що літак не міг бути збитий зенітною ракетою.

Утім, представники компанії пообіцяли "йти до кінця" і дійти в судових розглядах до міжнародних інстанцій, обстоюючи свої інтереси.

У зв'язку з роковинами трагедії газета "Сегодня" опублікувала розповіді кримських військових про злощасні навчання.

"На ці стрільби з'їхалося безліч іноземців. Вирішувалося питання про створення міжнародного полігону, щоб інші країни проводили навчання у нас і платили за це гроші", - розповів полковник у відставці Олексій Т.

"Коли все це сталося, хлопців, які запускали ракету, закрили на два дні у Феодосії, так що ніхто не міг з ними поговорити. Але багато все одно не вірили, що збили літак - ймовірність така ж, як і знайти голку в стозі сіна", - впевнений він.

Майор у відставці, який служив командиром стартової батареї С-200, Михайло розповідає, що навчання йшли за планом: "А коли пройшла стрільба, всіх командирів викликали на робочі місця і через три години оголосили, що, за попередніми даними, наша ракета збила пасажирський літак. Коли наступного дня головком Ткачов оголосив, що ракета не наша, я не повірив. Тим більше, побачивши в новинах уламки літака, я одразу впізнав отвори від С-200".

За версією Михайла, в катастрофі винен розрахунок, який проводив стрільби. "Реальна мішень була розташована низько і зникала з поля зору, а літак було видно добре. Людей смикали: "Коли буде С-200? Там же іноземці чекають". У лейтенанта, який робив запуск, навіть руки тремтіли. І коли в черговий раз мішень засвітилася, ракету запустили, не розібравшись, що це літак. Вона мала летіти 3 хвилини до мішені, а до літака летіла хвилин 20. За цей час вони могли зрозуміти, що пальнули не туди і підірвати ракету - вона увійшла б в стратосферу і самоліквідувалася б".

Разом з тим, військовий впевнений, що провина лежить не тільки на українській стороні. "Адже стрільби проходили на полігоні "Опук", який належить росіянам. І, згідно з міжнародними правилами, відповідальність за безпеку несе власник території".

Полігон "Опук" на узбережжі між Феодосією і Керчю був створений восени 1946 року за особистим розпорядженням Лаврентія Берії. Тоді там випробовували трофейні німецькі ракети "Фау-1" і "Фау-2", а пізніше - все зенітно-ракетні комплекси малої і середньої дальності, які надходили на озброєння ВМФ.

Унікальний береговий рельєф дозволяє так розмістити вимірювальні пункти і стартові позиції, щоб контролювати всі повітряні траси. Ракетники, які прослужили там десятки років, досі переконані, що тільки недотримання елементарних заходів безпеки могло стати причиною поразки цивільного літака.

"У цьому випадку українські Збройні сили допустили грубу помилку, - вважає колишній начальник відділу крилатих ракет полігону "Опук" Юрій Кузнєцов. - Вони просто знехтували спілкуванням з росіянами. Адже покладено обов'язково запитувати диспетчерський пункт з міжнародних трас в Ростові. Знали б, що летить літак, могли б почекати зі стріляниною".

Читайте також:

Росія "до останнього" буде судитися з Києвом через катастрофу Ту-154

Росія програла Україні справу про катастрофу Ту-154 над Чорним морем

Україна наполягає, що не збивала російський Ту-154 у 2001 році

Росія зажадала компенсації за літак, збитий українською ракетою в 2001 році

ВідеоДесять років тому над Чорним морем збито російський Ту-154

Залиште свій коментар

Аватар
Залиште свій коментар

Коментарі до посту

Останні Перші Популярні Разом коментарів: