КС повернув громадянам пільги

КС скасував положення закону про держбюджет, які стосувались призупинення на 2007 рік виплати пільг, компенсацій і гарантій для населення.

Конституційний Суд України скасував положення закону про державний бюджет, які стосувались призупинення на 2007 рік виплати пільг, компенсацій і гарантій для населення.

Як передає УНІАН, сьогодні було оприлюднено рішення КС, прийняте 9 липня цього року за конституційним поданням 46 народних депутатів щодо відповідності Конституції України положень статей 29, 36, ч. 2 ст. 56, ч. 2 ст. 62, ч. 1 ст. 66, пунктів 7, 9, 12, 13, 14, 23, 29, 30, 39, 41, 43, 44, 45, 46 ст. 71, статей 98, 101, 103, 111 Закону України «Про державний бюджет України на 2007 рік» щодо соціальних гарантій громадян.

Гроші
Архів
Незаможні громадяни зможуть отримувати більше грошей

Як повідомив під час оприлюднення рішення голова Конституційного Суду Андрій Стрижак, проаналізувавши подання, Конституційний Суд прийшов до висновку, що ряд вищезазначених статей закону про держбюджет не відповідає ст. 1 Конституції, у якій сказано, що Україна є суверенною і незалежною, демократичною, соціальною правовою державою.

Він підкреслив, що, відповідно до Конституції, соціальні права і гарантії населення не можуть обмежуватись, а закон про держбюджет не може скасовувати чи зупиняти положення інших законів.

Тому КС прийшов до висновку, що Верховна рада не мала повноважень при прийнятті держбюджету зупиняти дію інших законів, в тому числі й щодо надання пільг, гарантій і компенсацій для громадян.

КС постановив, що з дня оприлюднення рішення вищезазначені статті закону про держбюджет припиняють свою чинність.

Водночас КС припинив провадження щодо ч. 2 ст. 62, ст. 101 через невідповідність конституційного подання щодо розгляду цих статей. Таким чином, за винятком цих двох статей, решта вищезазначених статей у поданні втратили свою чинність.

Також після прес-конференції суддя-доповідач Конституційного суду Ярослава Мачужак заявила, що громадяни України мають право звертатись до суду, якщо уряд не відновить пільги на підставі цього рішення.

Ярослава Мачужак
Ярослава Мачужак (Фото: ccu.gov.ua)
Мачужак пояснила, що відповідно до рішення КС, з дня його ухвалення, тобто 9 липня, всі пільги, надання яких зупинено положеннями держбюджету на 2007 рік, мають бути відновлені.

Водночас, вона не виключила, що уряд може цього не зробити, оскільки йдеться про надзвичайно велику суму.

«Я розумію, що цим рішенням ми поставили державу в скрутне становище, але це рішення ми приймали на майбутнє», - сказала суддя КС, додавши, що необхідно в наступні роки не допускати обмеження прав і соціальних гарантій для громадян.

Вона пояснила, що люди можуть звертатись до судів загальної юрисдикції щодо поновлення пільг, а також разових компенсацій, передбачених чинним законодавством.

Суддя навела приклад з ветеранами Великої Вітчизняної війни – інвалідам першої групи, яким відповідно до чинного законодавства належить виплачувати одноразову допомогу до Дня Перемоги.

Мачужак підкреслила, що хоча закон і не має зворотної сили, тобто пільги, які не виплачувались до 9 липня, виплатити вже не можна, це не стосується одноразових щорічних виплат, які треба буде виплатити.

Вона висловилась за те, щоб Верховна рада внесла системні зміни до існуючого законодавства для унормування і систематизації питання з виплатами пільг і компенсацій.
Водночас Мачужак нагадала, що, відповідно до сьогоднішнього рішення КС, парламент немає повноважень робити це через закон про держбюджет.

Вона не змогла сказати, чи нестиме відповідальність уряд, якщо відмовиться виплачувати поновлені сьогодні пільги. Суддя підкреслила, що це питання лежить виключно в компетенції ВР, але ще раз нагадала, що громадяни мають право звертатись до судів загальної юрисдикції.

Вона категорично заперечила, що сьогоднішнє рішення КС пов’язано з позачерговими парламентськими виборами.


Залиште свій коментар

Аватар
Залиште свій коментар

Коментарі до посту

Останні Перші Популярні Разом коментарів: