Кривбас як мекка індустріального туризму(відео)

Затоплені шахти, покинуті кар'єри, будівлі і мости дореволюційної споруди незабаром можуть стати об'єктами екскурсійного маршруту в Кривому Розі.

Саме місто руди і металу повинен стати меккою для охочих пізнати всю красу індустріального туризму.

Коли кандидат географічних наук, доцент, завідуючий кафедрою фізичної географії і геології Криворізького педагогічного університету Володимир Козаков описує зовнішній вигляд штольні покинутого відпрацьованого кар'єру копальні Костянтинівського металургійного товариства, він з трепетом підбирає слова, щоб передати велич і красу картини.

Кривбас
Архів
"Подивіться, як відмінно збереглися стінки. Який естетичний вихід залізних порід! По цих стінках можна лазити, вивчаючи штольню".

Вчені, приїхали в Кривий Ріг на наукову конференцію "Індустріальна спадщина в культурі і ландшафті", змінивши задушливі аудиторії педагогічного університету на прогулянку свіжим повітрям, із задоволенням зробили екскурсію місцями індустріального минулого районного центру.

Захопленню діячів науки не було межі коли доцент Козаков запропонував їм спуститися до залишків дореволюційного похилого шахтного підйомника копальні акціонерного товариства Криворізького залізняка, щоб подивитися унікальний об'єкт, який зберігся до наших днів з початку XX століття.

"Коли розроблялися поклади так званого "Червоного пласта", залізняк здобувався спочатку відритим, а потім і підземним способом. Приблизно з 1907-го по 1911 рік тут побудували "похилу" шахту — для цього просто поглибили дно кар'єру", - каже він. – "Безперечно, цей об'єкт є унікальним. Проте зараз він покинутий і утопає в смітті. Але, може, в цьому його щастя.

Ще недавно зруйновані шахти, затоплені кар'єри вважалися об'єктами, не вартими уваги громадськості. Проте все змінилося після того, як в Європі був створений міжнародний комітет з охорони національної спадщини, в який входять і пам'ятники промислового минулого. І… європейців з головою накрила хвиля індустріального туризму. Україна вирішила наслідувати приклад сусідів.

Шахта
Архів
"Йдеться про пошук, картографування, взяття на облік всіх об'єктів, так чи інакше пов'язаних із видобутком, переробкою залізняку, дорожнім, а також житловим будівництвом", — пояснює Козаков. — "Крім шахт і кар'єрів в цю категорію входять дорожні полотна, об'їзні дороги, мости, арки, копальневі селища, будівлі, зведені до 1955 року. Чим старший об'єкт, тим він цінніший з історичної, культурологічної, архітектурної точок зору. На сьогодні нашими силами в Кривому Розі поставлено на облік 220 таких об'єктів".

Поки жоден з українських туроператорів не створив маршрут затопленими шахтами або кинутими кар'єрами. Правда, за 300 доларів з людини агентства вже можуть звозити охочих до Чорнобиля.

ВідеоЩо дивитися на шахтах

Залиште свій коментар

Аватар
Залиште свій коментар

Коментарі до посту

Останні Перші Популярні Разом коментарів: