"Мусульманин зник, і хтось має заплатити за це". Українському моряку загрожує смертна кара в Ірані

Одесита обвинувачують в умисному вбивстві іранця – моряка, з яким вони ходили на одному судні.

В Ірані можуть стратити українського моряка через обвинувачення у вбивстві мусульманина.

Про це ТСН.ua розповів друг українця Микола Олесов.

33-річний одесит Андрій Новічков, моряк з 10-річним досвідом, працював помічником капітана на судні Arezoo під прапором Ірану, коли там стався інцидент з одним із рядових моряків.

Вранці 17 січня 2017 року, коли судно перебувало у Південно-Китайському морі, молодший рядовий матрос Мухамед Бахранпур (Mohammad Bahranpoor), за національністю іранець, вистрибнув за борт. Свідком цього став Новічков.

Моряк Андрій Новічков_1
ТСН.ua
Андрій Новічков

За словами Андрія, перед самогубством матрос дивно поводився: спочатку він зайшов до робочого офісу, хоча у цей час мав фарбувати труби на вантажній палубі, потім накинувся з нецензурною лайкою на Андрія, який зробив йому зауваження про необхідність виконання його обов'язків, та спробував вдарити українця.

Коли матрос пішов геть з офісу, Андрій пішов зачинити двері, щоб запобігти подальшим спробам агресивної поведінки, визирнув на вулицю і побачив, як матрос вистрибнув за борт.

"Решта моїх дій були вчинені, згідно з інструкціями: привернення уваги екіпажу, оповіщення містка, капітана, машинного відділення, організація пошукової роботи. Три доби пошуків не принесли результатів. Тіло не було знайдено. Матрос вистрибнув на відстані близько п'яти метрів перед весловим гвинтом. Шанси на те, що матрос уникне удару гвинтом, були мінімальні", – пояснив Новічков.

Завершивши пошуки та написавши стоси звітів, екіпаж судна рушив далі. На той момент капітан не висував українцю жодних звинувачень, тож Новічков продовжував виконувати свої обов'язки. Так тривало ще кілька тижнів до того моменту, коли судно пристало до іранських берегів.

ВідеоДвох українських моряків знайшли мертвими на борту судна біля берегів Кабо-Верде

Механіка Олександра Червоного та помічника капітана Миколу Лукашова - обидва з Херсона - знайшли мертвими просто на борту судна Atlantic Harmony. Попередня причина, зі слів їхніх родичів, - отруєння. У комі ще один моряк - громадянин Індії. Що сталося, команда, де є ще українці, родичам не розповідає. Турецький судновласник на зв'язок не виходить. Дипломати працюють над тим, як доправити тіла до України.

Двох українських моряків знайшли мертвими на борту судна біля берегів Кабо-Верде

8 лютого 2017 року корабель зайшов до порту Бандар Аббас для розвантаження. За три дні, 11 лютого 2017 року Андрія зняли з судна у супроводі поліцейського у штатському, представника іранської транспортної компанії Kish Dhipping Line Manning Company та семи членів екіпажу, включно з капітаном.

"Під приводом, що мене відправляють додому, вивезли з порту. Замість аеропорту мене привезли до кримінального суду міста Бандар Аббас, де висунули звинувачення у вбивстві", – повідомив Андрій.

В Україні моряка активно підтримують друзі. Зокрема, Микола Олесов створив у соцмережі Facebook сторінку "Допомога Андрію Новічкову", де публікує останні новини про ситуацію потерпілого.

"Андрій – це людина кришталевої чесності. І якщо б це дійсно була його провина, він мав можливість зійти на берег ще в Китаї. Судно приставало до китайського берега вже після інциденту. Проте він продовжував спокійно виконувати свої обов'язки", – зауважив Олесов.

За словами Андрія, після затримання адвокат компанії Kish Dhipping Line Manning Company наполегливо просив його визнати провину і підписатися під вбивством.

"Мені було обіцяно, що якщо я візьму провину на себе, і зізнаюся в убивстві – з мене візьмуть штраф в розмірі 3 тисяч доларів і депортують в Україну наступного дня. Я відповів, що не скоював вбивства і підписувати зізнання в тому, чого не робив, не буду", – наголосив Новічков.

Моряк Андрій Новічков_2
ТСН.ua
Андрій Новічков

Після відмови Андрія кинули за ґрати. Перший час він не мав жодного зв'язку ні з адвокатом, ні з посольством, ні з домом. Після тижня у поліцейському відділку його перевели до колонії загального режиму.

"Як мені було сказано неофіційно: "Людина-мусульманин зникла, і хтось має заплатити за це". За словами представників мусульманського світу, причиною всього, що відбувається зі мною, є релігія, а точніше те, що я виявився християнином у мусульманському світі", – нарікає Андрій.

В Ірані за обвинуваченням в умисному вбивстві людину страчують. Тож зараз українцеві загрожує повішання або розстріл.

Судові засідання, які відбувалися у справі, відбувалися без перекладача, всі документи у справі – на фарсі, тож Новічков навіть не може ознайомитися з матеріалами справи.

