Медреформа на паузі: як нараховуватимуть кошти медикам зараз

Дата публікації
Перегляди
1434
Поділитись:
WhatsApp
Viber
Медреформа на паузі: як нараховуватимуть кошти медикам зараз

Фото: УНІАН

Розібратися зі змінами в системі вимагав президент Зеленський.

Медреформу поставили на паузу. Про це сьогодні оголосили в Міністерстві охорони здоров'я. Розібратися зі змінами в системі вимагав президент Зеленський. Про це йдеться в сюжеті ТСН 19:30.

Медреформа в Україні триває 2 роки. Її суть – гроші ходять за пацієнтом. Аби держава фінансувала не ліжкомісця, а реальну роботу медзакладів. На першому етапі ми вже отримали сімейних лікарів, яких обираємо. А держава оплачує їм фіксовану суму за кожного пацієнта. 

На 2-му етапі реформи держава має так само платити за пацієнтів і для вузьких фахівців: лорів, кардіологів, неврологів, до яких нас направляють сімейні лікарі. Це почало працювати з першого квітня. Але частині лікарень цих грошей катастрофічно не вистачає.

Працівники дитячої інфекційної лікарні Києва за квітень отримали найменшу зарплату за останні роки. Тут спрацював девіз медичної реформи – гроші йдуть за пацієнтом. Під час карантину не прийшли ні пацієнти, ні гроші. 

"Та спеціалізація, яку мала наша лікарня до карантину – нейроінфекції. Всі тепер поступають у другу лікарню. І ми фактично залишаємось без грошей. Без пацієнтів. І що тепер нам надіятися, що хтось до нас поступить?", – каже лікарка Київської міської дитячої інфекційної лікарні Юлія Багдасарова.

У Київській психлікарні порахували: навіть якщо у них будуть заповнені усі ліжка, як було до карантину, то їм не вистачить навіть на зарплати персоналові. Адже тариф у сім тисяч гривень за пацієнта вважають замалим.

Аби потрапити в реформу і отримувати фінансування за цим тарифом, кожна лікарня мала укласти угоду з Національною службою здоров'я, тобто відповідати певному стандарту.

З Олександрівським онкодиспансером на Кіровоградщині угоди не уклали. Хоч тут щороку проходить лікування півтори тисячі людей. Але, до прикладу, нема реанімаційного відділення, апарат опромінення старший за тридцять років і вже не працює так, як треба.

Забезпечити лікарню необхідним мала місцева влада. У цьому і була суть реформи: фінансування отримують тільки клініки, які мають ресурси та лікарів, до яких йдуть пацієнти. А платити за стіни і койко-місця держава не буде. 

Ось приклад, як це мало запрацювати правильно. Вознесенська лікарня на Миколаївщині. Тут почали прораховувати перспективи одразу. Зібрали гроші з усіх можливих джерел, купили сучасне дороговартісне обладнання і відправили своїх лікарів навчатися усім цим користуватися. Тож до клініки пішли потоки пацієнтів, а за ними і відповідні гроші. 

"Ми знали, що у нас класний пологовий будинок, який потрібно покращити. Ми зробили ремонт і до нас поїхали породіллі з кількох районів. Ми хочемо бути кардіо та інсультним центром, тому ми купили сучасний цифровий томограф. Ми на сьогодні проводимо нейровізуалізацію всіх критичних станів", – говорить головний лікар Вознесенської багатопрофільної лікарні Володимир Красьоха.

Головний лікар попередив усіх працівників, що безкоштовні послуги мусять бути безкоштовними, бо лікарня може втратити угоду на фінансування. І вже зміг, не просячи допомоги, дати лікарям інфекційного відділення надбавки. У перспективі було - підвищити зарплати всім лікарям. 

У МОЗ заявили про призупинення медреформи: лікарні фінансуватимуть за попередньою схемою

У МОЗ заявили про призупинення медреформи: лікарні фінансуватимуть за попередньою схемою

За статистикою Національної служби здоров'я, яка і здійснює фінансування за новою схемою, таких успішних прикладів в країні в двічі більше, ніж провальних. Майже тисяча лікарень після реформи отримала більше, ніж минулого року. П'ять сотень - отримали менше, і з них 331 медзаклад отримав менше половини від колишньої суми за старою схемою.

У Міністра охорони здоров'я інша інформація. Він вважає, що за нинішніх обставин доведеться звільнити 50 тисяч медиків. І закрити 3 сотні лікарень. 

Чому так різниться статистика двох профільних відомств, наразі ніхто не відповів.

Наразі лікарні отримуватимуть фінансування за старою схемою – не менше, ніж було минулого року. А за фіксованим тарифом - додатково нараховуватимуть на лікування інсультів, інфарктів, коронавірусної хвороби і на екстрену допомогу. А медикам обіцяють підвищити зарплати незалежно від кількості пацієнтів. 

Кореспондентка ТСН Оксана Муляр

Повʼязані теми:

Дата публікації
Перегляди
1434
Поділитись:
WhatsApp
Viber
Наступна публікація