Моторошна знахідка: в Івано-Франківську розкопали масове поховання жертв НКВС

Моторошна знахідка: в Івано-Франківську розкопали масове поховання жертв НКВС

Фото: ТСН

Радянські силовики розстрілювали як дорослих, так і стареньких і навіть дітей.

В Івано-Франківську виявили братську могилу з останками майже 140 людей, серед яких є жіночі та дитячі тіла. Дослідники припускають, що це одне з місць таємних поховань жертв комуністичного режиму після окупації СРСР земель Західної України, йдеться в сюжеті ТСН.19:30.

Моторошну знахідку зробили біля колишнього єврейського цвинтаря та спершу припустили, що йдеться про поховання жертв нацистського режиму, однак експерти це спростували. "Тіла знаходилися розкладені впоперек траншеї в так званому валетоподібному розташуванні. Майже на кожному черепі вогнепальні поранення", - розповів керівник КП “Пам’ять” Івано-Франківської обласної ради Василь Тимків. Поряд із тілами знайшли взуття, окуляри, жіночі прикраси, гребінці та монети, серед яких були польські.

На околиці Івано-Франківська знайшли останки півтори сотні жертв комуністичного режиму

На околиці Івано-Франківська знайшли останки півтори сотні жертв комуністичного режиму

Це не єдина причина датувати братську могилу 1939 роком, коли регіон окупувала радянська армія, а не 1941-м, коли її звідти вибили німці. "Ми виявили гільзи від радянської зброї, так званої гвинтівки системи Мосіна. Поховання німці робили у дуже глибоких ямах: 6 або 7 метрів. У даному випадку ми бачимо поховання на невеликій глибині", - пояснив Тимків. Свої пояснення надав і судмедексперт Омелян Левицький. "Німці – вони з автомата строчили, і по грудях кулі йшли. А тут – поставив пістолет під щелепу і через тім’ячко вийшла куля", - пояснив він. І зізнався, що побачене не залишає сумнівів – перше, ніж стратити, нелюди з НКВС катували своїх жертв. "Старшу жінку, десь під 80 років, так вдарили по шиї, що переламали два шийних хребці. Я вперше таке зустрів. 70 скелетів із 134 мали дуже потрощені черепи", - твердить Левицький.

Обласна рада вже готує звернення до правоохоронців, щоби ті відкрили кримінальне провадження і щонайменше назвали імена причетних до масової страти безневинних людей. Дослідники кажуть, що такою є світова практика. "Злочини проти людяності не мають терміну давності. На жаль, працівники органів НКВС, які були відповідальні за фізичну ліквідацію сотень українців, продовжують жити у незалежній Україні та отримувати великі пенсії", - констатував керівник Івано-Франківського обласного музею визвольної боротьби Ярослав Коретчук.

Останки закатованих відспівають та перепоховають. На жаль, встановити їхні особи шансів дуже мало.

Кореспондент ТСН Алла Пасс

Повʼязані теми:

Наступна публікація