"Може залишитися просто на папері": голова профкомітету ВР Лубінець про опитування Зеленського щодо Донбасу

Дата публікації
Перегляди
242
Поділитись:
WhatsApp
Viber
"Може залишитися просто на папері": голова профкомітету ВР Лубінець про опитування Зеленського щодо Донбасу

Фото: УНІАН

Голова комітету ВР з питань деокупації тимчасово окупованих територій підтримує ідею запровадження ВЕЗ на Донбасі.

Перш ніж виносити запитання про створення на Донбасі вільної економічної зони (ВЕЗ) на всеукраїнське опитування, треба було відповісти українцям, які юридичні наслідки воно матиме. Тобто, що буде після того, як висловиться більшість українців.

Про це в коментарі ТСН.ua сказав голова комітету ВР з питань прав людини, деокупації та реінтеграції тимчасово окупованих територій Дмитро Лубінець.

Говорячи про друге запитання щодо Донбасу, як голова профільного комітету і людина, яка в українському парламенті представляє Донецьку область, Дмитро Лубінець підтримує ідею запровадження ВЕЗ на Донбасі, яка дозволить економічно розвивати цей регіон.

"Але чи буде це реалізовано у вигляді якогось закону після того, як більшість українців скажуть "так, підтримуємо", і чи не буде це, навпаки, гальмом для введення такої ідеї, якщо більшість українців скажуть "ні"? Я не зовсім розумію, якими будуть юридичні наслідки. Тобто, це опитування не регламентоване ні законом, ні положенням, і може залишитися просто опитуванням на папері. Мені здається, що президент в принципі запропонував непогану концепція спілкування з громадянами України. Але перш ніж це робити, треба було чітко анонсувати, що: дивіться, ви скажете "так" — буде те-то; ви скажете "ні" — буде щось інше. Мають бути автоматично юридичні наслідки після подібного опитування. Тобто, якщо ви скажете "так", ВЕЗ, по-перше, буде розроблено за три місяці законопроєкт. По-друге, буде виділено додаткове фінансування від наших донорів — європейців. Люди мають розуміти, що від їх відповіді на питання вже щось залежить. Бо поки що, судячи з реакції людей в соцмережах, вони не розуміють, що це таке і навіщо це робиться. Я впевнений, що в 90% випадках люди будуть ставити питання: а чому тільки для них, а чому не для нас, чому тільки для Донецької області, а не для, наприклад, паралельно Херсонської області, яка межує з окупованим Кримом?", — вважає Дмитро Лубінець.

В цілому ж ВЕЗ, за словами депутата, це зона, де на певний період, як правило, він обмежений у часі, надаються пільгові умови для розвитку бізнесу. По-перше, ставку оподаткування зменшено, порівняно з іншою територією. По-друге, це спрощений порядок видачі дозвільних документів.

"По-третє, ми вивчали досвід Польщі, яка створювала подібні ВЕЗ і так звані індустріальні парки. Те, що стосується запуску підприємств (до прикладу, підведення електроенергії, води, каналізації, асфальтування дороги до підприємства і залізничної гілки), держава брала на себе. Тобто, це також елемент створення ВЕЗ. Власник, ухвалюючи рішення про відкриття підприємства і створення робочих місць, все прораховує. Тобто, при ухваленні рішення інвестори думають про те, що вкласти гроші навіть на території Запорізької області менш ризиковано, ніж на території Донецької області. Через близькість до війни, бойових дій, побоювань, що, можливо, прилетить якийсь снаряд у щойно збудовану будівлю, звичайно, вони всі ці ризики прораховують і ці ризики треба чимось перекривати", — підсумовує Дмитро Лубінець.

Варто зазначити, що сьогодні, 15 жовтня, Зеленський озвучив друге з п'яти запитань загальнонаціонального опитування: "Чи підтримуєш ти створення на Донбасі вільної економічної зони?".

Вчора, 14 жовтня, президент Україні назвав перше з 5 запитань: "Чи потрібно запровадити довічне ув’язнення за корупцію в особливо великих масштабах?". 

Нагадаємо:

  • В ОП 15 жовтня озвучили всі п'ять запитань всеукраїнського опитування Зеленського.
  • Зеленський закликав українців прийти на дільниці 25 жовтня не лише для того, щоб проголосувати за кандидатів на місцевих виборах, а й відповісти на 5 актуальних запитань, які зараз обговорюються у суспільстві. Що це будуть за запитання — поки що невідомо.
  • Ініційоване президентом опитування українців, яке пропонується провести 25 жовтня, на відміну від референдуму, не матиме прямих юридичних наслідків, запевнили в ОП. 
  • Віцеспікер Верховної Ради Руслан Стефанчук пояснив, що всеукраїнське опитування є пробником референдуму. Втім, надалі ці питання можуть бути винесені і на референдум.

Ініційоване президентом опитування не фінансуватиметься з державного бюджету

Ініційоване президентом опитування не фінансуватиметься з державного бюджету
Наступна публікація