"Ми боролися на війні, щоб змінити щось на краще, але нічого не змінилося": історії українських заробітчан – AP

Останні

Більше новин

Популярні

Більше новин

Коментують

Більше новин

Робоча сила з України допомагає польській економіці зростати.

Значна кількість українців через розчарування станом у країні та низькими зарплатами емігрує на Захід.

Про історії деяких з них йдеться у матеріалі Associated Press.

Не так давно Андрій Литвиненко боровся з підтримуваними Росією сепаратистами на сході України. Цими днями український ветеран війни водить візок вгору і вниз коридорами складу супермаркету в одному із сіл Польщі і завантажує його продуктами.

Не маючи можливості утримувати свою дружину і трьох дітей на професії водія в Україні, він нещодавно виїхав за більш високою зарплатою, яку пропонують в сусідній Польщі.

"Ми боролися на війні, щоб змінити щось на краще, але нічого не змінилося, - розповів 36-річний ветеран в захисному жилеті і шоломі під час роботи. - Друзі вмирають, і все. І все залишається тим самим".

Оскільки українці готуються до президентських виборів у неділю, мільйони вже проголосували власними ногами, покинувши країну, яка загрузла в корупції і нерівності, - країну, де сепаратистська війна на Сході триває впродовж п'яти років, вбивши 13 тисяч осіб і не демонструючи жодних ознак завершення.

Оскільки Росія анексувала український  півострів Крим і підтримує сепаратистів на сході України, уряд у Києві не може виконати свої сподівання щодо вступу в Європейський Союз або НАТО. Звичайні українці жадають підвищення заробітної плати, але бачать, що вони застрягли в середньому на рівні 350 доларів на місяць. Власники бізнесу жадають прозорих правил і передбачуваності, але часто стикаються з тим, що корумповані чиновники вимагають хабарі, що є нерозв'язною проблемою в Україні.

Багато українців, які мріють про гідне існування, шукають його в іншому місці.

Згідно з оцінкою Всеукраїнської асоціації компаній з міжнародної зайнятості, в країні з населенням в 44 мільйони людей близько 5 мільйонів, тобто кожен десятий, працює за кордоном.

Президент асоціації Василь Воскобойник каже, що великомасштабна еміграція допомагає "знизити тиск в нашому казані, що кипить", значно знижуючи рівень безробіття в Україні і вливаючи великі суми в економіку у вигляді грошей, що відправляються додому. Ці грошові перекази досягли 11,6 млрд доларів в минулому році і, як очікується, зростуть до 12,2 млрд доларів в цьому році, що становить майже 12% валового внутрішнього продукту України.

"Це величезні цифри. Це набагато більше, ніж те, що ми отримуємо від МВФ (Міжнародного валютного фонду) або від іноземних інвестицій", - зазначає Воскобойник.

Для уряду України цього все ще недостатньо. Він розглядає новий закон, яким планує оподатковувати отриманий за кордоном дохід.

Багато українців працюють за кордоном всього кілька місяців, часто повертаючись додому через правові обмеження в країнах ЄС. Це створило трудову міграцію туди і назад, яка залишає можливість для того, що значна кількість може повернутися додому назавжди, якщо економічні умови в Україні коли-небудь покращаться.

"(Але) рано чи пізно, якщо люди побачать, що змін немає, ми їх втратимо", - сказав Воскобойник.

У той час як працівники, які виїжджають за кордон, традиційно займалися сільським господарством, будівництвом або роботою вдома, невелика, але потенційна кількість таких фахівців, як лікарі, медсестри та програмісти, погрожують колишній радянській республіці витоком мізків.

Доктор Оксана Лозова, керівник відділення кардіології в Обласній дитячій лікарні в Рівному сказала, що лікар в її лікарні нещодавно поїхав до Польщі, але в невеликих містах набагато більше відчувають втрату лікарів і медсестер.

"Досвідчені фахівці йдуть, а їхні місця посідають недосвідчені молоді люди", - сказала Лозова.

Вона лікувала 9-річну дівчинку від ревматоїдного артриту, яку її мати везла 80 кілометрів для лікування, тому що не було жодного фахівця.

