Криза подолана. Що далі?

29-30 травня Верховна рада України повинна прийняти низку рішень, які дозволять вийти з політичної кризи і провести дострокові вибори.

Ющенко, Янукович
Сайт президента України
Політична криза завершилася домовленостями про дострокові вибори 30 вересня. На думку сторін, ця угода стала фінальною точкою політичного конфлікту, який продовжувався в країні більш ніж півтора місяці. Але однозначно прогнозувати, за яким сценарієм події розвиватимуться далі, поки неможливо.

29-30 травня Верховна рада України повинна прийняти низку рішень, які дозволять вийти з політичної кризи і провести дострокові вибори. 

Як відомо, за підсумками переговорів сторони домовилися прийняти три пакети рішень: політичний; рішення, які потрібно буде переголосувати і які були прийняті парламентом після 2 квітня по сьогоднішній день; і законопроекти, необхідні для вступу у ВТО і щодо інших соціальних і політичних питань. 

Після цього "Наша Україна" і БЮТ повинні обнулити свої списки. 

Проте вже першим каменем спотикання може стати відмова деяких депутатів від опозиції розлучитися зі своїми мандатами. 

За інформацією "КоммерсантЪ-Украина", поки дата проведення міжпартійних з'їздів блоків "Наша Україна" і БЮТ, на яких буде оголошено про складання представниками опозиції депутатських повноважень, залишається відкритою. 

За словами першого заступника центрального виконкому НСНУ Ігоря Жданова, депутати планують повернутися до сесійної зали, проголосувати за необхідний для проведення дострокових виборів пакет документів, і лише після його ухвалення провести з'їзд, в ході якого, на підставі заяв про вихід з фракції, депутати "Нашої України" припинять свої повноваження. 

Аналогічного плану дій, заявляє голова політвиконкому партії "Батьківщина" Йосип Вінський, дотримуватимуться і народні депутати фракції БЮТ. 

В той же час, Лев Гнатенко, зампред Партії промисловців і підприємців України, розповів газеті "Сегодня", що вірогідність того, що заяви на звільнення принесуть всі нашоукраїнці, нікчемно мала. 

"ЦВК не обнулила списки "Нашої України", тому що наша партія, яка входить до складу блоку "Наша Україна", не згодна з цим рішенням, і ми зараз судимося з цього приводу в Київському апеляційному суді. Поки не буде рішення суду, поки ЦВК не прийме рішення про обнулення списку, "нашоукраїнці" взагалі не можуть писати заяви про складання депутатських повноважень", - цитує його слова видання. 

Варто відзначити, що у коаліції є як мінімум два варіанти не допустити складання опозиційними депутатами своїх повноважень. Наприклад, досить на взаємовигідних умовах "переконати" близько 30 парламентаріїв з опозиції не складати мандати. 

Реалізація другого можливого варіанту нейтралізації нинішніх домовленостей залежить від способу складання депутатських повноважень. 

У одному випадку депутат пише заяву керівництву парламенту про відмову від депутатського мандата. Щоб припинити його повноваження, потрібне відповідне рішення ВР. У випадку, якщо парламент прийме таке рішення, то ЦВК повинна оповістити, хто з тих кандидатів, що знаходяться нижче у списку, стає депутатом. Хоча свої списки опозиція вже анулювала, все не так просто: нижче в партійних списках можуть знайтися люди, що вважають себе гідними зайнятися законотворчою діяльністю. Їм ніщо не заважає в суді загальної інстанції оскаржити рішення партійного з'їзду. 

Нагадаємо, до такого способу вже вдавався Анатолій Кінах та Партія промисловців і підприємців по відношенню до рішення з'їзду блоку "Наша Україна" про анулювання списку. 

Не зовсім надійний й інший шлях складання депутатських повноважень: написання заяв не про складання депутатських повноважень, а про вихід з фракції. Після цього, відзначає газета "24", повноваження депутата припиняються на підстав відповідних рішень спочатку партійного з'їзду, а потім ЦВК. За умови, що ці рішення не оскаржені в суді. 

Експерти прогнозують сюрпризи

Віктор Небоженко, керівник соціологічної служби "Український барометр", в коментарі "Газеті по-київськи" висловив думку, що лідери домовилися між собою для того, щоб показати Заходу, що вони можуть домовитися. 

"А підводних каменів вистачає, - відзначає політолог. - Наприклад, що буде з Цушко?" 

На думку Небоженка, Цушка використовували "навмання", і "він це розуміє". 

Небоженко також прогнозує, що КС "заморозять до виборів", а повернуться до його кадрового складу вже після 30 вересня. У Центрвиборчкомі замінять Давидовича і ще декількох членів комісії. 

Експерт також не виключає можливість продовження протистояння в Генпрокуратурі і продовження "війни судів". 

У свою чергу, шеф-редактор аналітичного проекту "Політтех" Тарас Березовець вважає, що найбільший сюрприз українцям може піднести ситуація, визначена на переговорах умовою для розпуску парламенту, - а саме, чи знайдеться 151 депутат, який складе свої повноваження. 

