Москва боїться, що Україна не заплатить за газ, і вимагає гроші в Європи

"Газпром" збирає конференцію, на якій буде вирішувати проблему закачування палива до українських підземних сховищ.

Найближчим часом російський "Газпром" проведе конференцію за участі представників України, Росії та Європейського Союзу.

За повідомленням високопоставленого київського чиновника, сторони обговорять фінансову ситуацію, в якій опинилася НАК "Нафтогаз України".

За словами джерела в Києві, побоювання російської сторони стосовно платоспроможності "Нафтогазу" небезпідставні. Єдиним виходом для України є отримання кредиту в сумі 5 мільярдів доларів для оплати газу.

З огляду на це, "Газпром" пропонує ЄС розділити ризики, порівну, профінансувавши закупівлю Україною блакитного палива для поповнення сховищ.

Днями голова правління "Газпрому" Олексій Міллер охарактеризував ситуацію з оплатою Україною газу, як важку. "Ситуацію з оплатою за постачання газу в травні оцінюємо, як дуже важку. Якщо станеться збій з оплатою постачань за травень, в "Газпрому" є всі підстави перейти на 100-відсоткову передоплату", - сказав керівник російського монополіста.

Прес-секретар компанії Сергій Купріянов уточнив, про що йде мова, посилаючись на нещодавню зустріч керівників "Газпрому" і "Нафтогазу". "У січні-квітні українська компанія продавала споживачам у своїй країні значно більше газу, ніж купувала в "Газпрому". Для цього вона піднімала газ із підземних сховищ. Влітку через сезонні особливості ринку скоротиться споживання газу і, відповідно, знизяться платежі постачальникові - "Нафтогазу України". Фінансові прибутки в "Нафтогазу" скоротяться, а витрати зростуть", - наголосив Купріянов.

Він підтвердив інформацію про те, що проблеми в України почалися вже у квітні, коли "Нафтогаз" зібрав лише третину суми, необхідної для своєчасних розрахунків з постачальником. На прохання української сторони "Газпром" зробив додаткову передоплату транзиту газу через територію України. "З урахуванням зробленої в січні передоплати у розмірі 1,7 мільярда доларів, послуги з транзиту газу через Україну в 2009 році сплачені "Газпромом" повністю. Ліміт авансів поточного року вичерпаний", - заявив Купріянов. Це пояснює, чому російська компанія побоюється, що з травня "Нафтогаз" не зможе платити за поставки палива вчасно. Згідно підписаним в січні контрактам, затримка з проведенням оплати хоч би на день вводить в дію пункт про 100-відсоткову передоплату газу на наступний місяць.

Раніше з такими саме побоюваннями виступили представники команди президента Віктора Ющенка. Заступник голови Секретаріату президента Роман Жуковський у середині травня заявив: "За квітень в підземні газові сховища було закачано приблизно 620 мільйонів кубометрів газу. Якщо перерахувати це за поточною ціною, приблизно в 270 доларів за тисячу кубометрів, сума дорівнюватиме більш, ніж 170 мільйонам доларів. "Нафтогаз" заплатив у квітні за спожитий газ 620 мільйонів доларів, проте перераховано компанії було лише близько 200 мільйонів. Сума приблизно в 450 мільйонів доларів вже була сплачена в рахунок авансу за транзит газу". Президент Ющенко, нагадаємо, виступає категорично проти оплати газу за рахунок авансових платежів, оскільки побоюється, що це призведе до відчуження майна "Нафтогазу" в майбутньому.

Разом із тим, речник НАК "Нафтогаз" Валентин Землянський відмовився коментувати заяви представників "Газпрому". В той же час, нещодавно прес-служба української компанії оприлюднила заяву про те, що проти "Нафтогазу" ведеться інформаційна війна. "Заздалегідь сплановане спотворення реальних даних стосовно фінансово-господарської діяльності може скомпрометувати компанію в очах західних партнерів і призвести до непередбачуваних наслідків для енергетичної і фінансової безпеки держави", - йдеться в заяві. "Нафтогаз" також пообіцяв подати до суду позови проти тих ЗМІ, які беруть участь "в цій провокації".

Крім того, джерело, близьке до "Нафтогазу" заявило, що український Кабмін зможе знайти гроші на оплату блакитного палива. Найбільш проблемним залишається питання закачування газу до підземних сховищ. "Але і це можна вирішити. Всі заяви російської сторони адресовані в першу чергу Євросоюзу: "Газпром" лобіює проекти "Північний потік" і "Південний потік", - вважає чиновник.

Радник прем'єра Юлії Тимошенко з енергетичних питань Олександр Гудима теж висловив упевненість, що Україна вчасно, до 8 червня, сплатить за травневий газ.

"Проглянете інформаційні стрічки: з лютого в 20-х числах кожного місяця починається істерика - мовляв, Україна не зможе заплатити. Але платимо ж! Думаю, побоювання російської сторони формуються з подачі "РосУкрЕнерго", команди Фірташа. Якби було інакше, то не Купріянов виступав би з гучними заявами. Адже Володимир Путін і Юлія Тимошенко зустрічалися двічі за останній місяць".

Гудима вважає, що російська сторона зацікавлена в тому, щоб продати Україні 20 мільярдів кубометрів газу для закачування до сховищ, але при цьому хоче, аби ЄС взяв участь у фінансуванні закупівлі газу. "Вони шумлять, аби звернути увагу Європи - треба платити, інакше може повторитися січнева ситуація", - вважає радник Тимошенко.

Нагадаємо, Росія фактично відмовилася давати Україні кредит у 5 мільярдів, який мав піти на закупівлю газу для його закачування в підземні сховища. за інформацією російських джерел, кредит росіяни не дають передусім через побоювання, що гроші будуть витрачені на президентську виборчу кампанію, причому не одного кандидата, а одразу всіх.

Раніше сумніви у платоспроможності України висловив президент РФ Дмитро Мєдвєдєв.

Він зокрема сумнівається в тому, що Україна зможе розрахуватися за закачування газу до своїх сховищ, і попередив, що в разі несплати за своє блакитне паливо, Росія не гарантує його безперебійних поставок українським і європейським споживачам.

Читайте також:

"Газпром": ситуація з оплатою газу Україною дуже-дуже тяжка

Тимошенко знову поїде у Європу просити грошей

"Газпром" дав "Нафтогазу" грошей і погрожує проблемами

Ющенко вимагає перегляду газових угод з Росією

Залиште свій коментар

Аватар
Залиште свій коментар

Коментарі до посту

Останні Перші Популярні Разом коментарів: