Могилянка: закон про мови вб'є українську

Вчена рада НаУКМА звернулася до президента і спікера з проханням зняти з розгляду в Раді закон про мови, який суперечить Конституції і призведе до витиснення української з ужитку.

Києво-Могилянська академія (Фото: www.nbuv.gov.ua)
Києво-Могилянська академія попросила Януковича не вбивати українську мову
Вчена рада Києво-Могилянської академії звернулася до президента Віктора Януковича і голови Верховної ради Володимира Литвина із закликом зняти з розгляду у парламенті законопроект про мови, який витіснить з ужитку українську мову.

У вузі переконані, що запропонований документ суперечить Конституції України, спотворює суть Європейської Хартії регіональних мов.

У Києво-Могилянській академії заявили, що даний законопроект кардинально ревізує засади державної мовної політики в Україні, вводячи в правове поле такі не передбачені Конституцією України поняття, як "регіональна мова", "мовна група", "мовна меншина", "регіональна мовна група", "україно-російська двомовність", "мовне самовизначення" (ст.ст. 1,3,7) і зобов'язує місцеві органи державної влади, органи місцевого самоврядування, об'єднання громадян, установи, організації, підприємства, їх посадових і службових осіб, а також громадян - суб'єктів підприємницької діяльності та фізичних осіб використовувати регіональну мову (частина 7 ст.8).

"Весь зміст законопроекту дає підстави стверджувати, що в разі його прийняття як закону фактично російської мови (за змістом законопроекту), російській буде надано статус другої державної. Законопроект спотворює суть Європейської Хартії регіональних або міноритарних мов, покликаної захищати ці мови, а не встановлювати статус мов і порядок їх застосування", - підкреслюється в рішенні Вченої ради НаУКМА.

Також, як зазначають в академії, україно-російська двомовність трактується в ст.7 законопроекту як "важливе надбання українського народу". При цьому, на переконання Вченої ради Києво-Могилянської академії, ігноруються драматичні обставини XVIII-ХХ століть, коли українська мова та її носії піддавалися переслідуванням і жорстоким репресіям з боку урядів як царської, так і радянської імперій.

У законопроекті також стверджується, що російська мова "є рідною, або такою, якою повсякденно користується більшість громадян України".

"Це не відповідає дійсності: згідно з результатами Всеукраїнського перепису 2001 року, рідною назвали російську мову 29,6% населення, а не "більшість громадян України", - нагадали в НаУКМА.

В академії також відзначають, що законопроект не враховує принципового вимоги Європейської Хартії регіональних мов або мов меншин щодо того, що "охорона і розвиток регіональних мов або мов меншин не повинні зашкоджувати офіційним мовам і необхідності вивчати їх", і не передбачає заходів захисту щодо українського мови як державної в тих місцевостях, де він менш поширений, згідно зі ст. 3 Європейської Хартії.

"У разі прийняття і реалізації пропонованого законопроекту "Про мови в Україні" неминуче станеться маргіналізація української мови, витіснення її з найважливіших сфер суспільного життя, що, врешті-решт, призведе до зникнення української нації як системоутворюючого фактора незалежної української державності. Відсутність мотивації з вивчення української мови спричинить у перспективі мовну ізоляцію та відчуження регіонів України одне від одного, що, у свою чергу, покладе початок "мовної федералізації" України та її дезінтеграції як держави", - переконані в Києво-Могилянській академії.

Вчена рада НаУКМА вказує на те, що необхідно розробити концептуально інший, новий законопроект за участю фахівців, а не представників окремих політичних сил.

Нагадаємо, раніше голова Верховної ради Володимир Литвин попросив президента Національної академії наук Бориса Патона надати експертний висновок щодо зареєстрованих у парламенті законопроектів про мовну політику на предмет їх історичній обумовленості і відповідності міжнародному праву.

7 вересня голова фракції Партії регіонів Олександр Єфремов, голова фракції Комуністичної партії Петро Симоненко та член фракції Блоку Литвина Сергій Гриневецький зареєстрували в парламенті законопроект № 1015-3 "Про мови в Україні", яким запропонували Раді визначити порядок використання мов.

Читайте також:

Гриценко вважає, що законопроект про мови це - удар по єдності суспільства

Затулін: в Україні треба усунути конкурентів російської мови

ПР: молодь Західної України хоче навчатися російською мовою

Янукович: українська і російська мови не дуже відрізняються

Залиште свій коментар

Аватар
Залиште свій коментар

Коментарі до посту

Останні Перші Популярні Разом коментарів: