Локдаун по-українськи і європейські: чи виправдовують себе обмеження
Багато українських підприємців йдуть на хитрощі.

Полиці магазинів від 8 січня із забороненими на продаж товарами, чи не найбільше роздратували людей. Не зрозуміло, кажуть, чому пральний порошок купити можна, а взяти із сусідньої полиці батарейки, або шкарпетки – зась.
Тож підприємці почали хитрувати, йдеться в ТСН.Тиждень.
«Супермаркет реалізує безліч товарів, конкретно до кожного виду товарів, безумовно, це постановою не передбачено. Є таке поняття, як людський фактор», - констатує інспекторка Держпродспоживслужби, яка перевіряє зокрема супермаркети, Галина Савчук.
На продаж забороненого товару наглядачі можуть закрити очі – це не є перешкода для забезпечення протиепідеміологічного режиму. Основне – це щоб у магазині був дезінфектор, урна для масок і рукавичок, контроль за вологим прибиранням і щоб увесь персонал був в масках і рукавичках.
Логіка «шкарпеткових» заборон – щоб у магазинах купчилося менше людей, і щоб вони проводили там менше часу, пояснює міністр охорони здоров'я. «Якщо у нас в магазині є виключно продукти харчування, засоби гігієни, засоби побутової хімії, корма для тварин, все те що в нас дозволено, то людина знає це і іде тільки за цими засобами, вона не йде за промисловими товарами», - пояснює міністр.
Геть іншу версію висуває заступник Степанова і головний санітарний лікар країни – Віктор Ляшко. Мовляв, таких обмежень просив бізнес. «Є бізнес, який продає виключно посуд, виключно одяг, виключно іграшки. І вони втрачають під час карантину, бо вони закриті, а поруч супермаркети продовжують працювати і продають посуд, одяг та іграшки», - заявляє Ляшко.
Однак якби не тлумачили чиновники правила локдауну, їх дотримують далеко не всі. Один із ресторанів у самому центрі столиці – на Печерську – і не зачинявся. З вулиці ледь помітні вогники свічок на столиках, окреслені силуети відвідувачів. Хоча центральний вхід закрито, але на «чорному» вході працівники цікавляться, чи замовляли столик. Якщо ні, то наполягають, що працюють лише на виніс.
Відео Дивний "локдаун": як діють обмеження в Україні та які вони, порівняно з німецькими та італійськими
Січневий "локдаун" супроводжувався скандалами у соцмережах про батарейки та шкарпетки. Що в одному магазині дозволено, в іншому – зась. І, мов у паралельній реальності, локдаун в Європі – заборона ходити в гості навіть до батьків. Як діють обмеження в Україні та які вони, порівняно з німецькими та італійськими – у сюжеті.

З камер спостереження видно, які одні за одними паркуються автомобілі, і люди заходять до ресторану, проводять там по кілька годин, тай виходять без пакунків, які б мали дочекатись.
Подібні порушення відповідальність контролюючих органів, каже міністр Степанов і закликає жорстко реагувати на такі речі. Утім, зараз кількість госпіталізацій менша, порівняно з листопадом, каже інфекціоніст Володимир Курпіта. «Ситуація відносно стабілізується. Якщо ми порівнюємо з листопадом, то ми бачимо що зараз 14 тисяч перебуває на лікуванні, в листопаді було 27 тисяч. Уряд мав би відреагувати на це, і наприклад скоротити тривалість самого локдауну», - запевняє лікар-інфекціоніст.
Тим часом у Міністерстві освіти вважають, що після локдауну учні перши-четвертих класів мають повернутися до повноцінного навчання в школах. Поки що всі на дистанційці.
Однак в Європі локдаун жорсткіший, зокрема в Італії. Тамтешній прем’єр підписав новий указ із переліком правил, за якими країна буде жити відсьогодні до 5 березня. Влада впевнена, що обмеження працюють, саме тому обмеження стають суворішими.
Хоча більшість італійських шкіл після довгої полеміки все ж відкривають з понеділка, лише у "червоній" зоні, як приміром, у Мілані, зачинені. Дитсадки працювали й працюють. Ресторани, бари, кафе відкрили лише у "жовтій" зоні й лише до 18 години. Але «жовті» тільки шість регіонів із 22. Тобто левова частка закладів у країні зачинені як на обід, так і на вечерю.
У «червоній» зоні усі магазини також закриті, працюють лише супермаркети, у «помаранчевій» натомість можна піти на шопінг. Транспорт працює без змін. Музеї відкрити лише у «жовтій» зоні. На відміну від кінотеатрів і театрів, які зачинені у всій країні. Ринки працюють у звичному режимі без жодних обмежень. Тренажерні зали й басейни зачинені. Із доступного спорту залишається тільки біг із дистанцією від інших не менш, ніж 2 метри. У гості можна запрошувати максимум дві людини, але вони можуть бути з дітьми до 14 років.
У «червоній» зоні, а це Ломбардія, Сицілія й Больцано, заборонено виходити з дому без поважної причини: це похід до супермаркету, лікаря чи на роботу. До 15 лютого заборонено виїжджати не лише зі свого регіону, а й з міста. Немає виключень навіть для тих, хто бажає відвідати своїх батьків.
Схожа ситуація у Німеччині. У вихідний день на фермерському базарі Берліна жвава торгівля, їх на локдаун не закривали, бо торгують продуктами харчування. Однак посеред яток просять не знімати маску і дотримуватися дистанції.
Супермаркети відкриті і навіть, якщо там продають батарейки, шкарпетки, або кухонне приладдя – ці товари не блокують. Продовжують працювати магазини особистої гігієни, а ще – книгарні. Однак всередину пускають обмежену кількість людей, щоб уникати натовпу.
А от розважальні заклади, салони краси, фітнес-центри, басейни, бари закриті ще з середини листопада. Ресторани працюють на виніс. Традиційні німецькі різдвяні ярмарки не відкрилися, а згодом навіть заборонили продавати глінтвейн просто неба. «Економіка звісно страждає. Якщо це ще триватиме місяць-два, то я не знаю, чим це все закінчиться», - каже одна із місцевих продавчинь.
Удома можна приймати максимум одного гостя. Школярі раніше пішли на різдвяні канікули і тепер навчаються дистанційно. Садочки приймають тих дітей, чиї батьки мають суспільно важливу роботу. В регіонах зі складною епідеміологічною ситуацією відходити від дому можна максимум на 15 кілометрів.
Однак і такого жорсткого локдауну замало, цифри заражень падають надто повільно, а владу лякають нові мутовані штами коронавірусу. На початку наступного тижня німецька влада проведе екстрену зустріч. Ангела Меркель пропонує продовжити та посилити локдаун ще на 8-10 тижнів, аж до Великодня західного обряду.
В Україні продовжувати жорсткий локдаун не планують, повідомив Максим Степанов. А загальний карантин продовжений до 28 лютого. На середину лютого інфекціоністи прогнозують зростання хворих як на коронавірус, так і на грип.