Київ або Крим: суд Амстердама оголосив дату, коли остаточно вирішить долю скіфського золота

Дата публікації
Перегляди
2780
Поділитись:
WhatsApp
Viber
Київ або Крим: суд Амстердама оголосив дату, коли остаточно вирішить долю скіфського золота

Втім, наразі вже зрозуміло, що одна зі сторін буде оскаржувати вирок в найвищій судовій інстанції країни.

Апеляційний суд Амстердама планує оголосити рішення у справі щодо повернення Україні скіфського золота, що експонувалося 5 років тому в музеї Алларда Пірсона в столицi Нiдерландiв, 11 червня.

Про це йдеться у сюжеті ТСН.19:30.

Міністр культури Євген Нищук сподівається на вирок суду на користь України. "Сподіваюся на позитивне рішення. Процес був непростий. Але команда наших радників, наших адвокатів працювала спільно з нами дуже злагоджено", - заявив він.
 
Сьогоднішні слухання в суді тривали цілий день. З України була делегація чиновників - міністр культури Євген Нищук, представники міністерства юстиції, держінформполітики, музейники. З боку музеїв Криму, на відміну від слухань два роки тому, тільки адвокати. І це може зіграти проти України, оскільки одним із аргументів кримських позивачів було, що Україна надто політизує процес.

Київ чи Крим: у червні суд вирішить, хто отримає майже 600 експонатів Скіфського золота

Київ чи Крим: у червні суд вирішить, хто отримає майже 600 експонатів Скіфського золота

І схоже на те, що на одного із суддів це справило враження. Він почав допускати жарти, що, мовляв, поки статус Криму незрозумілий, може варто лишити артефакти там. Українська сторона на цей закид виступила з заявою, що йдеться про суто юридичне, а не політичне рішення.

"Повернення в Крим означає, що вона буде знищена, або недоступна, або перевезена в Росію і незаконно залишена там. Тому Україна буде робити все можливе, щоб українська культурна спадщина була доступна українцям у всьому світу", - стверджує заступник міністра юстиції Сергій Пєтухов.

Судді взяли час на роздуми до 11 червня, однак уже зрозуміло, що яким би не було рішення, одна зі сторін буде оскаржувати його в найвищій судовій інстанції країни. Влітку слухань вже не буде, тільки оголошення вироку. Розгляд апеляції триватиме ще щонайменше рік.

На території Нідерландів зберігається 565 музейних предметів колекції "Крим. Золотий острів у Чорному морі" з Музейного фонду України. Здебільшого це археологічні знахідки.

Страхова вартість колекції 10 мільйонів євро, але її історичну - не оцінити жодними грішми. Що залишиться у кримських музеях після окупантів нині не зрозуміло. Крим наразі перекопують по суті чорні археологи, бо проводити розкопки під час окупації заборонено міжнародними нормами. Окупанти знищують Ханський палац у Бахчисараї і вивозять з Криму все, що знаходять у землі.

У Голландії перебуває 565 музейних експонатів з Криму на 10 мільйонів євро

У Голландії перебуває 565 музейних експонатів з Криму на 10 мільйонів євро

"Коли будували дорогу, вони незаконно провели розкопки де знайшли близько 1 млн артефактів і російська сторона це визнала, і невідомо, де ці артефакти перебувають, тобто це незаконні розкопки, чорні розкопки, знищення культурної цінності - це є та реальність, про яку сьогодні Україна говорить", - каже перший заступник міністра інформаційної політики Еміне Джапарова.

Коли старожитності повернуть до України, їх зберігатимуть у Національному історичному музеї. До Криму доправлять уже після деокупації.

Нагадаємо, в лютому 2014 року до Нідерландів на виставку вивезли експонати із українських музеїв, що розташовані в Криму, а повертати їх вимагали музеї, підпорядковані окупаційній російській владі. Колекція скіфських скарбів належить не конкретним музеям, а музейному фонду України, однак повернути їх без суду нідерландська сторона відмовлялася.

Серед експонатів виставки – артефакти зі скіфського золота, коштовне каміння та мечі стародавніх греків та скіфів. Вартість колекції оцінюється в $ 1,5 млн.

14 грудня 2014 року Окружний суд Амстердама вирішив повернути Україні колекцію експонатів кримських музеїв, відому як "скіфське золото".

Кореспондент ТСН Валентина Доброта

Повʼязані теми:

Дата публікації
Перегляди
2780
Поділитись:
WhatsApp
Viber
Наступна публікація