На даху і з черешнями: мовознавець Авраменко розповів, як Зеленський вчився говорити українською

Автор
Богдан СкавронБогдан Скаврон
Дата публікації
Перегляди
3436
Поділитись:
WhatsApp
Viber
На даху і з черешнями: мовознавець Авраменко розповів, як Зеленський вчився говорити українською

Фото: Associated Press

Популярний знавець української мови Олександр Авраменко розповів про свого найвідомішого учня та оцінив мовні здібності сучасних політиків.

Автор пів сотні підручників української мови Олександр Авраменко, у якого часто беруть приватні уроки публічні особи, зокрема, українські політики, визнав, що чинний президент України Володимир Зеленський має здібності до мов, але йому бракує практики. 

Про те, як тоді ще артист Зеленський вчився говорити по-українськи, доцент Київського університету Грінченка та завкафедрою Технічного ліцею КПІ Олександр Авраменко розповів в інтерв’ю виданню “Обозреватель”.

За його словами, найчастіше заняття проводилися в офісі "Кварталу-95" на Лук’янівці.  “Два роки він навчався, проте не систематично. П’ять-сім занять – і три місяці або навіть пів року перерва. Потім знову три-чотири – і знов пауза. А для результату потрібна система. Я говорив йому: якщо прочитати книжку, як накачати м’язи, вони не виростуть, треба йти тренуватися – тоді щось буде. Так само і з мовою: треба систематично говорити нею”, - пригадував викладач.

Авраменко розповідає, що його уроки із Зеленським мали вигляд, як неформальне спілкування, часом під час “уроку” пригощалися черешнями, бувало, що вилізали на дах, щоб ніхто не заважав.

У той час Володимир Зеленський пояснював потребу опанувати мову тим, що хоче знімати фільми українською. Окрім того, тоді вже був ухвалений Закон "Про функціонування української мови як державної". Як запевняє Авраменко, про політичні плани в розмовах ще не йшлося.

За спостереженнями педагога,  Зеленський має здібності до мов. “У нього гарна акторська пам’ять і бажання є. Гальмувало те, що ані в його сім’ї, ані в оточенні ніхто українською не говорив. В офісі були люди, які знали мову, та коли ти один українськомовний, а решта 40 спілкуються російською, складно бути білою вороною”, - вважає Авраменко.

Серед вад, які потрібно виправити в мовленні президента, викладач назвав м’які шиплячі  ("шшьо" замість "що"), росіянізми, кострубаті граматичні форми. “Працювати й працювати. Але його життя змусило на українську перейти, необхідність виголошувати промови державною мовою, спілкуватися зі ЗМІ. І говорить він дедалі краще: мовні м’язи тренуються”, - зауважив він.

Серед українських політиків Олександр Авраменко виокремив колишнього міністра юстиції Сергія Головатого, який, за його словами, найкраще володів мовою.  

Натомість у лідерки “Батьківщини” Юлії Тимошенко, очевидно, не має здібностей до вивчення української мови. Свого часу викладач навіть виклав у соцмережі ролик із аналізом її мови. “Тимошенко робить три помилки в одному реченні, я їх аналізую і в кінці кажу: "Сідай, "два". У коментах пишуть: "Та куди "сідай", вона свої два вже відсиділа!" - розповідав Авраменко.

Нагадаємо, раніше президент України Володимир Зеленський заявив, що російська мова не є власністю Росії, а питанням мови маніпулює сама Російська Федерація.

Повʼязані теми:

Стаття з добірки новин:
Зеленський Володимир Олександрович
Дата публікації
Перегляди
3436
Поділитись:
WhatsApp
Viber
Наступна публікація