"Країна для нас – як родина". Мама полоненого в "ЛНР" вболівальника розповіла про першу зустріч за рік

Останні

Більше новин

Популярні

Більше новин

Коментують

Більше новин

Владислав Овчаренко значиться в офіційних списках полонених на обмін, але вже більше півроку ситуація не змінюється, а батькам щоразу обіцяють нові дати його звільнення.

Мама 18-річного проукраїнського активіста Владислава Овчаренка Віта вперше за 13 місяців зустрілася зі своїм сином у СІЗО окупованого Луганська.

25 жовтня 2017 року, так званий "суд ЛНР" засудив члена фанатської організації футбольного клубу "Зоря" Владислава Овчаренка до 17 років ув'язнення "особливого камерного режиму". Українця звинуватили в шпигунстві на користь України через те, що він вийшов у центр окупованого Луганська з українським прапором і спалив "прапор" терористів "ЛНР". Зараз 18-річний хлопець чекає переведення до Слов’яносербської виправної колонії №60 посиленого режиму, де відбувають покарання рецидивісти і душогуби.

Мама Влада Віта розповіла ТСН.uа про обшуки "МДБ ЛНР", про звинувачення на адресу сім'ї, виховання і політичні погляди Влада, а також про довгоочікувану зустріч із сином.

“Протягом 13 місяців нам не давали зустріч. Спочатку вони (так зване керівництво терористичної організації "ЛНР" – ред.) говорили, що він під санкціями і поки справу не передано до прокуратури – побачення заборонено. Після цього справу передали до прокуратури, тоді нам сказали, що суд почнеться і ми його побачимо. У суді нам дали тільки глянути на нього, і ми стояли на вулиці за метрів 15, до залу нас не пустили", – розповідає Віта.

Мама полоненого каже, що зустріч пройшла швидко і на спілкування було виділено всього півгодини.

“9 листопада нам дозволили зустріч з сином, спочатку вони нам відмовили, але потім дозволили. 13 місяців я не бачила його. Так швидко пролетів виділений нам час. Начебто нам і дали більше ніж належить часу, 30 хвилин. Він сказав, що все нормально і щоб я не хвилювалася. Він звичайно радий був бачити нас, але ми ж бачили, що напевно якось там тиснуть на нього, кажуть, що нікому він не потрібен і все таке. Я йому сказала, щоб нікому не вірив, що його обміняють. Ми сподіваємося, що все вийде і допоможуть нам у цьому", – розповіла Віта.

На побачення з ув'язненими пускають по одній людині, але тут як вмняток Віті дозволили зустрітися з сином разом із чоловіком. За словами матері, Влад був худим і блідим, але слідів катувань чи побиття не було видно.

“Він виглядав ніби нормально, худий правда зовсім, але вони всі худі та бліді, повітря там зовсім ні. Я якщо чесно і не запитала, виводять їх на вулицю чи ні, тому що хотілося зовсім інше дізнатися. Ми ж стільки часу не розмовляли з ним. Нам ще навесні, при конвої, дали тільки 2 хвилини побачитися в залі суду. Це тоді продовження санкцій було. І після цього все", – додала мама Влада.

Хлопець розповів, що годують в СІЗО самими кашами, тому так і схуд, і попросив перед зимою передати багато медикаментів.

“Взагалі, він раніше не хворів, але тут передав нам великий такий список ліків. Ми зберемо і передамо йому. Ліки можна передавати. Наприклад, анальгін, парацетамол, від кашлю різні медикаменти – таке можна. З продуктів взагалі можна передавати, забороненого там нічого такого немає", – розповідає Віта.

Оскільки там швидше за все розмови прослуховуються, на зустрічі більше розмовляли батьки, ніж сам Влад.

“Поцікавилися у нього, може хто з хлопців за такою ж статтею з ним там є, які теж за Україну, але сказав, що немає таких у нього в камері. Ми йому говорили, заспокоювали, що він є в списках на обмін. Я періодично телефонує до Центру звільнення полонених і спілкуюся там з дівчатами, але вони кажуть, що деякі просування є, але терміни вони сказати не можуть, тому що, самі не знають. Знати б, до Нового року це буде чи ні. Тому що, нам казали вже, що може його під цей Новий рік відпустять, але нічого не вийшло, потім тут чутки ходили, що, може, влітку буде обмін, потім до осені сказали. Ось до цих пір нічого не сталося", – каже Віта.

Мама Влада згадує, що їх тоді не просто забрали люди "МДБ ЛНР", а буквально викрали з вулиці. Спочатку, було затримано шестеро хлопців. Двох одразу відпустили, ще двоє після морального і фізичного тиску публічно покаялися і також були відпущені.

“Тоді вони його просто викрали. Він пішов з дому о 9:30 і сказав, що буде через годину-півтори, але він не обдурює і повинен був прийти вчасно. Стала йому тоді телефонувати, а він не на зв'язку. Я почала переживати і ми почали його шукати. Я зрозуміла, що щось не те відбувається. Я обдзвонила всі лікарні, дільниці, все обдзвонила. А потім о 19:30 до нас прийшли з обшуком. Я одразу відчула щось не те. Я Владу давно казала, щоб він їхав швидше звідси, але не встиг", – говорить Віта.

