Новий штам коронавірусу почав більше вражати дітей: інфекціоністка назвала причини та симптоми

Новий штам коронавірусу почав більше вражати дітей: інфекціоністка назвала причини та симптоми

У дітей коронавірус здебільшого проявляється як звичайна ГРВІ, утім трапляється і складний перебіг.

З новою хвилею коронавірусу в Україні збільшилася кількість випадків захворюваності серед дітей. Якщо спершу малечу COVID-19 здебільшого оминав, або проходив безсимптомно, то зараз вірус став безжальним і до дітей.

Чому так сталося, ТСН.ua розповіла дитяча інфекціоністка з Кривого Рогу з 40-річним стажем Світлана Куніцина.

Чому діти стали більше хворіти

За словами лікарки, зараз є виразне підвищення захворюваності серед дітей. При чому фіксуються важкі форми хвороби, що викликає занепокоєння у дитячих спеціалістів.

"Якщо на спочатку пандемії ми – фахівці педіатричної служби раділи, що діти практично не хворіють, тобто захворюваність серед дітей була мізерно малою, і найголовніше - що летальності практично не було, то зараз ми бачимо, що дитяча захворюваність стала вищою. Слід зазначити, що ще рік тому акцент стояв на більш старшому поколінні, а зараз половина випадків припадає на вікову категорію до 50 років. Від 0 до 50 років становить 53% хворих. І серед всієї цієї структури на дітей припадає 5%", - розповідає Світлана Куніцина.

Вона пояснює це тим, що на початку епідемії вважалося, що вірус погано проникає у дитячі клітини, оскільки у дітей є дефіцит білка, за який "чіпляється" коронавірус.

"Було доведено - для того, щоб вірус проник в клітину, потрібні спеціальні білки і у дітей, нібито, вiковий дефіцит цього специфічного білка, тож у вірусу немає можливості причепитися до клітини і проникнути в неї. Крiм того, ви всі знаєте, що вірус мутує. Зараз з'явився новий  "британський" штам, у якого здатність до зараження вища і більше, людей можуть інфікуватися. Відзначають зміни в геномі цього вірусу. Це дозволило йому пристосуватися таким чином, що і дітей він теж почав вражати", - розповідає дитяча інфекціоністка.

Світлана Куніцина зазначає, що у дітей є вiкова особливість імунної системи, яка здатна до швидкого реагування і оперативного блокування розмноження вірусу, який потрапив до організму.

"Зараз важкі форми у дітей трапляються значно рідше, ніж у дорослого населення. Однак, не зважаючи на легкі і безсимптомні форми захворювання, до яких діти більш схильні, ніж дорослі, ми розглядаємо дітей, як головне джерело поширення інфекції. Вони є вірусоносіями, і з урахуванням того, що дитяче населення у нас практично не охоплене масковим режимом, то діти стають джерелом зараження для всіх інших", - розповідає Світлана Куніцина.

Лікарка зауважує, що зростання кількості хворих на коронавірус дітей може бути пов’язане також з тим, що минулого року дитячі заклади (дитсадки, школи та виші) закривали на карантин, цього року такі заходи здебільшого перестали поширюватися на дошкільнят та дітей молодшої школи.

"У червні минулого року ми побачили, що коли після карантину відкрили всі дитячі заклади, від вересня підвищилася загальна захворюваність, зокрема, дитяча.  Це пов'язано з тим, що діти стали масово контактувати одне з одним. Оскільки протягом року всі дитячі заклади працювали, це не могло минути безслідно", - говорить Світлана Куніцина.

Симптоми коронавірусу у дітей і важкі форми хвороби

Коронавірус у дітей перебігає в більшості випадків легше ніж у дорослих. Серед симптомів, на які батькам варто звернути увагу, порушення в роботі шлунково-кишкового тракту.

"У дітей набагато частіше, ніж у дорослих фіксується ураження шлунково-кишкового тракту. Основні прояви вважаються респіраторні, за типом респіраторної інфекції з ускладненням за типом пневмонії. Але і шлунково-кишковий синдром теж вважається характерним. Якщо у дорослого населення він зустрічається рідше, то у дітей набагато частіше. Іноді навіть фіксуються форми, коли респіраторний синдром взагалі відсутній, а проявляється тільки травними розладами", - наголошує дитяча інфекціоністка.

Також у дітей, які підхопили коронавірус, можуть фіксуватися шкірно-слизові зміни: червоні щоки, виражений кон’юктивіт, почервоніння очей і набряк повік, висипання на шкірі, "полуничний язик".

"Я б як лікар сказала, що ці прояви схожі певною мірою на синдром Кавасакі. Ще у дітей фіксують доволі тяжку форму коронавірусної хвороби - мультисистемний запальний синдром, коли уражаються багато органів і систем в організмі. Це і серце, і нирки, і легені, і головний мозок, центральна нервова система і дуже виражений симптом ураження судин", - говорить лікарка.

Фото: Фото з відкритих джерел

Мультисистемний запальний синдром у дітей частіше розвивається не в перші дні. Це пов'язано не з самим вірусом, а з імунною відповіддю організму на його проникнення. Тобто, як у дорослих описується цитокіновий шторм - гіперімунна відповідь на зараження, у дітей розвивається мультисистемний запальний синдром з серйозними ураженнями різних органів в організмі. Зустрічаються також прояви токсичного шоку - це важкий стан із лихоманкою, ураженням внутрішніх органів і можливо, тяжкими наслідками.

"Коли діти починають хворіти першими в родині, тобто до того, як захворіли дорослі, у них немає тих типових клінічних проявів, які є у дорослого. Буває складно запідозрити у дитини саме коронавірусну інфекцію. Не всі діти скажуть, що у них головний біль або зник нюх чи смак. У дитини може знизитися апетит, але батьки можуть розцінити це як прояв будь-якої хвороби. У моєї онуки діагностували коронавірус, але жодних симптомів окрім нежиті і погіршення апетиту у неї не було. Тест їй зробили, бо один із членів сім'ї контактував з людиною з коронавірусом. Тобто, якби у сім'ї не було контакту з ковідом, ми б її навіть не обстежували, і в моїй родині не було б настороженості щодо ризику захворюваності на коронавірус. У дітей коронавірус може проходити як звичайне ГРЗ", - розповідає лікарка.

Світлана Куніцина наголошує, що під час пандемії будь-який прояв респіраторного захворювання має розцінюватися як потенційна коронавірусна інфекція. Водночас пандемія коронавірусу не виключає наявності інших респіраторних захворювань, але думати про коронавірус потрібно під час будь-якого ГРЗ.

Чи варто дітям носити маски

Світлана Куніцина говорить, що діти, як і дорослі, повинні дотримуватися протиепідемічних заходів, носити маски та зберігати соціальну дистанцію.

"У нас з самого початку було ухвалене рішення, що діти чомусь не хворіють, тому їх можна не вдягати в маски. Хоча б в тих випадках, коли батьки перебувають разом з дітьми і можуть це контролювати, я б все-таки радила пропонувати і вчити дітей носити маски, привчати дітей до особистої гігієни і дотримуватися дистанції", - резюмувала Світлана Куніцина.

Нагадаємо, як виявити постковідний синдром та як з ним боротися.

Чому зараз не можна щеплювати дітей від коронавірусу

Чому зараз не можна щеплювати дітей від коронавірусу

 

Повʼязані теми:

Стаття з добірки новин:
Коронавірус в Україні
Наступна публікація