Місяць обізнаності про рак легень: медики нагадали про найсмертоносніший вид онкології

Автор
Надія ПонькоНадія Понько
Дата публікації
Перегляди
1835
Поділитись:
WhatsApp
Viber
Місяць обізнаності про рак легень: медики нагадали про найсмертоносніший вид онкології

Фото: acmd-clinic.com

Найчастіше хвороба проявляє себе вже на пізніх стадіях, тож вкрай важлива вчасна діагностика.

Смертність від коронавірусу в Україні перетнула межу у 9 тисяч людей, така ж кількість пацієнтів у нашій країні помирає щороку від раку легень. Медики констатують, що така велика смертність, бо мало хто знає про попередження раку і виявляє перші симптоми вже на пізніх стадіях, коли шансів на порятунок майже не залишається.

Про цей вид онкології традиційно нагадують у листопаді  - який є місяцем обізнаності про рак легень.

Ситуація є загрозливою, адже саме він у світі посідає перше місці в смертності серед онкологічних захворювань. Щороку у світі помирає близько 1 700 000 хворих із діагнозом – рак легень. Але якщо мати певні знання щодо профілактики, попередження і лікування – ситуацію можна змінювати. Тож в Україні розпочався Рік обізнаності про рак легень.

Найбільша проблема, що перші ознаки хвороби людина помічає вже на третій або четвертій стадії, коли більшості пацієнтів лікарі можуть запропонувати лише паліативне лікування. Таких пацієнтів — 70 відсотків. Водночас шанси подолати хворобу значно вищі, якщо вона виявлена на ранніх стадіях (із хворобою, яку діагностовано на ранніх стадіях, виживаність рік і більше становить 88% порівняно з 19% пацієнтів, у яких виявлено хворобу на пізніх стадіях). 

Найперше потрібно знати, що рак легень викликає не лише куріння, чи пасивне куріння, а також різні канцерогени, гази, забруднене повітря мегаполісів, підвищується ризик, якщо у родині були хворі з таким діагнозом. Тож майже кожен не захищений від цієї хвороби, і вберегти себе чи рідних можна за допомогою вчасної профілактики, регулярних медоглядів і уважного ставлення до свого здоров’я.

Як свідчить статистика, переважна більшість населення не знає перших симптомів раку легень, лише одиниці проходили медичне спеціалізоване обстеження на предмет онкології. Хоча саме профілактичні дослідження дають впевненість у відсутності хвороби.

Фото: pixabay.com

Найпоширеніші симптоми раку легень:

◾ Кашель, який не зникає або посилюється  — цей симптом спостерігається щонайменше у 65% випадках. Однак трапляється, що на ранніх стадіях хворі не мають кашлю або будь-яких інших симптомів раку легені.

◾ Відкашлювання крові або мокроти червоно-коричневого кольору.

◾ Біль у грудях, який посилюється у  разі глибокого вдиху, кашлі чи під час сміху.

◾ Охриплість та задишка.

◾ Втрата апетиту та безпричинна втрата ваги.

◾ Відчуття втоми або слабкості.

◾ Повторювані бронхіти та пневмонії, які повертаються після лікування.

Якщо людина відчуває у себе тривожні симптоми, вона має обов’язково звернутись до сімейного лікаря, який призначить додаткові обстеження. Адже такий стан здоров’я може свідчити і про інші хвороби також. Лікар може виписати направлення на рентген, комп’ютерну томографію чи проведення бронхоскопії, а також на консультацію до лікарів спеціалістів, наприклад, до онколога. За направленням лікаря ці послуги є безоплатними. Якщо виявлено злоякісне новоутворення, варто звернутися за направленням лікаря до медзакладу, який законтрактований НСЗУ.

Лікування раку на ранніх стадіях дає більш обнадійливі результати. Адже зараз медики можуть навіть видалити частину ураженої легені без загрози життю пацієнта і разом із дієвим лікуванням це дарує одужання.  

Майже 2 мільйони людей гинуть від раку легень щороку: як уберегтись від хвороби

Майже 2 мільйони людей гинуть від раку легень щороку: як уберегтись від хвороби

В Україні є організації емоційної підтримки онкологічних пацієнтів та спеціалізовані спільноти, де пацієнти та їхні родичі діляться інформацією і своїми історіями боротьби з хворобою. Одна з найбільших спільнот, що об’єднує людей, які стикнулися з раком легені, — громадська організація "Легені", яка підтримує проєкт "Рік обізнаності про рак легені". Засновниця організації Вікторія Штонда  переконана, що саме обізнаність — один із головних чинників, який допоможе діагностувати захворювання на ранніх стадіях та своєчасно розпочати лікування.

"Обізнаність і є першочерговою профілактикою. У нас же поширені думки, що якщо я почуваюся добре, то й робити обстеження не потрібно, або якщо я не палю, то й рак легені мені не загрожує. Це хибні уявлення, для боротьби з якими і потрібні просвітницькі проєкти", — коментує Вікторія. 

Повʼязані теми:

Дата публікації
Перегляди
1835
Поділитись:
WhatsApp
Viber
Наступна публікація