Коли починається та закінчується Успенський піст 2022: меню за днями, що можна і не можна їсти

Дата публікації
Перегляди
11к
Час на прочитання
3 хв
Поділитись:
WhatsApp
Viber
Коли починається та закінчується Успенський піст 2022: меню за днями, що можна і не можна їсти

Коли починається та закінчується Успенський піст 2022: меню за днями / Фото: pixabay.com

Свою назву цей піст отримав на честь Успіння Пресвятої Богородиці (28 серпня), адже він приурочений саме до цієї події. В народі його ще називають Спасівка. Читайте в матеріалі ТСН.ua, що можна і не можна їсти в Успенський піст, основні традиції та заборони церкви.

Успенський піст входить до списку чотирьох найбільших в православ'ї (також туди входять Різдвяний, Великий та Петрів). Триває він 2 тижні і завжди припадає на одні й ті ж дати: від 14 до 27 серпня.

Успенський піст (Спасівка): історія

Ще в V столітті віряни дотримувалися цього посту. Починався він також у серпні, однак в той час його вважали осіннім (у церкви було правило - по одному посту на сезон). Спочатку Успенський піст призначався спеціально для тих, хто не зміг дотриматися Великого посту перед Великоднем з тієї чи іншої причини.

В перший тиждень люди намагалися утримуватися від м'ясної їжі в першу неділю після свята Трійці, а також перед Успінням Пресвятої Богородиці. Однак, на рубежі X та XI століть період посту вирішили скоротити та приурочити до свята Петра й Павла. А остаточні дати були затверджені 1166 року на Константинопольському соборі.

В чому суть Успенського посту

Утримання від важкої їжі та суровий піст допомагають вірянам краще підготуватися до великого свята - Успіння Пресвятої Богородиці. Церква рекомендує дотримуватися обмежень не лише в продуктах харчування, але і в поведінці. Дуже важливо покаятися в своїх гріхах та щиро помолитися. Такі дії допомагають отримати заступництво від Діви Марії. Завдяки Успенському посту, якщо дотримуватися всіх його правил, можна досягти чистоти духу та тіла, зустріти велике свято у благочесті.

Успенський піст: меню за днями

Багатьох вірян цікавить запитання: що можна їсти в Успенський піст? За своєю суворістю він схожий на Великий. Тобто в період Успенського посту не можна їсти м'ясні та молочні продукти, яйця, сир. А основними продуктами на столі повинні стати горіхи, гриби, картопля, ягоди, фрукти та овочі.

Що можна їсти в Успенський піст за днями:

  • Понеділок, середа та п'ятниця найсуворіші дні Успенського посту - дозволяється вживати в їжу хліб, сіль, сирі овочі і фрукти, горіх, сухофрукти, мед та запивати це все водою.
  • Вівторок та четвер - можете додати до свого раціону гарячі страви, але готувати їх можна лише без масла.
  • Субота та неділя - можна також вживати гарячу їжу, але вже дозволяється її готувати з маслом, також запивати це все дозволяється вином.

Існує й один виняток із правил. У свято Преображення Господнього (19 серпня) церква дозволяє поласувати рибою та вином.

Однак такі суворі правила є обов'язковими тільки для ченців. Миряни можуть спокійно створити свій власний календар харчування, залучивши до цієї справи духовного наставника. Поститися потрібно обережно людям похилого віку, з хронічними захворюваннями, дітям.

Як провести Успенський піст: що не можна робити

Чи можна робити весілля в Успенський піст? / Фото: pixabay.com

Багатьох вірян також цікавлять такі запитання: чи можна робити весілля в Успенський піст або чи можна подорожувати? Церква встановлює такі правила на Успенський піст:

  • не дозволяється курити, пити алкогольні напої (крім вина в деякі дні посту);
  • відвідувати гуляння, вечірки, заходи, де будуть пісні чи танці (а тому весілля також заборонено планувати на цей період);
  • розпускати плітки, сваритися, лаятися, злословити чи заздрити;
  • не займатися домашньою роботою, лінуватися;
  • грати в ігри, дивитися телевізор, багато часу проводити в соціальних мережах;
  • перелюбствувати та мати близькі стосунки зі своєю дружиною/чоловіком;
  • їздити до інших країн, подорожувати (крім паломництва).

Повʼязані теми:

Стаття з добірки новин:
Який сьогодні день
Наступна публікація