Економічний застій в Україні помітний в блідих цеглинах, що впали з фасаду лікарні, у вибоїнах на міських дорогах, в білих смугах зебри, які майже повністю розмиті на пішохідних переходах.

Українці рушають до західноєвропейських країн, таких як Італія і Німеччина, а також до сусідніх колишніх комуністичних країн, таких як Польща, Чеська Республіка і Словаччина, які кілька років тому вступили в НАТО і ЄС, і відтоді там простежується падіння корупції і зміцнення їхньої економіки.

За даними центрального банку, країною, яка приваблює найбільше українців, є Польща з населенням 38 мільйонів людей, де зараз працюють близько 1,2 мільйона українців. Там середня заробітна плата приблизно в три рази вище, ніж в Україні, близько 1050 доларів, але все ще низька за західними мірками, хоча і швидко зростає.

Українці замінюють деяких з 2 мільйонів поляків, які виїхали до Західної Європи, особливо до Великої Британії, після того, як Польща вступила до ЄС в 2004 році. Ті, хто обрав Польщу, роблять це через її географічну близькість, культурну і мовну подібність, що робить інтеграцію практично безпроблемною  і швидко розвиває польську економіку, яка відчайдушно потребує працівників.

"Польща зараз є Китаєм Європи", - сказав генеральний директор EWL - одного з агентств, яке працевлаштовує українців на будівельні, складські та інші робочі місця, Анджей Коркус.

Із 600 співробітників на складі супермаркету, де працює Литвиненко, 43% становлять українці. Менеджер Марцин Щепанскі сказав, що мало поляків готові працювати на складах зараз, коли бізнес не може функціонувати без українців.

Останніми роками в Польщі також простежується величезне зростання кількості українських студентів, деякі з яких говорять, що їм краще платити за навчання в Польщі, ніж хабарі, необхідні вдома. Багато з них залишаються після закінчення навчання, влаштовуються на роботу в Польщі.

Медичні працівники з України також заповнюють прогалини, залишені польськими лікарями, стоматологами та медсестрами, які тікали на Захід, щоб отримувати більш високу заробітну плату, але цей процес охооплює більше часу.

Олена Алексійчук, 31-річний український стоматолог, залишила своїх батьків вдома і приватну стоматологічну практику в Західній Україні чотири роки тому. Вона провела майже три роки, вивчаючи польську мову і складаючи польські медичні іспити. У той час вона працювала стоматологом-гігієністом, але каже, що тимчасове пониження в посаді коштувало того, з огляду на більш високу заробітну плату і великі можливості професійного зростання, які доступні їй зараз в Польщі.

Вона сказала, що особисто знає близько 50 українських лікарів у віці від 20 до 50 років, які зараз роблять певні кроки для роботи в Польщі.

"У Польщі життя комфортніше. Це безпечніше і  простіше. Вам не потрібно турбуватися про те, що станеться завтра", - розповіла Алексійчук, перебуваючи у своїй процедурній кімнаті в елегантно спроектованої клініці в одному з районів Варшави, повному сучасних скляних офісних будівель. Один з її пацієнтів був також з України.

25-річна Леся Бенко приїхала до Польщі в 2015 році і зараз є менеджером з продажів у глобальній гарнітурній компанії в Варшаві. Бенко сказала, що тепер вона стикається з такою кількістю українців в своєму повсякденному житті - в магазинах, кафе та офісах - що іноді "ви не можете сказати, чи перебуваєте ви в Україні або Польщі".

ВідеоЗ грошима і приємними враженнями: як українським заробітчанам не стати жертвою шахраїв

Від 7 до 9 мільйонів на рік - саме стільки українців їздять за кордон на заробітки. Більшості щастить - вони отримують хороші умови праці та достойну зарплатню. А деякі стають жертвами шахраїв. Недобросовісні агенції з працевлаштування обіцяють золоті гори, а насправді на заробітчанина чекають погані умови проживання та низькооплачувана робота. 

З грошима і приємними враженнями: як українським заробітчанам не стати жертвою шахраїв

Залиште свій коментар

Вибір редакції