Мовний омбудсмен розповів, як діяти, якщо вас відмовляються обслуговувати українською
Потрібно спробувати владнати ситуацію на місці або ж подати скаргу, каже Тарас Кремінь.

Уповноважений із захисту державної мови Тарас Кремінь розповів, як діяти, якщо ваше право на отримання інформації чи послуг державною мовою порушене.
За його словами, передусім потрібно спробувати владнати ситуацію на місці та попросити працівника обслуговувати вас державною мовою. У разі відмови варто звернутися до керівництва закладу або на "гарячу лінію" установи: торговельної мережі, АЗС, аптеки тощо.
Якщо після цього - жодної реакції, необхідно скласти скаргу, у якій зазначити:
- особисті дані (ПІБ, місце проживання), вказати електронну поштову адресу, на яку заявникові може бути надіслана відповідь, або відомості про інші засоби зв’язку з ним;
- дату і час порушення, ім'я працівника, адресу установи, описати суть скарги;
- зібрати докази відмови (фото, відео, аудіо, свідків).
Скаргу можна надіслати:
- на поштову адресу: 01001, м. Київ, провулок Музейний, 12;
- електронну скриньку: skarha@mova-ombudsman.gov.ua;
- заповнити відповідну форму на сайті уповноваженого.
"Скарги подаються уповноваженому протягом шести місяців з дня виявлення заявником порушення", — додав мовний омбудсмен.
Якщо скарга вмотивована, то закладу оголосять попередження та вимогу усунути порушення протягом 30 днів. Якщо підприємство протягом року повторно порушить, то має сплатити штраф від 5,1 тис. до 6,8 тис. грн.
Складатиме протокол і виписуватиме штраф мовний омбудсмен або його представник. Уповноважений також може залучати працівників поліції, органів державної та місцевої влади.
Нагадаємо, від 16 січня 2021 року зобов'яжуть обслуговувати споживачів винятково українською мовою. Надання споживачам інформації про товари й послуги виключно українською регулюватиме закон "Про забезпечення функціонування української мови як державної".
Відео Двіжові слова: як сленг допомагає іноземцям краще порозумітися із українською мовою
В Україні створили цілу групу, де сленговими висловами навчають української мови іноземців. Так, кажуть організатори, їм легше порозумітись із сучасною українською. Двіжові, себто трендові слова, вивчала і ТСН.
