Міноборони назвало броненосець "Потемкин" кораблем української революції

Міноборони України назвало броненосець "Потемкин" "козацькою республікою", а повстання на ньому - "початком української революції".

Броненосець "Потемкин", на якому в 1905 році відбулося повстання моряків, був кораблем української революції, а Чорноморський флот Росії в ті часи складався переважно з українців.

Таку думку висловило офіційне видання вітчизняного Міністерства оборони "Військо України".

"Борт повсталого у червні 1905 року "Потемкина", який під малиновим козацьким прапором одинадцять діб був острівцем свободи, плавучою козацькою республікою, вільною від російського царизму, цілком можна назвати кораблем української революції на Чорному морі і предтечею загальноукраїнської революції 1917–1918 років", - вважають у Міноборони.

"Це повстання було найбільш яскравим виявом народного гніву на Чорноморському флоті, який на той час за своїм складом переважно був українським. Тож не дивно, що він почався з вигуку Григорія Вакуленчука (унтер-офіцер, який був поранений на початку повстання) українською: "Та доки ж ми будемо рабами!" - звернули увагу у військовому відомстві.

Також публікація, присвячена "невідомим" сторінкам історії революції 1905 року, посилається на українське походження двох інших учасників повстання - уродженця Харківської губернії Російської імперії Панаса Матюшенка і уродженця Сумщини Олександра Коваленка.

Крім того, на переконання представників Міноборони, на користь української версії повстання свідчить той факт, що "Кобзар" Тараса Шевченка був улюбленою книжкою потьомкінців, а його поезії поширювалися у вигляді "летючок" по всьому флоту". А ще матрос Матюшенко полюбляв грати на кобзі.

"Повстання на броненосці "Потемкин" було однією з найяскравіших подій революції 1905 року в Російській імперії, її апофеозом. Але якщо врахувати, що весь Чорноморський флот складався переважно з українців, то воно мало чітко виражений національно-визвольний характер, і стало виявом суто українського козацького волелюбного менталітету", - роблять висновок у Міноборони.

Повстання на броненосці "Потемкин" почалося 14 червня (27 червня за новим стилем) 1905 року, коли корабель проводив випробування знарядь на Тендерівському рейді. 

Приводом для заколоту матросів, за загальноприйнятою версією, стала спроба командування вчинити розправу над членами команди, які відмовилися від зіпсованого м'яса.

Взявши під свій контроль броненосець, моряки обрали власне командування. Пізніше до них приєдналася команда міноносця №267. Увечері того ж дня обидва кораблі прийшли до Одеси, де відбувався страйк робітників. Там броненосець зробив декілька бойових пострілів по скупченнях царських військ і поліції.

Після цього "Потемкин" переміг у кількох морських боях із царською ескадрою, внаслідок чого до повсталих кораблів приєднався ще й броненосець "Георгий Победоносец". 19 червня "Потемкин" вийшов до берегів Румунії.

Відчувши проблем з харчами, 24 червня матроси здали корабель румунській владі і вийшли на берег цієї країни в статусі політичних мігрантів. Пізніше кількох учасників повстання було страчено в Росії.

Читайте також:

Москва назвала заяви Ющенка ідіотизмом і безумством

Ющенко закликав Росію змиритися з тим, що її флоту в Криму не буде

В Севастополі вперше святкували День флоту України

Росія попросила Україну не втручатися в її внутрішні справи в Криму

Залиште свій коментар

Аватар
Залиште свій коментар

Коментарі до посту

Останні Перші Популярні Разом коментарів: