"Кемерово" в Україні: ТСН перевірила вітчизняні торговельні центри на пожежну безпеку

"Кемерово" в Україні: ТСН перевірила вітчизняні торговельні центри на пожежну безпеку

Дата публікації
Перегляди
10к
Поділитись:
WhatsApp
Viber
"Кемерово" в Україні: ТСН перевірила вітчизняні торговельні центри на пожежну безпеку

Фото: ТСН

Ключовими для порятунку є перші 10 секунд – далі поверхи заповнює токсичний і непроглядний дим.

Якщо чиновники лише заговорили про перевірки в українських ТРЦ з огляду на трагічні події в російському Кемерові, журналісти вже провели власні рейди одразу в кількох великих містах. Побачене мало дати відповідь на питання щодо безпеки відвідувачів і їхніх дітей, ідеться в сюжеті ТСН.19:30.

У Києві для тесту було обрано розважальний центр на Одеській площі, щодо якого в соцмережах з’явилися світлини із коментарями про захаращеність і заблоковані аварійні виходи. Виявилося, що там навіть керівник служби безпеки не знає, де знаходиться ключ від дверей, тож замість того, аби їх швидко відчинити, пропонує виходити через звичайні. На іншому поверсі вказівники аварійних виходів заводять просто у ресторан. Відвідувачі, котрим ТСН запропонувала спробувати знайти вихід із приміщення, не змогли відшукати схеми евакуації. "Ми довго шукали, за цей час би загинули", - зізнаються люди.

ТСН перевірила, чи безпечно в українських торговельних центрах

ТСН перевірила, чи безпечно в українських торговельних центрах

У телефонній розмові адміністрація центру запевняє, що норм безпеки дотримується, але експерт із пожежної безпеки Віталій Куць твердить: захаращені аварійні виходи та замки на дверях – це вже грубе порушення. "Вони повинні бути відчиненими, або хоча б пристрій, який зможе забезпечити відкривання цих дверей", - наводить він правила пожежної безпеки.

У вінницькому торговому центрі у 2009 році була пожежа – тоді вигоріло багато краму, постраждали люди. Перевірити, яка ситуація зараз, журналісти прийшли разом із активістами та фахівцем із ДСНС. Одразу на дитячому майданчику в гостей виникають питання. "Я ні одної позначки, ні одного плану евакуації не бачу. Яким чином я маю вийти зі своїми дітьми", - констатує активіст Віталій Павловський. "План малюється, в процесі", - не може приховати сміху адміністратор. Перший вихід для евакуації виводить на заблоковані двері. "Малого того, що вони зачинені, бачимо, що зовні змонтовані, якісь будівельні конструкції, які будуть перешкоджати  не тільки звичайним людям, а в тому числі рятувальникам для здійснення евакуації", - відзначив фахівець відділу нормативно-технічної роботи ГУ ДСНС України у Вінницькій області Євген Фаліштинський.

Ще два аварійні виходи знаходяться у підвалі, але скористатися за призначенням ними неможливо через їх захаращеність. "Це не захаращеність, це просто іде завантаження", - виправдовується адміністратор. Таке пояснення не влаштовує представника ДСНС. "Це не буде являтися евакуаційним виходом. Це вхід або шлях для завантаження, розвантаження того чи іншого товару. Шлях евакуації використовується тільки для одного – для евакуації", - пояснив він. Ще одна пастка на людей може чекати вже на вулиці – паркан. "Огорожа, трансформаторна підстанція і знову огорожа. Це пожежна драбина. В нашому випадку ми маємо смітник, який перешкоджає, який вкраде кілька секунд, але які можуть вартувати життя. Маємо колючий дріт, який теж потрібно мати час для того, щоб його забрати", - пояснює Фаліштинський.

Дещо кращу ситуацію неофіційна інспекція побачила в Харкові. Там у 4-поверховому торговельному центрі в середмісті є два основних виходи: один доволі широкий, а інший перегороджений турнікетом і з вузенькими дверима. Якщо турнікет заблокується, тиснява неминуча. Центр побудований як амфітеатр, потрапити нагору можна одним есклатором та ліфтом. На кожному поверсі є по чотири аварійних виходи на сходи, і вони відкриті. Але самі працівники у приватних розмовах зізнаються,що їх адміністрація часто зачиняє. 

У Львові журналісти в торговій галереї з кінозалом виявили справді відчинений евакуаційний вихід, який є просторим і не загромаджений речами. Знайти його легко: у приміщенні горять яскраві вказівники, куди рухатися. Але враження псує те, що другий евакуаційний вихід – закритий. Туди охоронець навіть не пускає: "Неможна, там закрито". На запитання, чому – відповідь: "Бо закрито". Інших зауважень до об’єкту в негласної інспекції не знайшлося: у крамницях є вогнегасники, а подекуди навіть пожежні крани, біля виходів розміщені схеми евакуації. Пасткою може стати хіба що підземна парковка – її автоматичні шлагбауми у випадку знеструмлення  можуть заблокуватися.

У торговельно-розважальному комплексі у середмісті Дніпра великий дитячий центр розташований у підвалі, там на вихідні та свята граються сотні малюків. Потрапити туди можна не надто широкими сходами, котрі ще й з поворотами, але адміністратор запевняє, що це не єдиний вихід. "Є ще один через службові приміщення. Два виходи є, але вам доведеться роззутися", - пропонує адміністратор. Журналісти справді знаходять запасний вихід – і він відчинений. При цьому адміністратор запевняє, що вся система протипожежної безпеки працює – на стелі є датчики диму, у приміщенні наявні вказівники до виходів та вогнегасники. Працівники дитячого центру переконують, що після трагедії в Кемерові ще раз все перевірили і навіть влаштували собі  додаткові навчання з протипожежної безпеки.

Повʼязані теми:

Дата публікації
Перегляди
10к
Поділитись:
WhatsApp
Viber
Наступна публікація