Лідера кримських татар висунули на Нобелівську премію миру

Чотирикратного нардепа України Мустафу Джемілєва висунули на здобуття Нобелівської премії миру.

Народного депутата України чотирьох скликань, голову кримськотатарського Меджлісу Мустафу Джемілєва висунули на здобуття Нобелівської премії миру.

Кандидатуру Джемілєва запропонували Асоціація національно-культурних об`єднань України (АНКОУ), Організація непрезентованих народів і націй і Меджліс кримськотатарського народу.

"Ми глибоко переконані в тому, що народний депутат України чотирьох скликань, відомий у всьому світі правозахисник, визнаний лідер кримськотатарського народу, мужня людина і приклад для багатьох поколінь у справі боротьби за права свого народу – Мустафа Джемілєв гідний стати лауреатом Нобелівської премії миру. Цілком підтримуємо цю громадську ініціативу і приєднуємося до неї", - йдеться в заяві АНКОУ.

Нагадаємо, згідно з процедурою, номінація на Нобелівську премію має надійти до Норвезького Нобелівського комітету не пізніше 1 лютого. Потім комісія, що складається з членів Шведської академії наук, у декілька етапів обирає з цього списку переможця.

Цього року Нобелівську премію миру отримав президент США Барак Обама.

Мустафа Джемілєв народився 13 листопада 1943 року в степовому Криму, куди його батьків вислали з селища Ай-Серез (біля Судака). У 1944 році він разом із усім кримськотатарським народом був депортований до Узбекистану.

Із 16 років працював токарем, слюсарем, електрослюсарем, навчався у Ташкентському інституті інженерів іригації та меліорації сільського господарства, звідки відрахований році "за негідну поведінку".

У 1960-х років почав брати участь у кримськотатарському національному русі, заснував в Ташкенті "Союз кримськотатарської молоді". У 1969-му став одним із засновників Ініціативної групи захисту прав людини в СРСР.

Має 7 (за іншими даними 6) судимостей, провів в ув'язненні загалом 15 років за "поширення поглядів, що паплюжать радянський лад".

У 1989-му зміг із родиною повернутися до Криму й мешкав у Бахчисараї. Із 1989 до 1991 року головував в новоствореній Організації кримськотатарського національного руху.

У червні 1991 обраний головою Меджлісу кримськотатарського народу, очолює фонд "Крим". З березня 1998-го року є народним депутатом України, зокрема 1998-2002 - від Народного Руху України, у 2002 й 2006 - за списками блоку Ющенка "Наша Україна", у 2007 році на позачергових виборах знов обраний народним депутатом від блоку НУ-НС.

Читайте також:

Обама віддасть Нобелівську премію на благодійність

Кримські татари просять Обаму визнати їх автономію

Кримські татари оголосили голодування під вікнами в Тимошенко

Лідер Меджлісу розповів, скільки земель в Криму захопили татари

Залиште свій коментар

Аватар
Залиште свій коментар

Коментарі до посту

Останні Перші Популярні Разом коментарів: