Москаль розкритикував новий закон про освіту через порушення прав нацменшин

Він закликав Порошенка ветувати документ.

Голова Закарпатської ОДА Геннадій Москаль заявив, що новий закон про освіту суперечить Європейській хартії регіональних мов, законодавству та міжнародним договорам із сусідніми країнами.

Про це йдеться в офіційній заяві на сайті Москаля.

"Прийнятий більшістю Верховної Ради новий Закон про освіту не відповідає Європейській хартії регіональних мов або мов меншин, яку Україна ратифікувала в 2003 році, Закону "Про національні меншини в Україні" та міжнародним договорам, укладеним Україною із сусідніми країнами", - заявив Москаль.

Він нагадав, що згідно із Законом "Про національні меншини в Україні" держава гарантує всім нацменшинам права на національно-культурну автономію, зокрема, "користування і навчання рідною мовою чи вивчення рідної мови в державних закладах або через національно-культурні товариства".

За його словами, низка положень прийнятого закону суперечать двостороннім договорам України з Молдовою, Румунією, Угорщиною, які передбачають зобов'язання України щодо забезпечення мовних прав нацменшин.

Він підкреслив, що представники нацменшин, які живуть на Закарпатті, є "законослухняними громадянами України і прагнуть у повному обсязі володіти державною мовою".

"З огляду на це, звертаюся до президента України Петра Порошенка з проханням ветувати прийнятий закон або повернути його у Верховну Раду України з правками. Захищати українську мову потрібно й необхідно, але не обмежуючи при цьому мови національних меншин. Абсолютна більшість депутатів, які голосували за новий закон, не є вихідцями з багатонаціональних регіонів, тому не розуміють їх специфіку", - додав він.

Москаль наголосив, що Закарпаття є багатонаціональною областю і положення Європейської хартії регіональних мов застосовуються одразу до трьох мов – румунської, словацької та угорської. 

Нагадаємо, 5 вересня під час засідання Верховна Рада України ухвалила в цілому закон України "Про освіту", яким запровадила 12-річну середню освіту. Рішення підтримали 255 парламентарів  із 359, зареєстрованих в сесійній залі.  Не голосували за закон "Опозиційний блок" та депутатська група "Відродження". 

Мовою навчання у закладах освіти визначено державну. У документі передбачається, що у закладах можуть викладатися одна або декілька дисциплін двома та більше мовами - державною мовою, англійською мовою, а також іншими офіційними мовами Європейського Союзу. 

Особам, які належать до корінних народів і національних меншин України, гарантується право на навчання рідною мовою поряд з українською мовою в комунальних закладах дошкільної і загальної середньої освіти.

ВідеоВибір програм та навчання 12 років: парламент ухвалив освітню реформу

Залиште свій коментар