"Конвеєрний процес". Адвокат розповів подробиці судилища над українськими моряками

Останні

Більше новин

Популярні

Більше новин

Коментують

Більше новин

Українців розділили на шість груп по чотири особи і розподілили між трьома суддями.

У вівторок, 15 січня, Лефортовський суд у Москві "в конвеєрному режимі" подовжував арешт 24 українським морякам, захопленим 25 листопада під час "інциденту в Керченській протоці". Адвокат Ілля Новіков у своєму Facebook розповів подробиці суду, який відбувався у закритому режимі.

Зокрема, Новіков описав діалог, який відбувався під час суду з моряками:

- Мокряк, встаньте. Назвіть суду ваше повне ім'я
- Мокряк Роман Миколайович
- Дату народження
- 25 липень 1986
- Місце народження ... Чому ви мовчите? Назвіть місце вашого народження
- 17 стаття Женевської конвенції передбачає, що військовополонений має право не повідомляти про себе нічого, крім імені, звання, дати народження та особистого номера
- За якою адресою зареєстровані?
- Я не буду вам відповідати
- Освіта?
- Не буду відповідати
- Добре, зрозуміло, що не будете. Семідоцкій, встаньте. Назвіть суду своє повне ім'я...

Адвокат розповів, що українських моряків поділили на шість четвірок, оскільки більше чотирьох осіб не може розміститися в клітку у залі суд, а групи розділили між трьома суддями. Перше засідання мало розпочатися о 9:30, а друге - о 12:00, і так планувалося ще до обіду покінчити зі справою.

"Зараз, коли я це пишу, на годиннику дев'ята вечора, і останнє засідання досі не закінчено. Що само по собі дає уявлення про те, на що перетвориться судовий процес на 24 людини, якщо до нього все-таки дійде", - сказав він.

Новіков зауважив, що сцена з допитом Романа Мокряка була на самому початку засідання, коли публіку ще не видалили із залу. Слідом за Романом так само відповідали і всі інші в усіх засіданнях. "Це був наш спосіб наочно заявити позицію захисту. Сьогоднішнє засідання було першою появою українських моряків на публіці від дня їхнього арешту, і було заздалегідь відомо, що більша його частина відбудеться за зачиненими дверима, так що треба було встигати", - розповів адвокат.

Серед публіки були дипломати з європейських посольств, вони встигли почути лише дві речі: що моряки вимагають визнавати їх військовополоненими, а не злочинцями, і що слідство просить суд слухати справу без публіки, хоча в матеріалах немає секретних документів.

"Відразу після цієї заяви прохання задовольнили, і глядачам наказали піти. Насамперед захист заявив клопотання про зміну підсудності з Лефортовського на Московський гарнізонний суд: Женевська конвенція вимагає, щоб справи військовополонених слухали виключно військові суди. Троє суддів в трьох різних засіданнях синхронно пішли обмірковувати рішення на півтори години, потім синхронно повернулися і оголосили однакові відмови", - додав Новіков.

За його словами, згодом на тій же підставі захист українців заперечував проти самого клопотання слідства про продовження арешту: військовополонених можна тримати в спеціально облаштованих таборах, але не в тюремних умовах. У таборі вони мають право носити свою військову форму і знаки відмінності, не бути розділеними між собою. У СІЗО їх переодягли в тюремні роби і розсадили всіх по різних камерах.

"Основна позиція російської сторони - що слідства з прокуратурою, що суддів - "раз немає війни, то немає і військовополонених, це звичайна кримінальна справа", - розповів адвокат. Він пояснив, що насправді Женевська конвенція 1949 року про поводження з військовополоненими прямо передбачає, що вона "буде застосовуватися в разі оголошеної війни чи будь-якого іншого збройного конфлікту.

"Я навіть цитував суду найвище досягнення прикордонної наукової думки - "Прикордонний словник", виданий ФСБ в 2002 році (якщо вже з російської сторони брали участь саме прикордонники). "Конфлікт озброєний - ... різні військові інциденти, військові акції та інші збройні зіткнення незначного масштабу (низької інтенсивності) із застосуванням регулярних сил ... При К.В. держава (держави) не переходять в особливий стан, яке визначається як війна..." - авторитетно пояснює нам словник. Після чого ми перечитували зі справи рапорт командира "Смарагд" кап-два Шипіцина: "О 20 годині 54 хвилині 25 листопада 2018 року від начальника департаменту БОХР ФСБ Росії адмірала Медведєва Г.М. отримано дозвіл на відкриття вогню на поразку. О 20 годині 55 хвилин 25 листопада 2018 року виробили стрілянину на поразку", - написав Новіков.

"У суду ці три цитати - з конвенції, з словника, і з капітана Шипицина - ніяк не складалися в єдине ціле. Так, стріляли на ураження за наказом адмірала, так по українських кораблях і моряках, але при чому тут збройний конфлікт і Женевська конвенція? Ні до чого абсолютно"- додав Новіков.

Нагадаємо, вранці 25 листопада Росія заблокувала прохід до Керченської протоки українському буксиру "Яни Капу" і двом катерам "Бердянськ" і "Нікополь". Для цього росіяни перегородили рух під Кримським мостом танкером і навіть вдалися до тарану буксира прикордонним кораблем "Дон". Увечері того ж дня російські кораблі напали на них і захопили, при цьому поранивши щонайменше шістьох українських моряків та захопивши інших у полон. Згодом так звані суди заарештували їх на два місяці.

29 листопада полонених біля Керченської протоки українських моряків перевезли до Москви - до "Лефортово". Про це повідомив адвокат одного з арештантів, поскаржившись, що йому не дозволили зустрітися з підзахисним.

ВідеоУ Москві суд подовжив арешт полоненим українським морякам

У Москві сьогодні подовжили вирок полоненим українським морякам. Їх захопили у Керченській протоці наприкінці листопада. Дипломати з 9 країн та родичі зустрічали полонених оплесками. 

У Москві суд подовжив арешт полоненим українським морякам

Залиште свій коментар

Вибір редакції