Останні

Більше новин

Популярні

Більше новин

Коментують

Більше новин
"Кефалевий бурштин": хто має приструнити браконьєрів, які спустошують лимани на Одещині

Розслідування ТСН.Тижня щодо незаконного вилову кефалі на Тузловських лиманах триває.

На Тузловських лиманах браконьєри збагачуються на вилові кефалі на мільйони. Природні канали, якими риба йшла з лиману до моря, "раптово" зникли. Їх, кажуть природозахисники, просто засипали. І восени, коли кефаль зі всього лиману довгими косяками тягнеться до єдиного залишеного виходу в море, браконьєрам залишається просто черпати рибу десятками тон, йдеться у ТСН.Тиждень.

Штраф за одну без дозволу виловлену кефаль – 602 гривні. За кілограм виходить приблизно 1800 грн. А за рефрижератор майже два мільйони. Щодня Тузловських браконьєрів мали б штрафувати на два мільйони гривень.

Хто саме отримує зиск з вилову кефалі, розслідування привело журналістів з морського кордону на Одещині до урядових кварталів Києва.

Національний природний парк "Тузловські лимани" – це унікальна екосистема, особливо для екзотичних птахів. А взагалі, усе разом взяте, - це окремий мікросвіт, який впливає на клімат тієї ж Одещини. Якщо не буде лиманів, то буде фактично смердюча болотяна пустеля. А тисячам людей довкола, які здебільшого живуть рибальством, доведеться у всіх сенсах змотати вудочки.

"Якщо ми лишаємося цих лиманів – мілини 5 тисяч гектарів. Це велика загроза для клімату", - кажуть фахівці.

Зокрема тому близько 28 тисяч гектарів цих красот держава виділила під національний парк "Тузловські лимани" ще у 2010-му. Та головне - зобов’язалася охороняти природу від людини, але щось пішло не так.

Відео "Кефалевий бурштин": якої шкоди державі завдає неконтрольований вилов кефалі на Одещині

У сюжеті - про справді "золоту" рибку. Такою стала чорноморська кефаль для сучасних тузлівських браконьєрів. Ненаситні рибалки винайшли просто звірячий, але безпрограшний спосіб черпати рибу буквально тонами. Штраф за  одну без дозволу виловлену кефаль – 602 гривні. За кілограм виходить приблизно 1800, а за рефрижератор - майже 2 мільйони.  

"Кефалевий бурштин": якої шкоди державі завдає неконтрольований вилов кефалі на Одещині

Цього року, як ніколи, висохло 5 тисяч гектар мілководних таких територій. Насправді, лимани не всихають. Їх – вбивають, кажуть у нацпарку. І винуватять в усьому фірму "Граніт-2". Мовляв, саме вони викопали канал і весною лиш через нього одного мальок кефалі з моря заходить у води лиманів. Там риба виростає. І, з приходом холодів, повертається у більш теплу морську воду. Лише природні канали, для міграції риби, спеціально засипані браконьєрами, стверджують фахівці парку. 

Для покупця кілограм такої рибки – щось у межах 70 гривень. А для нелегального риболова –близько двох мільйонів гривень штрафу за одну фуру-рефрижератор з кефаллю. Одну з таких нещодавно зафіксували з повітря.

"Вони не контрольовані. Вони тільки роблять те, що дає прибуток і дає відкат на верх. Вони займаються величезним виловом риби і відправляють її "наверх по ланцюгу"", - стверджують у нацпарку.

Натомість директор кооперативу з промислового вилову риби "Граніт-2" Борис Ненько стверджує, що працівники нацпарку хочуть отримувати "відкати" і провокують гранітівців. В охоронців парку - своя правда.

"Цьому масовому браконьєрству сприяють державні структури. Чорноморський рибоохоронний патруль", - стверджує директорка парку.

Начальник Чорноморського басейнового управління Державного агентства рибного господарства Євген Камінський має відбиватися за усіх і вся щодо браконьєрства у "Тузловських лиманах". Він запевняє, що "діяльність обслуговуючого кооперативу "Граніт-2" є законною".

Правда, це якщо вірити дозвільним документам у підприємства. Приміром, тим документам, частину яких уже поставив під сумнів суд. Або тим документам, які нібито легалізовують виритий кооперативом канал - єдиний, що з'єднує Чорне море з цілою групою Тузловських лиманів. Якщо так, тоді для чого рибалки з нібито невідомого підприємства просто на очах поліції загортають щойно прочищену активістами природню прорву.

Досі, тобто з часу існування кооперативу, який обвинувачують у феєричному браконьєрстві та природньому лиху, жодна перевірка так і не була проведена. Хоча, каже Камінський, була запланована у 2014 році. Лиш після першого сюжету ТСН.Тижня і звернень у новостворене міністерство енергетики та захисту довкілля, потрохи стало прояснюватися.

 "В "Граніт-2" є чинні договори на вилов риби. Інша справа, шо вони їх порушують. Щоб скасувати їм дозвіл на вилов риби, рибагентство повинно було б вам пояснити, що мають бути відповідні рішення судів", - пояснює радник міністра енергетики та захисту довкілля Олена Колтик.

"Порушують" - це ловлять кефаль у спосіб, про який і розповідали співробітники парку. Утім, найголовніше: хто кому браконьєр, після двох тижнів очікувань відповідей від профільних держорганів та правоохоронців, ніхто не пояснив. Бо - самі не знають, кажуть. Потрібно розбиратися, кажуть. І розбираються ось уже п'ятий рік. Як і немає від них відповіді: чому міліють унікальні лимани і чому браконьєрство кефалі на Одещині нагадує нелегальний видобуток бурштину на Волині. Такий же неконтрольований і такий же прибутковий, що за нього готові стріляти.

Дивіться першу серію розслідування ТСН.Тижня:

Відео Природний парк "Тузлівські лимани" міліє через неконтрольований вилов кефалі - екологи

"Кефалевий бурштин". Так назвав своє розслідування журналіст ТСН.Тижня побувавши в курортних зонах Одещини. Чому бурштин? Тому що ловлять там кефаль, як свого часу і бурштин на Волині - нелегально, варварськи та практично беззонтрольно. А заробітки навіть більші. Але розібратися, хто там браконьєр, а хто ні - виявилось непросто. Бо на кону такі серйозні гроші, що комусь вигідно цю межу просто не проводити. Кому це вигідно – дізнавався ТСН.Тиждень.  

Природний парк "Тузлівські лимани" міліє через неконтрольований вилов кефалі - екологи

 Кореспондент ТСН.Тиждень Андрій Орляк

Залиште свій коментар

Вибір редакції