Комфорт за ґратами: можливостям українських в'язнів можуть позаздрити навіть у Європі

ТСН відвідала одну з колоній і переконалася, що життя за решіткою може мати свої плюси.

У тюрмі для рецидивістів в Білій Церкві чекають на оновлення правил перебування ув'язнених. Самі злочинці, котрі відбувають покарання, кажуть про непотрібність деяких новацій, а тюремники взагалі нарікають, що в'язні почуваються краще за них, ідеться в сюжеті ТСН.19:30.

Із 600 утримуваних за ґратами людей 500 не працюють. Із 2014 року вони мають на це право, а до того працювати були зобов'язані всі. Із зароблених коштів вираховували вартість води, електроенергії, прання одягу, їжу, а також аліменти та компенсації потерпілим. Залишити собі засуджені могли 15% зарплатні. Тепер ця частка зросла до 25%, але все одно не виходить більше 200-300 гривень. І коли праця стала добровільною справою, за такі гроші працювати майже ніхто хоче. Захисники прав осуджених пояснюють, що просто нормальних робочих місць у тюрмі немає. "Немає заохочення, мотивації. Крім умовно-дострокового звільнення, має бути достойна плата", - вважає правозахисник Андрій Діденко.

ВідеоЗ інтернетом, тваринами, але без олівців: українським ув'язненим збільшили кількість прав

Раніше за погану поведінку ув'язнених могли позбавити передач, але тепер посилки з дому можна отримувати хоч кожен день – тому й працюють лише ті, кому немає на кого розраховувати. Інші відпочивають, наприклад, в інтернет-кімнаті. Вона об лаштована планшетами, але ув'язнені скаржаться на поганий зв'язок. За цю послугу їх рідні з волі платять від 20 до 60 гривень на місяць.

Разом із реформою зекам можуть дозволити тримати домашніх тварин. Частину ув'язнених така перспектива не приваблює. "Тут би самому прогодуватися, а ще тварину годувати", - кажуть вони. Інші не вірять, що це можливо. Бо, наприклад, якщо захотіти завести бультер'єра – як до цього поставиться керівництво в'язниці.

На Київщині інспектор виправної колонії погорів на постачанні ув'язненим наркотиків

Самі тюремники про покращення умов перебування своїх підопічних говорити не хочуть. Поза камерою зізнаються – навіть не уявляють, якщо кожен з ув'язнених захоче завести собі собаку, і що приміром, тоді робити з засудженими догхантерами. Доглядати за тваринами кадрів немає, бо не вистачає людей навіть на існуючі вакансії. У профспілці працівників пенітенціарної служби кажуть, що вони знаходяться на останньому місці за рівнем зарплат серед усіх силовиків. Інколи навіть в'язні почуваються краще за охоронців, бо мають гарантований дах над головою, харчі та догляд.

На території тюрми діє готель, вартість проживання в котрому складає 75 гривень на добу. З рідними ув'язнений там може провести три доби один раз на два місяці, навіть якщо це ув'язнений довічно. Такої норми немає навіть у Європі, де побачення передбачені лише короткострокові. Також найближчим часом зеки зможуть оформлювати та отримувати пенсію, а також відбувати покарання якнайближче до місця постійного проживання на волі. Єдине, що досі утискає їхні права – це стара норма про заборону канцтоварів. Олівці, ручки та фломастери не дозволені з часів СРСР через виготовлення в'язнями фальшивих грошей, гральних карт тощо.

Влітку цього року в колонії у Коцюбинському на Київщині стався бунт в'язнів. За його фактом відкрито кримінальне провадження. Тюремник, який спровокував конфлікт і заворушення, втік. За наслідками цих подій усе керівництво колонії відсторонили від виконання їхніх обов'язків.

Кореспондент ТСН Наталя Нагорна

Залиште свій коментар

Наступна публікація