"Мамо, я у біді" та інші типові сценарії: як не стати жертвою телефонних шахраїв

"Мамо, я у біді" та інші типові сценарії: як не стати жертвою телефонних шахраїв

Фото: pixabay.com

Довірливість, страх і підвищена тривожність — добрі помічники ошуканцям.

У Чернігові затримали 23-річного сумчанина. Його підозрюють у телефонному шахрайстві. Шість родин за тиждень віддали йому майже 300 тисяч гривень після дзвінка, що родичі нібито потрапили у біду.

Про це йдеться 21 січня в сюжеті ТСН.19:30.

Так, 84-річній жительці Чернігова Ніні Ковтун зателефонував пізно ввечері на домашній телефон нібито син, що вже давно живе за кордоном.

"Він говорить: "Мамо, я в поліції. Я переходив на червоне світло і мене поліція забрала. Мамо, розумієш, мені хочуть дати 26 років в'язниці, якщо ти мені не допоможеш…". Я кажу: "Як я тобі допоможу?". Він: "Ти знаєш, як мені допомогти, збери все, що в тебе є, і віддай", — розповіла потерпіла.

Вона спочатку запідозрила щось недобре. Але паніка й страх зробили своє діло і незнайомий чоловік опинився в дверях її квартири. Він назвався стажером з прокуратури. Ніна Ковтун залишилася без копійки. Добровільно віддала все, до дріб'язку.

Є кілька типових сценаріїв телефонного шахрайства.

  • Перший – "Мамо, я в біді". Зазвичай, уночі телефонує нібито родич і просить комусь віддати чи переказати на картку гроші, щоби врятувати від халепи.
  • Другий сценарій – "Ваша картка заблокована". Аферист під виглядом банківського працівника лякає заблокованою карткою і вимагає назвати всі її дані.
  • Третій – "Ви щось виграли". Жертві пояснюють, щоб отримати свій приз, потрібно спочатку сплатити відсоток від його вартості.
  • А ще додалася передоплата за товари чи послуги — ніколи цього не робіть.

Ці сценарії — старі, але досі дієві.

Які суми таким чином уже перекочували до кишень пройдисвітів — сказати не береться ніхто. Але це мільйони гривень щороку. Та й звертаються до поліції далеко не всі жертви.

У Чернігові затримали телефонного шахрая

У Чернігові затримали телефонного шахрая

"За 2019 рік зареєстровано понад 32 тисячі кримінальних правопорушень за сферою шахрайства. Минулого року, 2020-го, зареєстровано 26 тисяч звернень. Зазвичай це літні люди, самотні", — повідомила старша інспекторка департаменту кіберполіції НП України Анна Селезньова.

Довірливість, страх і підвищена тривожність добрі помічники ошуканцям. Вони, зазвичай, дзвонять пізно ввечері або вночі, щоб у жертв брали гору емоції, а не критичне мислення. Тоді  переважає страх і жертви діють під його впливом.

"Якщо ви отримали якусь інформацію, потрібно зупинитися, зробити декілька разів вдих та видих і відпустити емоції, увімкнути розум і проаналізувати цю ситуацію. Якщо ця інформація про вашого чоловіка або про вашу дитину, то спробувати з ними зв'язатися, щоб зрозуміти чи дійсно це так. Людину має насторожувати, якщо одразу просять гроші", — радить психологиня Юлія Святенко.

Чернігівські поліцейські мали мінімум інформації про шахрая, але його затримали, коли той перерахував крадені кошти спільникам на окуповану частину сходу України.

"Пошуки шахраїв доволі складні, адже їхні колцентри розташовані на непідконтрольній території, а за грошима приходять посередники", — каже керівник ГУНП у Чернігівській області Володимир Нідзельський.

Від телефонного шахрайства може вберегти лише людська пильність. Нікому так легко не довіряйте і тим паче не віддавайте гроші.

Повʼязані теми:

Наступна публікація