Лікарі волають про допомогу: реформа відбирає у них роботу, а у хворих – лікарні

Лікарі волають про допомогу: реформа відбирає у них роботу, а у хворих – лікарні

Медична реформа ламає життя тисяч людей

По Україні медичні працівники лишаються без зарплат і роботи, а пацієнти бояться лишитись без допомоги.

Поки в уряді формують свої нові команди, щоби працювати ефективно, проголошені ними зміни вже ламають життя тисяч людей - медики одразу з кількох областей волають про допомогу.

Попри те, що за планом чиновників пілотні проекти змін в медицині проходять лише в чотирьох регіонах: в Дніпропетровській, Донецькій, Вінницькій областях та місті Києві, їх відчули на собі медики і їхні пацієнти з інших областей.

У пілотній Донеччині експериментальний проект передбачає, що у невеликих населених пунктах залишаться лише терапевти. А профільні фахівці прийматимуть у "шпитальних округах", рівновіддалених від всіх пацієнтів.

От, наприклад, лікарню у Катеринівці з нового року закривають. На дев'ять селищ залишиться один сімейний лікар.

"З 1 січня мене викидають за борт. Мені 51 рік... Скрізь оголошення про роботу по місту - до 40 років питають. За 50 - йдіть куди хочете. Куди нам іти? Це дуже страшно", - каже регістратор Світлана Бондар.

От Житомирщина до медичного експерименту відношення не має. Але битва за лікарню у розпалі. В Коростишеві медики зірвали сесію райради. Вимагають своєї законної зарплати, яку їм вже два місяці не віддають.

Працівники лікарні кажуть, що половину зарплати їм не виплатили. І нічого не обіцяють. Ширяться чутки, що їх скоротять.

Середній заробіток лікаря-хірурга вищої категорії в стаціонарі наступного року збільшиться на 861 грн., дільничного лікаря-терапевта вищої категорії – на 704 грн., фельдшера вищої категорії – на 540 грн. Однак бюджет на 2012 рік залишився майже таким же як і минулорічний – 8 мільярдів гривень.

Тож відсутність грошей місцевому бюджеті стала головною рушійною силою, аби розпочати медреформу в регіонах на власний розсуд місцевої влади. Відтак, аби заплатити одним лікарям, треба звільнити інших.

Лікарі одразу з кількох областей повідомили, що їм тотально скорочують все: відправляють у відпустки за власний рахунок, скорочують ліжкомісця у відділеннях, і головне – знімають чверть зарплати. Такої кризи галузь не відчувала ще з 90-х.

Говорити відкрито лікарі бояться. Конкретні випадки незаконного скорочення зарплат дуже важко довести. Адже місцева влада не видає документальних доручень лікарням, а їх "прохання" носить усний - рекомендаційний - характер.

Та виконавчого секретаря Комітету з економічних реформ, заступник глави Адміністрації президента Ірину Акімову така звістка обурила. Вона каже - гроші є.

"Тема забезпеченості заробітною платою бюджетних працівників була піднята на минулому Кабміні. Відразу були перераховані додаткові субвенції для того, щоб ніяких затримок, і тим більше, неповних виплат заробітних плат не було", - каже Акімова.

Виходить, що з одного боку йде скорочення медиків зарплат і ліжкомісць, з іншого залишається 100 тисяч незаповнених медичних вакансій. Проблема "нема грошей" може перетворитись на проблему "нікому платити".

Читайте також:

Лікарі б’ють на сполох: українці бездумно ковтають антибіотики

Авто лікарів позначать стікерами і дозволять безкоштовно паркуватись

Українські лікарі лишаються в Лівії: таких зарплат і обладнання вдома немає

По всій Україні методично звільняють лікарів

По всій Україні методично звільняють лікарів

Повʼязані теми:

Наступна публікація