Конфлікт у Криму триває

Меджліс вимагає звільнити начальника кримського МВС Анатолія Могильова: після подій на Ай-Петрі кількох татар було засуджено.

Протест кримських татар проти встановлення пам'ятника Катерині ІІ
УНІАН
Протистояння кримських татар з міліцією через земельне питання загострюється.

Меджліс вимагає відставки начальника кримської міліції

Меджліс кримськотатарського народу вимагає звільнити і притягти до кримінальної відповідальності начальника Головного управління МВС України в Криму Анатолія Могильова. Як передає УНІАН, про це сьогодні на прес-конференції в Сімферополі заявив лідер Меджлісу Мустафа Джемілєв.

"Негайно зняти з посади голову управління внутрішніх справ і прилягти його до кримінальної відповідальності. Він несе головну відповідальність за те, що відбулося в останні дні", - заявив Мустафа Джемілєв, коментуючи події на плато Ай-Петрі і в Сімферополі.

За його словами, Меджліс ухвалив текст телеграми на ім`я президента Віктора Ющенка, де голову держави просять створити державну комісію для розслідування того, що відбулося на Ай-Петрі. "Прийняли також текст заяви, де йдеться не тільки про події вчорашні (на Ай-Петрі – УНІАН), але попередні – про розбійні напади на кримських татар бандами – організованими, купленими комерційними структурами, ми також просимо вжити заходів", - зауважив керівник Меджлісу.

Мустафа Джемілєв також заявив, що Меджліс звертатиметься і до ОБСЄ. "Також є принципове рішення, але ми ще не підготували текст, - звертатимемося в ОБСЄ з проханням направити сюди свою комісію для розслідування того, що відбулося, - зауважив Мустафа Джемілєв. - Якщо ми хочемо в Європу – ми повинні бути цивілізованою країною, не повинні допускати бандитських нападів на мирних людей".

Учасників подій на Ай-Петрі засуджено

Сьогодні Ялтинський міський суд за матеріалами, зібраними щодо ситуації на Ай-Петрі, притягнув до адміністративної відповідальності 23 осіб. Як передає УНІАН, про це повідомив начальник Головного управління МВС України в АРК Анатолій Могильов на прес-конференції в Сімферополі. 

Із 23 осуджених 18 піддано адміністративному арешту на строк від 3 до 15 діб, 4 особи оштрафовано, одну відпустило за станом здоров`я.

Як повідомив Анатолій Могильов, ще четверо перебувають в лікарні, у двох з них переломи пальців, у одного – проникаюче поранення черевної порожнини і вилучена пластикова куля. “Не від нашої, зауважте, зброї", - наголосив він.

Начальник кримської міліції також повідомив, що матеріали стосовно 4 людей, які перебувають зараз у лікарні, теж будуть направлені в суд після їхнього одужання. Могильов не виключив, що мірою збору матеріалів щодо ситуації на Ай-Петрі буде порушено і кримінальні справи. 

Натомість Мустафа Джемілєв вважає, термін покарання в більшості випадків визначає не суд. "Там практично судів немає, заходять і говорять: тобі стільки-то, тобі стільки, жодних питань, жодних розглядів там немає, - заявив голова Меджлісу. - Органи хочуть взяти собі в посібники суди. Треба ж виправдати це беззаконня! Тому суди повинні довести, що вони (кримські татари – УНІАН) в чомусь винні і понесли якесь покарання. Друге – вони не можуть їх (кримських татар – УНІАН) випустити, тому що сама поява цих людей – побитих, скривавлених - це вже свідоцтво злочинів, здійснених органами влади відносно кримських татар".

Крім того, за даними лідера Меджлісу, зараз четверо кримських татар перебувають у реанімації. "До чотирьох кримських татар, які перебувають зараз в реанімації, прийшли, сказали, що підпишіть заяву, що ви жодних претензій до влади не маєте, тоді вас відпустять. Ті, звичайно, відмовилися, далі що буде – ми не знаємо", - сказав Мустафа Джемілєв.

За його словами, деякі кримські татари побиті до такого стану, що самостійно навіть не можуть підписати протокол.

Незважаючи на все це, лідер Меджлісу наклав вето на проект постанови, який передбачає мобілізацію кримських татар, акції громадянської непокори, створення мобільних груп.

"Вчора (6 листопада - УНІАН) на Меджлісі було представлено проект постанови, який передбачає розпочати акції громадянської непокори, організувати наметове містечко, провести 11 листопада на центральній площі масовий мітинг, органам місцевого самоврядування – взяти на облік усіх кримських татар від 18 років і старших і приступити до формування окремих мобільних груп для відпрацювання способів їх оперативного сповіщення, для подальшого збору в певних місцях із метою протидії нападам на кримських татар, але я наклав вето на цю постанову", - наголосив Мустафа Джемілєв.

За його словами, вето накладено з кількох причин. "Наші (Меджлісу – УНІАН) рішення не повинні виглядати як останнє китайське попередження. Якщо постанова приймається, вона має виконуватися", - наголосив лідер Меджлісу.

Він додав, що поки Меджліс спостерігатиме за реакцією влади на вимоги кримських татар зняти з посади начальника кримської міліції Анатолія Могильова, поки Меджліс зважуватиме можливості щодо того, скільки зможе мобілізувати людей. Крім того, на його переконання, питання мобілізації має розглядатися на Курултаї (національному з`їзді) кримських татар. "Це питання має розглядатися на Курултаї кримськотатарського народу. Я цю постанову (Меджлісу про мобілізацію й акції - УНІАН) підписувати не буду", - наголосив лідер Меджлісу. При цьому, зазначив він, Меджліс має право знову зібратися й подолати його вето 2/3 голосів. "Але ми вже призначили дату Курултаю: 7 грудня – через місяць", - сказав Джемілєв.

Коментар посадовця міліції

Натомість заступник міністра внутрішніх справ - начальник міліції громадської безпеки Василь Фатхутдінов заявляє, що дії правоохоронців під час знесення самосудів кримських татар на плато Ай-Петрі в Криму були адекватними. Про це він сказав у прямому ефірі телеканалу "1+1".

Василь Фатхутдінов наголосив, що міліція зобов’язана забезпечувати охорону громадського порядку при виконанні представниками Державної виконавчої служби своїх обов’язків, що і було зроблено. При цьому він зауважив, що на плато Ай-Петрі кримські татари чинили спротив державним виконавцям.

"У випадку на Ай-Петрі дії міліції були адекватними", - наголосив заступник міністра.

Відповідаючи на запитання, чи немає керівництво МВС наміру провести службове розслідування з приводу побиття міліціонерами людей на Ай-Петрі, Василь Фатхутдінов зауважив, що не бачить підстав для проведення відповідної службової перевірки.

Водночас, за його словами, громадяни, які вважають, що їхні права були порушені, можуть звернутися до органів прокуратури. 

Історія конфлікту

Як відомо, 6 листопада на плато Ай-Петрі проводилося знесення самовільних будівель бізнесменів - кримських татар. Кримські татари стверджують, що в ході знесення будівель їх побили правоохоронці. У міліції зазначають, що знесення проводилося на законних підставах, за рішенням суду, ситуація була спокійна.

Голова Верховної Ради АРК Анатолій Гриценко і голова Ради міністрів автономії Віктор Плакіда схвалили знесення.

За даними кримської міліції, за опір правоохоронцям було затримано більше 20 осіб.

ВідеоЗемельне протистояння в Криму

ВідеоКоментар Василя Фатхутдінова в ефірі "1+1" 7 листопада

Залиште свій коментар

Аватар
Залиште свій коментар

Коментарі до посту

Останні Перші Популярні Разом коментарів: