Як не отруїтися звичайною їжею влітку та коли можна їсти кавун. Поради лікарів

Щоб максимально себе убезпечити та не отруїтися не тільки влітку, а й взагалі, варто дотримуватися основних правил безпечного харчування.

Останнім часом ми доволі часто стаємо свідками масових отруєнь як дітей, так і дорослих. Так, у липні у дитячому таборі "Орлятко" на Донеччині отруїлися майже сотня осіб, з них 76 – діти.

Пізніше лабораторний центр МОЗ встановив, що причиною отруєння став спалах гострої кишкової інфекції. У 18 з 94 хворих підтвердили діагноз "гостра дизентерія Зонне".

Як з'ясувалося, джерелом масового отруєння стала співробітниця харчового блоку, яка була носієм інфекції. Дизентерія дітям дійшла з борщу та з вівсяної каші, а зараження їжі стало можливим через те, що у харчовому блоці табору було безліч санітарних порушень.

Відповідні порушення були зафіксовані не тільки в "Орлятку". Згідно з даними Держслужби з питань безпечності харчових продуктів та захисту споживачів, в Україні кожен п'ятий дитячий заклад оздоровлення та відпочинку працює з порушенням вимог санітарного законодавства.

Однак влітку отруїтися можна не тільки в дитячому таборі, а навіть вдома. У групі ризику гриби, м'ясо, риба, кавуни і купа інших "проблемних" продуктів, які запросто можуть вкласти на лікарняне ліжко.

http://laktiale.ua


ТСН.ua поспілкувався з гастроентерологами та консультантами із ЗОЖ, щоб розібратися, якими продуктами влітку отруїтися найлегше, коли можна починати їсти баштанні культури, які перші симптоми отруєння та як максимально захистити себе від харчової небезпеки.  

ВідеоФуд-експерт Олексій Душка розповів, як обирати продукти влітку, аби не отруїтися

У нас в гостях ведучий, фуд-експерт - Олексій Душка. Говоримо про отруєння влітку і як від нього вберегтися. Морозиво, молоко, йогурти… як відрізнити хороше від поганого? Також Олексій розповість, як йому навчатися у кулінарній школі. 

Фуд-експерт Олексій Душка розповів, як обирати продукти влітку, аби не отруїтися

Безпека харчування

Як пояснює кандидат медичних наук та директор інституту гігієни харчування України Олег Віталійович Швець, безпека харчування є спільною відповідальністю виробників, перевізників, продавців їжі, а також відповідальністю споживачів.

"За високої температури на дворі та у помешканні створюються умови для швидкого зростання та розмноження збудників харчових інфекцій. Продукти швидко псуються та можуть стати причиною небезпечних отруєнь, що часто мають характер спалахів, що вражають цілі родини або інші групи людей", - зазначає Олег Віталійович.

Тож, щоб максимально себе убезпечити та не отруїтися не тільки влітку, а й взагалі, Всесвітня організація охорони здоров’я рекомендує постійно дотримуватись п’яти основних принципів безпечного харчування.


Чим можна отруїтися влітку?

Як пояснює Олег Швець, майже будь-який продукт може бути причиною отруєння. Особливу небезпеку становить їжа з ознаками псування, яка транспортувалась або зберігалась неналежним чином. Також слід пам’ятати, що приготована їжа не має зберігатись влітку понад 2-3 доби, навіть у холодильнику.

Надто це стосується молочних продуктів, яєць, м’яса, риби, а також кондитерських виробів з кремом. Ці продукти містять багато білку, який виконує роль поживного середовища для небезпечних збудників. Тому вимоги для транспортування, розморожування, приготування та зберігання таких продуктів влітку мають бути найсуворішими. 

Водночас гастроентерологи склали перелік продуктів, якими влітку отруїтися найлегше. Гриби вони не враховували, бо це безсумнівний номер один і найнебезпечніший з можливих варіантів.

Гастроентеролог Наталія наголошує, що влітку риба з м’ясом – чи не найнебезпечніші продукти. "Влітку ліпше купувати м’ясо в магазинах, бо там вказується час", - пояснила вона.

шашлик_спецпроект
pixabay.com

До зони ризику потрапляють і шашлики, тому що люди мають хибне уявлення про маринад. Фахівці наголошують, що м'ясо у спеціях псується так само, тож коли дорогою на пікнік проходить півдня відтоді, як м'ясо витягли з холодильника, до моменту його приготування – ним уже можна отруїтися.

Деякий організм такого псування не помічає, інший - може відбутися розладом шлунка. Але нерідко, особливо діти, не впораються без лікаря, тому мамам не рекомендують брати на пляж бутерброди з ковбасою, а краще фрукти, печиво та водичку.

Лікарі взагалі радять класти все, навіть фрукти з овочами, в холодильник, а шашлик перевозити в охолоджувальній сумці. Особливо обережними слід бути з «кисломолочкою», вона на другому місці небезпеки влітку. Купувати кефіри і йогурти лише в магазинах – і швидко доправляти їх до свого холодильника, а не ходити по спеці.

ВідеоГастроентерологи розповіли ТСН, чим улітку найлегше отруїтися

Під час створення рейтингу гастроентерологи брали до уваги продукти повсякденного вжитку, які можуть викликати токсикоінфекцію. Як виявилося, нітратні овочі та фрукти на останніх позиціях у переліку. А от що не радять їсти, щоб не злягти з отруєнням, дивіться далі.

Гастроентерологи розповіли ТСН, чим улітку найлегше отруїтися

Коли можна починати їсти кавун?

В останні роки кавуни і дині з’являються у продажу вже наприкінці червня. Тобто на місяць раніше ніж десять років тому. Як пояснює Олег Віталійович, це частково пов’язано із застосуванням небезпечних добрив.

"Додавання нітратних добрив може прискорити дозрівання кавунів та динь. Водночас, вони будуть містити більшу кількість нітратів", - зазначає кандидат медичних наук.

Тож для мінімізації ризиків отруєння, кавуни та дині можна сміливо починати купувати і вживати з другої половини липня, або на початку серпня.

кавун_1_спецпроект
pixabay.com

Тільки ось вибрати справжній стиглий кавун під силу не кожному. Слідкуйте, щоб він під час стискання тріщав, а під час постукування видавав глухий звук.

Також зверніть увагу на плодоніжку - вона має бути сухою, а сам кавун мати чіткий смугастий малюнок з жовтою земляною плямою середнього розміру на боці і не мати матового нальоту, тобто він має блищати.

При цьому уникайте плодів з тріщинами і жовтуватими прожилками на м'якоті, щоб не потрапити в зону ризику і не отруїтися.

Основні симптоми отруєння

Харчове отруєння виникає внаслідок споживання зіпсованої їжі, в якій міститься значна кількість небезпечних мікроорганізмів та їх токсинів. Власне, останні і викликають основні прояви.

Токсини впливають як на стан органів травлення, так і на інші органи та системи. Організм намагається справитись із токсинами самотужки. Блювання та діарея – це одні з механізмів виведення токсичних хімічних сполук.

Але вдається йому це не завжди і  тоді токсини можуть здійснювати вплив на нервову, м'язову, імунну та інші системи, викликаючи їх небезпечні порушення.

Як пояснюють гастроентерологи, зазвичай отруєння має дві групи проявів і за цими ознаками його легко можна розпізнати.

ВідеоУляна Супрун про спалах кору, дифтерію та отруєння в Україні

У гостях Сніданку з 1+1 в. о. міністра охорони здоров'я України Уляна Супрун. Говоримо про дифтерію в Україні, наявність вакцин, а також про кір та хвилю отруєнь.

Уляна Супрун про спалах кору, дифтерію та отруєння в Україні

Перша група, з боку травної системи, – нудота, блювання, біль у животі, діарея, нетримання випорожнень. Водночас багаторазові блювання та діарея можуть стати причиною надзвичайно небезпечного стану – зневоднення.

Друга група – це загальні симптоми: слабкість, підйом температури тіла, головний та м'язовий біль.

Тож, щойно ви відчули схожі симптоми, невідкладно звертайтеся за медичною допомогою. Оскільки, прояви отруєння можуть бути нетиповими і людина без спеціальної освіти може легко переплутати їх з іншими станами. Варто також пам'ятати, що самолікування є неприйнятною альтернативою, і може призвести до втрати часу і стати причиною важких ускладнень.

Як уникнути отруєння під час подорожі

Якщо ви подорожуєте до Азії, пам'ятайте, що найбільшу небезпеку у країнах з низьким рівнем санітарно-епідеміологічного благополуччя має вода. Не можна пити сиру, водопровідну воду, тому що вона може містити велику кількість інфекційних агентів.

Лід також може становити певну небезпеку, оскільки в ньому можуть зберігатись спори низки небезпечних мікроорганізмів. Воду та інші напої слід споживати лише у пляшках або іншій герметично закритій тарі.

Серед інших ризикованих груп продуктів можна згадати всю їжу тваринного походження, що не пройшла належної кулінарної/термічної обробки: непастеризоване молоко, сири, виготовлені з нього, неналежно приготовані яйця, м’ясо, риба та морепродукти.

В екзотичних країнах також не варто нехтувати правилом дотримання чистоти – слід мити руки якомога частіше, вживати лише ретельно вимиті овочі, фрукти та ягоди.

Відео5 порад, як не отруїтися влітку

Літо – час не лише для розваг та відпочинку. Саме в цю пору року збільшується кількість отруєнь. Щоб не зіпсувати собі сонячні дні, дотримуйтесь цих порад.

5 порад, як не отруїтися влітку

Однак якщо цієї ситуації уникнути не вдалося, необхідно подбати про стан здоров’я свого кишечника після перенесених отруєнь та інфекцій. Під час таких станів подразнюється тендітна слизова оболонка кишківника. А якщо до цього ще приєдналося вживання антибіотиків, то варто занепокоїтися про стан мікрофлори.

Саме мікрофлора кишечника приймає активну участь у формуванні захисної плівки на стінках кишечника і являється одним із чинників, що впливає на нормальний функціональний стан організму в цілому. Зазвичай, у такому випадку лікарі призначають пробіотичні комплекси, які допомагають усунути стан дисбактеріозу, що виник на фоні діареї і/або вживання антибактеріальних препаратів.

Залиште свій коментар

Вибір редакції