"Зараз в кулуарах говорять, що коаліція збирається перекупити частину депутатів обох опозиційних фракцій - щоб парламент не був розпущений", - відзначає Березовець і сподівається, що депутати НУ і БЮТ не підуть на такі дії. 

Також політолог упевнений, що продовжуватиме діяти указ президента щодо Внутрішніх військ. 

"А ситуацію з Цушко і справу по ньому припинять - до виборів так точно", - додає він. 

Березовець підкреслює також, що існує ризик, "що наступний парламент не пропрацює і року через суперечності - адже завжди одна із сторін може скласти 151 мандат і заблокувати роботу ВР". 

Директор Інституту глобальних стратегій Вадим Карасьов підтверджує, що "найцікавіше питання" - чи зможуть БЮТ і НУ знайти 151 депутата, які здадуть мандати. 

Карасьов переконаний, що, наприклад, у "Нашої України" будуть проблеми з оновленням списку через ПППУ Анатолія Кінаха. 

Також Карасьов припускає, що на ЦВК чекає невдача з підготовкою електронного реєстру виборців - і це "буде використано партіями з обох боків". 

"Малий пакет законів під вибори, написаних робочою групою, приймуть швидко. Знайдуться і гроші на вибори. А до Конституції змін до виборів не буде - не до того", - прогнозує Карасьов. 

Він відзначає, що "серпень і вересень взагалі будуть специфічними місяцями". Так, за словами Карасьова, в серпні "можновладці" відпочивають, а у вересні спалахне виборча кампанія. 

Небезпечний прецедент

У спільній заяві президент, прем'єр і спікер "визнають, що позачергові вибори у Верховну раду проводяться згідно указу президента на підставі частини другої статті 82 Конституції". У вказаній нормі основного закону говориться: "Верховна рада є повноважною за умови обрання не менше двох третин від її конституційного складу". 

Тим часом, відзначає "КоммерсантЪ-Украина", ні в першому, ні в другому указах президента про дострокове припинення повноважень Верховної ради вказана норма не згадувалася. 

А використання цієї норми створює вельми небезпечний прецедент в майбутньому. Нагадаємо, що ініціатива про припинення депутатських повноважень 151 члена парламенту (третина складу Ради плюс один депутат) належить опозиційним БЮТ і НУ. 

Таким чином учасники робочої групи усвідомлено дозволяють будь-якій політичній силі, що набрала на виборах більше 150 мандатів, розпустити Верховну Раду. І, використавши один раз цю шлях, ним можна буде користуватися і в майбутньому. 

Умови договору

Спільна заява президента, голови Верховної ради і прем'єр-міністра "Щодо невідкладних заходів, спрямованих на розв'язання політичної кризи шляхом проведення позачергових виборів у Верховну раду" складається з семи пунктів. У преамбулі йдеться, що заява прийнята з метою "недопущення ескалації політичної кризи і негайного її вирішення виключно мирним шляхом на підставі діалогу провідних політичних сил, а також для забезпечення національних інтересів і єдності країни". Лідери держави домовилися: 

1. З метою створення належних умов для реалізації конституційних прав громадян забезпечити недопущення будь-яких спроб нагнітання протистояння у суспільстві та упередити усі можливі дії щодо провокування "силового" розвитку подій. 

2. Провести позачергові вибори до Верховної Ради України 30 вересня 2007 року. 

3. Визнати, що позачергові вибори до Верховної Ради України проводяться згідно Указу Президента України на підставі частини другої статті 82 Конституції України. 

4. Для законодавчого забезпечення чесних, прозорих і демократичних позачергових виборів до Верховної Ради України ініціювати проведення з 29 травня 2007 року протягом двох днів (29-30 травня) пленарних засідань Верховної Ради України, на якому: 

прийняти в цілому погоджені Робочою групою уповноважених представників Президента України, Кабінету Міністрів України, парламентської коаліції та парламентської опозиції проекти нормативно-правових актів; 

підтвердити результати голосування щодо ухвалених у період з 2 квітня по 29 травня 2007 року актів Верховної Ради України; 

прийняти попередньо погоджені закони, що стосуються вступу України до СОТ, та інші нормативно-правові акти з соціально-економічних питань. 

5. Кабінету Міністрів України разом із Центральною виборчою комісією забезпечити виконання Закону України "Про Державний реєстр виборців". 

6. З метою забезпечення чесних, прозорих і демократичних виборів внести зміни до персонального складу Центральної виборчої комісії на засадах домовленостей, досягнутих Робочою групою уповноважених представників Президента України, Кабінету Міністрів України, парламентської коаліції та парламентської опозиції. 

7. Сторони беруть зобов'язання не допускати поза межами своєї компетенції втручання у діяльність органів судової влади та правоохоронних органів.

Залиште свій коментар

Аватар
Залиште свій коментар

Коментарі до посту

Останні Перші Популярні Разом коментарів: