Кримські татари порівнюють теперішню окупацію півострова з подіями 1944 року

Вони вірять, що повернуться у звільнений Крим.

Сьогодні, вісімнадцятого травня, Україна вшановує сімдесят другу річницю депортації кримських татар. Тодішня трагедія забрала життя майже половини корінного народу Криму. На жаль, історія повторюється. І сучасний Крим став концтабором для його жителів.

У чотирирічних двійнят Азамата і Мєлєк все спільне. Навіть малюють одними кольорами: жовтим та блакитним. І творіння у братика і сестрички теж вийшли, наче двійнята - прапор України і прапор кримських татар.

Замість просторої, затишної, а головне своєї оселі в Ялті, тепер велика родина Кудусових змушена тулитись у крихітній квартирі в спальному районі Києва.

Покинути дім голова сімейства Ерфан Кудусов вирішив одразу після анексії російськими військами. Найболючішою розлука з рідним Кримом стала для матері Ерфана. Жінка зізнається, тепер їй, як колись її мамі, постійно сниться дім.

"Мама увесь час марила, ночами говорила: ось мені сниться мій будинок, мій двір, мої гори. У неї било таке важке життя, але вона не засмучувалася, вона знала, що повернеться в Крим", - розповідає Абібє Кудусова.

Нинішні події жінка не може не порівнювати з трагедією, яка сталась сімдесят два роки тому.

18 травня 1944-го Сталін звинуватив кримських татар у змові з нацистами і оголосив зрадниками. За два дні у вагонах для худоби з Криму виселили майже двісті тисяч людей. Всіх, хто чинив опір, або фізично не міг йти, розстрілювали. А в їхні будинки поспішно заселяли нових мешканців.

Залякати і знищити тих, хто зараз залишається в окупованому Криму, прагне самопроголошена влада півострову, каже засновниця організації "Крим SOS" Таміла Ташева.

"Сотню людей, наприклад, затримали минулої п'ятниці при виході з мечеті, ще 35 кримських татар затримали минулої суботи і це відбувається постійно. В них відбуваються обшуки, відбуваються арешти", - каже вона.

Такої критичної ситуації з порушенням прав кримських татар, як зараз, з часів анексії ще не було, переконує експерт. І саме тому 18 травня для кримських татар – це, в першу чергу, ще один шанс нагадати про свою біду всьому світу.

Щоб світ не забував про них, просить і наша героїня Абібє. На прощання жінка показала світлину з родинного архіву. На фото - її мама в момент повернення додому після майже піввікової депортації.

"Мама приїхала і почала танцювати. У сімдесят років вона ось так танцювала: "Ось я у себе на батьківщині!", - згадує Абібє Кудусова.

Разом з тисячами родин кримських татар Абібє вірить: вона теж повернеться додому. І так само, як її мама танцюватиме від щастя на рідній землі.

ВідеоУкраїна вшановує 72 річницю депортації кримських татар

Нагадаємо, 11 травня Верховна Рада ухвалила постанову про звернення до світових організацій щодо вшанування пам'яті жертв геноциду кримськотатарського народу та порушення Росією його прав. Документ передбачає звернення до Організації Об'єднаних Націй, Європейського парламенту, Парламентської Асамблеї Ради Європи, Парламентської Асамблеї ОБСЄ, світових лідерів та всіх членів міжнародного співтовариства. 

Звернення до світової спільноти містить заклик визнати депортацію кримських татар у 1944 році геноцидом і долучитися 18 травня, у День пам'яті жертв геноциду кримськотатарського народу, до вшанування пам'яті невинних жертв злочину, скоєного комуністичним тоталітарним режимом, а також жертв протиправних дій російської окупаційної влади.

Залиште свій коментар

Аватар
Залиште свій коментар

Коментарі до посту

Останні Перші Популярні Разом коментарів: