Міфи про воєнний стан і як реагують на новий режим у десяти областях України

Останні

Більше новин

Популярні

Більше новин

Коментують

Більше новин

Воєнний стан вплинув миттєво на курс валюти.

Серед народу існує багато міфів щодо воєнного стану, який ввели на території 10 областей строком на 30 днів. Кореспонденти ТСН.Тиждень дізнались про ситуацію у цих регіонах. 

ОПЕРАЦІЯ "ЕВАКУАЦІЯ". ХАРКІВ

Квитків туди, де військовий стан не оголошено, у касах Харкова немає. Але із воєнним станом це ніяк не пов'язано - адже хіба ви колись бачили, щоб напередодні новорічних свят квитків у Карпати чи Київ вистачало на всіх.

Примусова евакуація, яку прописано у законі про воєнний стан буде оголошена лише у випадку активних бойових дій. Те ж саме стосується і заборони на виїзд з міста. Але згадуючи, що таких обмежень на переміщення людей не було і в час найтяжчих боїв на східних кордонах, харків'янам переживати нічого.

Воєнний стан. Інфографіка
ТСН.ua

КОРДОН НА ЗАМКУ? ЛЬВІВ

На пункті пропуску "Краківець" речі перевіряють як зазвичай. Чоловіків призовного віку теж - вони безперешкодно виїхали з країни. 

МОБІЛІЗАЦІЯ. МИКОЛАЇВ

Усі військові частини Миколаївщини приведені у бойову готовність. Утім, тотальної мобілізації немає. Найближчим часом плануються лише навчальні збори для резервістів бойових підрозділів та підрозділів територіальної оборони. Мобілізація всіх військовозобов'язаних може буде оголошена тільки в разі ескалації бойових дій. Хвиля фейкових повідомлень про мобілізацію вже накрила Україну. Їй вірити не треба – кажуть у військових комісаріатах. Якщо маєте сумніви щодо дивних смс чи інших повідомлень  – звертайтесь у поліцію.

МАЙНОВА ПОВИННІСТЬ. ОДЕСА

На вулицях побільшало людей у камуфляжі, на околицях міста пройшли колони військової техніки, а гавань, де розміщуються військово-морський флот, спорожніла. Так розпочався воєнний стан в Одесі. В іншому життя городян не змінилося. Тільки тривожні чутки поповзли містом та соцмережами – мовляв, тепер у будь-кого можуть забрати для потреб військових будинок, квартиру або авто. У законі про воєнний стан і справді є багато додаткових можливостей для влади. Конфіскувати ваше житло ніхто не може. Навіть механізму вилучення приватного майна для потреб армії в Україні не існує.  

Те ж саме стосується і машини. Стережіться шахраїв, які користуються вашою необізнаністю. Злочинці, до речі, теж розуміють, що правоохоронна система нині у підвищеній готовності. Тож уважніше стежте за повідомленнями від місцевої адміністрації і знайте, що на наступні 30 днів треба бути пильнішим.

РОТ НА ЗАМКУ. ХЕРСОН

Останній мітинг у Херсоні відбувся біля міськради. Ще два тижні тому тут вирували справжні пристрасті. Сотні людей мітингували проти підвищення цін на проїзд у маршрутках та обурювалися затримкою опалювального сезону. Тут сперечалися, сварилися, билися і навіть намагалися відправити мера у відставку. Поки мітинги і мирні зібрання в регіоні не заборонили, хоча це може статися за умови військової агресії росіян.

ТРУДОВА ПОВИННІСТЬ. ЗАПОРІЖЖЯ

Копати шанці, протитанкові рови чи укриття – відлучити від основної діяльності у Запоріжжі можуть будь-якої хвилини, якщо є така потреба. Якщо ви думаєте, що довбати мерзлу землю легко – ви дуже помиляєтесь. Маріупольці виходять на будівництво фортифікації, як волонтери за доброї волі. Надто добре пам’ятають, хто стоїть по той бік фронту. 

Та примусове залучення до робіт – лише у тому випадку, якщо підуть ворожі війська, а збройним силам знадобиться термінова допомога. Точно вже не буде виборів у територіальних громадах. Їх готувались провести 23 грудня, але тепер цю дату буде перенесено щонайменше на місяць. У Запорізькій області йдеться про вісім територій з населенням понад 60 тисяч мешканців.

БЛОКПОСТИ. ДОНЕЧЧИНА

На Сході, де вже п’ятий рік триває війна, до перевірок на блокпостах люди звикли. Більшість із постів стаціонарні - вони розташовані на добре продуманих, із військової точки зору, ділянках дороги. Люди вже знають, де вони і що робити: перед ними треба зупинитись, в темну пору - вимкнути фари, увімкнути світло в салоні та аварійку. І чекати поки вам дадуть знак їхати. Але нині, коли в частині регіонів запровадили воєнний стан, стало більше пересувних блокпостів. Вони можуть з'явитися у будь-якій області, де тепер діють закони воєнного часу. Вас можуть по дорозі зупинити, перевірити ваші документи. І там, і там потрібен паспорт та документи на машину. Зрозуміло, що це додаткові незручності для простих людей. 

"СУХИЙ ЗАКОН". СУМИ

У Сумах під час воєнного стану ввели заборону на продаж алкоголю – військовослужбовцям та людям у військовій формі. У нічний час – цивільним. Продавці кажуть, що жодних офіційних документів про це вони не отримували.

Комендантської години немає, але будь-якої миті вам можуть заборонити виходити на вулицю увечері та вночі. У разі ескалації точний час визначить Рада оборони. Паспорти у Сумах носити з собою бажано, а у прикордонних районах обов’язково. Там їх можуть перевіряти і на блок-постах, і просто посеред вулиці. Також введена заборона на полювання в прикордонній зоні та проведенні сільгоспробіт у вечірній та нічний час.

ВОЄННИЙ "КУРС". КИЇВ

Воєнний стан вплинув миттєво на курс валюти. Фінансова паніка в обмінниках виникла майже одразу. Гривня на цінниках ніби пірнула вниз головою: різниця між покупкою і продажем долара інколи сягала аж півтори гривні. На щастя, до тями почали приходити швидко і цінники стабілізувалися.

Експерти й банкіри в один голос кричать - цієї зими вище, ніж 29,1 грн за долар не буде. Утім люди, що обпеклися на банкопаді всеодно побігли забирати свою валюту з банків.   

Поки процес контрольований - банки на фінансові операції жодних обмежень не вводять. Тому знімати гроші і переказувати можна вільно. Власне відчутних обмежень немає поки в жодній сфері, крім у суто військовій і на кордонах. 

Залиште свій коментар

Вибір редакції