Зараз у СІЗО Влад сидить разом з Артемом Ахмеровим, якому дали 13 років в'язниці. Вони вдвох у списку на обмін зараз стоять. Всіх інших причетних просто відпустили.

“Скинули все на Влада, я дивилася просто відео допиту всіх хлопців. Я їх ні в якому разі не засуджую, бо не кожен витримає весь той пресинг, їх же там явно не по голівці гладили на допиті. Ті хлопці публічно покаялися і це показали на місцевому телебаченні. Влад сказав мені, що він не розкаюється і абсолютно нічого говорити не буде", – говорить вона.

Мама Влада пояснює, що у сина характер такий і якщо він знає, що правий, то буде відстоювати свою думку до кінця.

“Він навіть у суді сидів з текою в руках і все записував. Я зрозуміла потім, що він записував, тому що, швидше за все, сам себе там і захищав. Адвокат б вище своєї голови не стрибнув би, а Владу втрачати не було чого. Він грамотний і вчився завжди дуже добре, був єдиним відмінником у класі, тому, напевно, і намагався сам себе захистити в суді", – говорить мама Влада.

Вона зазначає, що для того, щоб знову зустрітися з сином, їй необхідно буде брати дозвіл у "військовому суді ЛНР". Варто відзначити, що незважаючи на те, що Влад Овчаренко – цивільний, судив його "військовий суд" терористів.

"Це було у розпорядженні їхнього так званого голови "ЛНР" Плотницького. Він сам навіть розпорядився, щоб саме мого сина Артема військовий суд судив. На слуханнях були і ті хлопці, яких спочатку відпустили, але що вони говорили, я не знаю, нас не пускали нікуди, все було під грифом таємно. Я ще тоді намагалася з'ясувати, чому цивільного судять у військовому суді, але мені адвокат підтвердив, що це Плотницький підписав указ, і прирівняв їх до військовополонених. Вони ще хотіли на них повісити підрив пам'ятника, але хлопці вже ж сиділи і не могли такого зробити", – розповіла Віта.

На маму активіста такого тиску не чинилося. За її словами, "МДБ ЛНР" просто викликало її на допит і запитувало про сина і його захоплення.

Відео Ватажки так званої "ЛНР" оприлюднили відео допитів чотирьох студентів

“Влад ще якось сфотографувався з прапором України в центрі Луганська і вони на допиті у мене запитували. Були запитання про те, яких ми поглядів. Я на допиті нічого не приховувала і говорила як є, що я підтримую територіальну цілісність України. На мене вони не тиснули і не просили визнавати "ЛНР", тому що знали, що я цього не скажу", – розповіла вона.

Коли "МДБ ЛНР" проводило обшуки в квартирі сім'ї Овчаренко, то забрали прапорець України, системний блок, комп'ютер, ігрові диски, флаєри, наклейки, смартфон Влада і всі українські книжки і підручники. Все, що було пов'язано з Україною було вилучено.

"Знайшли у нього наклейки "Луганськ – це Україна" та інші. Фаєри вони шукали по квартирі, тому що Влад їм сказав, що вони під ліжком лежать. Потім, звичайно, вони виставили відео з обшуками, які не у нас проходили, і там і "Правий сектор", і "Азов", і купу всього було. Там були листівки просто роздруковані на ксероксі, ось хто проводив обшук, той сам, напевно, і роздрукував всі", – згадує Віта.

Мама проукраїнського активіста каже, що Влад ніколи не боявся виявляти свою позицію, ніколи не мовчав і називав речі своїми іменами. За себе хлопець не переживав, тільки за батьків.

"Він тоді це зробив (підпал "прапор ЛНР" – ред.), тому що просто не підтримував це і не міг мовчати. Дійсно, ми не визнаємо зради. Ми його завжди виховували, що країна – це як сім'я. Це насправді не те, щоб я хотіла просто красиво сказати. Вони і бачили це, що купа похвальних листів було у нас, що ми правильно виховували сина. А в результаті, вони нас звинуватили в поганому вихованні. У нього було стільки нагород, листів, медалей. Мені в "МДБ" коли сказали написати характеристику і щоб її потім 3-4 людини підписали, так усі сусіди повискакували підписувати, тому що від самого народження його знають. Ми думали, що вони будуть боятися, але всі вони допомогли. Ніхто з сусідів нічого поганого проти Влада не сказав. Ні з ким він ніколи не конфліктував, він такий хлопець, що з усіма добре спілкується", – додала мама Влада.

Варто відзначити, що Влад Овчаренко офіційно значиться в списках полонених на обмін, але ніяких конкретних термінів і дат немає. ТСН.uа зв'язався з Об'єднаним центром зі звільнення заручників, але жодних коментарів не отримав. Наразі, ми очікуємо відповідь на запит щодо Овчаренка.

Валентина Сулима

Залиште свій коментар

Вибір редакції