Останні

Більше новин

Популярні

Більше новин

Коментують

Більше новин
Кричуща непрофесійність: Нацбанк наполягає на перевірці рахунків журналістів "1+1", хоч підписав їх псевдонімами

Автори запиту навіть не знали, що деякі ефірні імена не відповідають справжнім в офіційних документах.

Приватбанк поки що не надаватиме НБУ даних щодо банківських рахунків журналістів каналу "1+1", імена яких начебто фігурують у підозрілих транзакціях. При цьому в переліку вказуються навіть імена та прізвища, котрі є творчими псевдонімами, йдеться в сюжеті ТСН.19:30.

Чоловік, якого мільйони глядачів знають, як Єгора Гордєєва, насправді не має жодного офіційного документа на це прізвище. Але Національний банк України вирішив, що це реальна людина, і попросив Приватбанк відстежити перебіг коштів на рахунку, якого не існує в природі. "Я використовую це прізвище суто в ефірі і суто коли щось пишу. Так сталося давно, коли я працював в одному з видань, і напівжартома-напівсерйозно я придумав собі псевдонім, і почав його використовувати. Всі документи, всі банківські картки в мене на інше прізвище", - розповів ведучий "Сніданку з 1+1".

ВідеоЧиновники НБУ розповіли, чому звернули увагу на доходи працівників "1+1"

У Нацбанку стверджують, що люди, які потрапили до списку, викликали у них підозру. "Приватбанк" зробив заяву, що не надаватиме Національному банкові даних щодо банківських рахунків журналістів, а Петро Порошенко через речника запевнив, що він проти тиску на "1+1".

Чиновники НБУ розповіли, чому звернули увагу на доходи працівників "1+1"

На цьому дива від Нацбанку не завершуються: він наділив рахунками за дівочими прізвищами тих, хто давно змінив їх у шлюбі, та запросив інформацію навіть про одного громадянина США, котрий не має жодного банківського рахунку в Україні. Журналісти вважають, що ніяких передумов для появи нібито підозр у якихось банківських махінаціях не існувало, а всі прізвища були просто взяті з відкритих джерел в інтернеті – таких, наприклад, як сайти медіа-групи і переліки Мін’юсту про міноритарних акціонерів компанії. Якби укладачі витратили трішки більше часу, вони би уточнили по-батькові частини осіб, виключили зі списку двійників і тих, хто фігурує під різними прізвищами, але робота, вочевидь, була термінова.

У Нацбанку продовжують наполягати на тому, що люди, які потрапили до списку, викликали у них підозру. "Було виявлено цілу низку більш дрібних операцій, які можуть мати ознаки незаконних. Зокрема, ці операції можуть мати зв’язок із відмиванням коштів і несплати податків", - заявила заступник голови НБУ Катерина Рожкова. Вона пропонує і пояснення того, як вигадані особи отримали картки, що нібито помічені в незаконних операціях. "Приходить перевірка, робит вибірку, знаходить якісь ознаки, в даному випадку нам цю інформацію надала компанія "Кролл". Після цього інформація уточнюється. Так що там можуть бути помилки", - переконує вона і додає, що таких запитів НБУ має тисячі, і стосуються вони не  лише співробітників "1+1".

Експерти ж називають дії Нацбанку хрестоматійним прикладом непрофесійності. Фінансовий аналітик Олексій Кущ дивується, як узагалі може йти мова про рахунки осіб із вигаданими або давно зміненими прізвищами. У Приватбанку лист від НБУ теж не викликав довіри, тому інформацію про своїх клієнтів вони поки не розкрили, але не виключають такої можливості у майбутньому. "Ми зробили до Національного банку уточнюючий запит про те, що цей список є просто прізвище та ім’я. Щоби банк міг зробити свою роботу, має бути додаткова інформація надана. Ми запросили такий запит. І в рамках відповіді Національного банку будемо продовжувати роботу з цього питання", - пояснила заступник голови правління ПриватБанку Галина Пахачук.

Національний банк України – це президентська вертикаль влади, тож сааме Петро Порошенко подає на затвердження Ради кандидатуру голови НБУ. Новий претендент Яків Смолій саме чекає призначення в парламенті. Тим часом речник глави держави Святослав Цеголко причетність шефа до скандалу навколо НБУ та "1+1" спростовує. "Позиція президента однозначна: будь-які дії, які можуть сприйматися журналістами, як втручання у їх професійну діяльність, неприпустимі", - ствердив він.

Нагадаємо, 8 лютого в розпорядження "1+1 Медіа" потрапила копія листа Нацбанку до "ПриватБанку". У ньому регулятор просить державний банк надати інформацію про фінансові операції та рахунки майже півсотні фізичних осіб – журналістів, ведучих та топ-менеджерів "1+1".

В "1+1 Медіа" такі перевірки розцінили як політичний тиск на телеканал. Згодом Нацбанк пояснив, що перевірку проводить через "транзакції з ознаками правопорушень". Медіакомпанія в такій відповіді регулятора не бачить пояснення щодо можливого використання НБУ для політичного тиску на неї.

На захист "1+1" висловилися політики, народні депутати та журналісти інших ЗМІ, вбачаючи в таких діях НБУ виконання "замовлення" з Банкової щодо політичного тиску на телеканал.

9 лютого на брифінгу заступниця голови НБУ Катерина Рожкова запевняла, що "список НБУ" щодо працівників "1+1" уперше побачила в Інтернеті та назвала документ суто технічним, "чернеткою". Вона уточнила, що регулятор нині проводить перевірку законності операцій майже шести тисяч фізичних осіб у "ПриватБанку". Не виключає, що фінансові операції могли здійснювати шахраї, без відома фізосіб зі списку. Причетність цих осіб до махінацій має підтвердити чи спростувати перевірка.​ 

Кореспондент ТСН Ольга Кошеленко

Залиште свій коментар

Вибір редакції