Медузи у Дніпрі: звідки взялися, чому та чи безпечні для людей

Медузи у Дніпрі: звідки взялися, чому та чи безпечні для людей

Фото: УНІАН

Такі желеподібні створіння насправді зустрічаються у прісних водоймах у всьому світі.

Останнім часом все більше і більше новин почало з’являтися про медуз, які заполонили річки України та головну водну артерію країни – Дніпро.

ТСН.ua з’ясував, звідки медузи з’явилися в українських водоймах, з чим це пов’язано і чи безпечно це для людини.

Чому у Дніпрі з’явилися медузи

Так, за словами кандидатки біологічних наук, співробітниці Інституту зоології ім. І.І. Шмальгаузена НАН України Куцоконь Юлії, медузи не рідко зустрічаються у Дніпрі, але це зовсім не ті медузи, які живуть у морі. Це медузи краспедакуста (Craspedacusta sowerbii) - прісноводні медузи ряду лімномедуз, зустрічаються у прісних водоймах по всьому світу.

"Медуза краспедакуста для Дніпра не є дивиною, медузоїдна стадія з'являється, коли вода прогрівається вище 25 градусів за Цельсієм. Ну, бачте, останніми роками це відбувається майже щороку, бо спекотні літа. Вони прісноводні і поширені на всіх материках, походження невідоме, скоріше за все азійське. Переважно живуть у вигляді маленьких поліпів, медузоїдна стадія тільки коли спекотно", - пояснює вчена.

Медузи атакують річку Дніпро

Медузи атакують річку Дніпро

Чи безпечні такі медузи для людини і риб

За словами Юлії Куцоконь, прісноводні медузи безпечні для людини і ніякої загрози не несуть. "Інформації про небезпеку для людини не зустрічала. Тому правильніше казати, що вони безпечні для людини", - заспокоює кандидатка  біологічних наук.

Вона також додає, що оскільки це явище не масштабне, на риб вони також особливо не впливають, а більше риб насправді гине від людської діяльності та замору.

Натомість, раніше у сюжеті Сніданку з 1+1 біолог Олег Маренков заявляв, що поява медуз - це недобрий знак, бо свідчить про те, що Дніпро нині в катастрофічному стані. "Якщо буде велика популяція медуз, то почнеться виїдання кормової бази. Це створить умови, коли зменшиться чисельність і риб. Вони можуть накопичуватися в зонах, де відбувається водозабір і потрапляти до водозабору. Це створить біоперешкоди в технічних спорудах", - каже біолог та додає, що велика кількість медуз свідчить про те, що Дніпро міліє та заростає.

Варто також зазначити, що насправді прісноводні медузи є у всьому світі. Вони зустрічаються у озерах, струмках, ставках, річках та навіть живуть в акваріумах. В Україні вперше їх виявили у 1979 році у водоймі Чорнобильської АЕС. Потім медуз зустрічали в Трипільській ГЕС, Канівському водосховищі та в Хмельницькій АЕС. Якщо раніше можна було зустріти поодинокі випадки, то за останні кілька років медуз значно побільшало.

У Дніпрі з’явилися прісноводні медузи: що це означає для екосистеми

У Дніпрі з’явилися прісноводні медузи: що це означає для екосистеми

Повʼязані теми:

Дата публікації
Перегляди
16к
Поділитись:
WhatsApp
Viber
Наступна публікація