Для захисту він знайшов адвокатську контору, яка виділила йому двох адвокатів за 7 тисяч доларів. Проте один адвокат заявив, що не збирається витрачати багато часу на цю справу і приїде лише на суд, а у другого не було ліцензії на проведення кримінальних справ. Андрію довелося написати відмову від адвокатів, гроші йому не повернули. Зараз він шукає гроші на нового захисника, у чому йому сприяє посол України в Ірані Сергій Бурдиляк.

Андрій Новічков
ТСН.ua

Під час перебування за ґратами в Андрія погіршилося здоров'я. "Сталося загострення давньої післяопераційної травми на хребті у поперековому відділі. Зараз я відчуваю значні труднощі у пересуванні і можливості вести звичайний спосіб життя. Лікуватися самому, за свій рахунок, не маю можливості", – зауважив Андрій.

Крім того, через публікації у місцевих ЗМІ, які виставляли Новічкова вбивцею, він постійно піддавався агресії з боку інших в’язнів.

Зрештою, 13 вересня 2017 року, провівши півроку в ув’язненні, Андрій вийшов на підписку про невиїзд на поруки консула.

Андрій не має права працювати в Ірані, відповідно, відсутнє постійне джерело доходів. Тож тепер українцю доводиться виживати – житло і харчування йому ніхто не оплачує.  

Транспортна компанія, яка наймала Андрія на роботу, навіть відмовляється виплачувати йому зарплату, посилаючись на те, що він залишив судно раніше терміну закінчення контракту. У вирішенні цього питання не змогли допомогти навіть профільні українські та міжнародні організації.

Чоловік не має в Україні великої родини, тільки одну бабусю. Проте йому допомагають друзі, спільнота українців у Тегерані та інші люди.

"Допомагає дуже багато людей. Намагаються хоч чимось допомогти, тому що ситуація просто божевільна. Його смерть може бути невідворотною", – каже Микола Олесов.

Консул України в Ірані Сурен Бальянц надає Андрію усіляку підтримку, зокрема, домовляється щодо житла з небайдужими іранцями, допомагає з перекладом та зв’язується з різноманітними організаціями, які могли б допомогти Андрію.

"З першого дня після надходження інформації про арешт Андрія Новічкова посольство підтримувало постійний зв’язок із ним та його родичами, надало допомогу в пошуку адвоката, якого рекомендувало представництво ITF в Ірані. Консул відвідав його у місці тимчасово тримання, був присутній на всіх засіданнях у справі. Посольство контролювало виконання компанією-судновласником зобов’язань за трудовим контрактом. У вересні 2017 року слідчий випустив Новічкова на поруки консула. Після цього постало питання місця його проживання та харчування, отримання дозволу на перебування в Ірані – все це вирішував консул, як і медичне обстеження після виходу з в’язниці, передачу необхідних речей. Засідання у справі відбувалися в присутності консула, який володіє фарсі, перекладача (за необхідності) та адвокатів. Розслідування у справі завершено, проведена страхова експертиза, невдовзі матеріали будуть передані в суд, який і має зробити остаточні висновки у справі. Опрацьовується питання щодо оплати послуг адвокатів за кошти бюджету. Справа Новічкова перебуває на особливому контролі МЗС та посольства України в Ірані", - заявив заступник директора департаменту – начальник управління консульського забезпечення Василь Кирилич.

Офіційно ж захист Україною своїх громадян за кордоном вартує всього лише 30 доларів – саме стільки складає одноразова фінансова допомога, яку може надати держава українцям, які опинилися у скрутному становищі у чужій країні.

Друзі Андрія не готові змиритися з такими обставинами, тому подали петицію президенту Петру Порошенку з вимогою втрутитися в ситуацію та ініціювати створення міждержавної комісії, яка зможе ознайомитися з матеріалами справи, дати висновок про легітимність процесу над Новічковим і про дотримання порядку суду і слідства.

Бабуся Новічкова вже намагалася привернути увагу президента до проблеми. Влітку 2017 року вона приїхала до Києва з юристами та звернулася до громадської приймальні голови країни. Там їй пообіцяли організувати зустріч. Тим не менш вона так і не відбулася. Тому тепер вирішили діяти шляхом подання петиції та виведення проблеми у публічний простір.

Петиція має зібрати 25 тисяч підписів, щоб потрапити на стіл до президента. На момент публікації зібрано більше тисячі підписів і їхня кількість постійно зростає.

Підписати петицію можна, пройшовши за цим посиланням і зареєструвавшись у системі. Реєстрація займе близько 5 хвилини. З міркувань безпеки система може запросити додаткову верифікацію вашої особи через банк, яким ви користуєтесь.

На сьогодні минуло вже більше року від моменту затримання Андрія. Слідство не надало жодних доказів, свідчень або свідків, які підтверджували б його провину, але справу не закривають. На Батьківщину також не відпускають, стверджуючи, що мають право утримувати його, поки суд не ухвалить рішення. А рішення за таких умов розгляду може виявитися смертельним.

Ольга Скичко

Залиште свій коментар

Вибір редакції