Мільйони хворих за лічені місяці: як нові віруси поширюються планетою та чи можна їм протидіяти

Останні

Більше новин

Популярні

Більше новин

Коментують

Більше новин

Журналісти дослідили можливі шляхи поширення коронавірусу в замкненому просторі.

Людство стикається з небезпеками поширення нових вірусів і щораз актуальнішою стає робота на випередження епідемій. Етнічний українець Борис Лушняк, який є контрадміралом медичної служби США та першим у світі передбачив пандемію штаму Н1N1, розповів про актуальні колективні форми захисту, йдеться в сюжеті ТСН.19:30.

Швидка, реанімація, апарат штучного дихання, кома – від подій 5-річної давнини у Катерини залишився шрам і страх перед невидимим ворогом. "Коли не можеш дихати", - пригадує вона. Діагноз "свинячий грип" вона почула на шостому місяці вагітності. Н1N1 дістався України влітку 2009 року на борту міжконтинентального лайнера – 24-річний українець привіз його на собі зі Сполучених Штатів Америки.

Відео Історія хвороби: як країни спільними зусиллями захищаються від пандемій

Невловимий коронавірус, свинячий, пташиний грипи, атипова пневмонія - атаки вірусів посилюються. Надважливою в цій війні стає робота на випередження. ТСН поспілкувалася з контр-адміралом медичної служби США Борисом Лушняком, який першим у світі передбачив пандемію вірусу " H1N1".    

Історія хвороби: як країни спільними зусиллями захищаються від пандемій

У той час лабораторія мисливців за вірусами служби охорони здоров’я США підпорядковувалася Борису Лушняку. Його підлеглі чи не найпершими в світі дізнаються, звідки і якої біди чекати, але іноді віруси обігрують навіть їх. У 2009-му американські вчені чекали на спалах у Китаї, але помилилися. "Це почалося в Америці, в Каліфорнії", - пригадує контрадмірал.

Фотогалерея Новозбудована спецлікарня в китайському Ухані прийняла перших пацієнтів з коронавірусом (5 фото)

Швидкість поширення штаму була приголомшливою. "Це почалося у квітні 2009 року. Три дні – вже була друга особа, 150 кілометрів від першої особи. До червня 2009 року – вже понад мільйон людей мали цей вірус", - каже Борис Лушняк. Діагностика, виготовлення противірусних препаратів, вакцини – остаточно приборкати штам вдалося за три роки: "Вірус хоче жити, і починається війна між нами".

Що таке вірус, коронавірус з Уханя інфографіка
ТСН.ua

У цій війні країни намагаються будувати спільний захист. Принаймні, ті 193 країни, що є членами Всесвітньої організації охорони здоров’я – попередні пандемії їх багато чого навчили. "Ми можемо дуже швидко знаходити ці патогени і фіксувати ці спалахи. Ми об’єднуємо наші зусилля, при винайденні нових патогенів ми швидко можемо ділитися зразками", - розповідає голова бюро ВООЗ в Україні Ярно Хабіт.

Ось як це працює: картонна коробочка із знаком ВООЗ – таку безкоштовно присилають щороку. Алла Мироненко, завідувачка відділу респіраторних та інших вірусних інфекцій Інституту епідеміології та інфекційних хвороб, збирає по Україні дані – який і де ходить грип. "Ця інформація потрібна, аби знати, з яких штамів робити вакцину надалі", - каже вона.

Надзвичайні ситуації через віруси ВООЗ. Інфографіка оновлена_31 січня
ТСН.ua

Щороку з’являються сотні видів грипу – і кожен з них може стати пандемічним. "Світові центри грипу, їх наразі є п’ять, вони збирають зі своїх регіонів віруси грипу. Починаючи з 2006 року ми поклали у світову базу даних 886 вірусів грипу", - каже Алла Мироненко. Нині в лабораторії перевіряють усі підозрілі зразки, чи, бува, це не коронавірус. Поки що, на щастя, не знайшли.

Але це питання часу – впевнені спеціалісти. Професор і лікар-інфекціоніст Микола Чемич не раз за свою практику зупиняв епідемії в Україні та за кордоном. Він досі з жахом згадує кишкову інфекцію у Шостці в 1996 році. "Наш стаціонар розрахований на 100 ліжок, а коли починає хворіти 1000 і більше – не може бути такий стаціонар. Ішов такий потік, що там були задіяні всі служба області. Локалізація відбулася, ми дуже гарно справились протягом трьох тижнів. На наше щастя, жодного летального випадку не було", - пригадує він.

Утім, гідного інфекційного стаціонару відтоді такі не збудували. Мрія інфекціоніста досі в паперовому макеті – і той розвалюється. "Якщо б до нас поступав пацієнт з коронавірусом, ми можемо його госпіталізувати тільки в реанімацію. Більше в нас немає місць, куди його госпіталізувати", - зізнається сумський медик. Готовність до коронавірусу в області – суто теоретична. "Маску на носа – я тільки один без маски можу ходити", - іронізує він.

Маска, миття рук, дезинфекція – що насправді рятує від вірусу? З мікробіологинею Оленою Лівінською  журналісти провели експеримент, як швидко інфекція поширилася б у закритому приміщенні. Перші віріони мікробу лишаємо вже на вході – за температури вище нуля він протримається кілька годин. Далі кнопка виклику ліфта, потім поверху – всі, хто зайшли в ліфт з носієм, уже потенційно заразилися. Так само й ті, хто натискатимуть ці кнопки далі.

Плейлист 23 відео Грип і ГРВІ

У низці регіонів України закриті заклади освіти через розповсюдження грипу та гострих респіраторних захворювань. Наразі відомо про 13 смертельних випадків.

Грип і ГРВІ

Але на цьому етапі вірусу можна позбутися, якщо не торкатися обличчя, особливо носа, рота, очей, а одразу вимити руки – бажано з милом. Особливу увагу слід приділяти речам, які найчастіше перебувають у контакті з руками – це насамперед мобільні телефони. Їх варто частіше дезінфікувати. Але якщо б носій вірусу чхнув у коридорі, вірусна хмара вразила б коллег в радіусі трьох метрів – і навіть аптечна маска в цьому випадку не панацея.

епідемії з Китаю, інфографіка
ТСН.ua

У підсумку, всього за десять хвилин потенційний носій вірусу міг би заразити кількох десятків колег у будівлі. "Для того, щоб дістатися із найвіддаленішого якогось куточка на планеті до величезного мегаполісу, на це потрібно, ну, годин 36", - вважає мікробіолог Олена Лівановська. Катерину свого часу заокеанська хвороба знайшла в селі під Житомиром, але закінчився "свинячий грип" для неї, на щастя, повним одужанням. І найкращими з можливих словами лікарів: із малечею усе гаразд. Маленька Юля народилася здоровою.

Кореспондентка ТСН Тетяна Штан

Залиште свій коментар

Вибір редакції