Останні

Більше новин

Популярні

Більше новин

Коментують

Більше новин
На місці унікальних знахідок на Прикарпатті створили "Парк Льодовикового періоду"

У Старуні колись знайшли мамутів та волохатих носорогів.

Мамути та волохаті носороги повертаються на Прикарпаття. У Старуні з'явився "Парк Льодовикового періоду". Саме там на початку минулого століття були знайдені унікальні, бо абсолютні цілі, рештки доісторичних тварин. Сучасні дослідження доводять - у Старуні тоді з-під землі витягли не все.

Про це йдеться в сюжеті програми ТСН.19:30.

Мамути, волохаті носороги та кроманьонці повернулися до Старуні. Щоправда, як голограми. Десятки тисяч років тому вони тут і справді жили. На місці нинішньої Старуні буяла тундра. Де нині поле, була водойма. Тож доісторичні велетні мали що їсти і пити. От тільки тварини не знали, що на дні озера - бітум. І тонули.

Свої таємниці Льодовикового періоду старунське поле відкрило 1907 року. Тоді воно було в озокеритових шахтах, в одній з яких робітники знайшли тушу мамута. Але спершу не зрозуміли, що це. Тож селяни розтягнули шкіру – на взуття. Потім її повертали назад разом із поліцією.

До Старуні помчали науковці. І витягли на поверхню ще й частину добре збереженої туші волохатого носорога. Він разом з мамутом нині у Львові. А 22 роки потому вже інша експедиція заявила про справжню світову сенсацію - ще 3 волохатих носороги. Один з них - абсолютно ціла 3-річна самиця, єдина така у світі, нині візитівка Краківського природознавчого музею.

"Ми нарешті побачили, який вигляд насправді мав волохатий носоріг", - зазначив Генрик Кубяк, професор зоології Природознавчого музею Інституту систематики та еволюції тварин Польської Академії Наук у Кракові.

Повернути унікальні знахідки до Старуні неможливо - Львів та Краків володіють ними на повних правах. Але у "Парку Льодовикового періоду" доісторичні тварини таки є.

"Емоцію треба було з цього зробити. І тому ми вирішили, що все повинно залишитися тут нетронутим. Ми не будемо змінювати ландшафт. Але тут з'являться, наче з-під землі, ті мамонти, носороги, можливо, стоянки тих людей, перетворені в парки топіарі", - зазначила виконавча директорка Асоціації сільських, селищних рад об'єднаних громад України Наталія Ключник.

Відео Мамути й волохаті носороги на Прикарпатті: парк Льодовикового періоду відкрили у Старуні

Саме там на початку минулого століття знайшли унікальні, бо абсолютно цілісінькі, останки доісторичних тварин. Сучасні дослідження доводять, що у Старуні тоді з-під землі витягли не все. У парку Льодовикового періоду побувала й ТСН.  

Мамути й волохаті носороги на Прикарпатті: парк Льодовикового періоду відкрили у Старуні

Стільки людей це поле під Старунею бачило рівно 90 років тому. Також була осінь. Мешканці усіх довколишніх сіл і навіть зі Станіславова, як тоді називали Івано-Франківськ, приїхали сюди, аби на власні очі побачити диво-дивне - як науковці витягнули з озокеритової шахти тварину Льодовикового періоду - абсолютно цілого волохатого носорога.

Нині ж більшість відвідувачів, хоч і місцеві, але про минуле Старуні майже не чули. Щонайбільше знають про грязьовий вулкан. Хоч він і з'явився тут пів століття тому через потужний землетрус, але науковців цікавить не менше за мамутів. Є гіпотеза, що за активністю бульбашок у ньому можна прогнозувати землетруси в усьому світові.

Серед туристів - професор Олег Адаменко. Понад 40 років він присвятив старунським таємницям. "Парк Льодовикового періоду" - саме його ідея.

"Не кожному науковцю дано побачити втілення своїх ідей в життя. Ось я належу до тих, кому повезло", - говорить професор кафедри екології Івано-Франківського національного технічного універститету нафти і газу Олег Адаменко.

Це поле ховає ще чимало таємниць, стверджує професор. Своєю вірою він запалив ТСН і навесні ми ініціювали ще одну розвідку підземного простору.

"От тоді ми з вами ці роботи провели: георадар показав, що структура шарувата, добре відбилося дно цієї давньої долини, в болотах якої тонули ці звірі. І вони там ще є. Лише треба взяти. Але ми тоді порушимо всю цю красу цієї місцевості", - каже Олег Адаменко.

Роботи в Старуні ще непочатий край, але на дослідження підуть роки і чимало грошей. Тож спершу "Парк Льодовикового періоду" розвиватимуть як туристичну атракцію. Зокрема, за рік тут з'явиться ціле стадо доісторичних топіар-тварин.

Алла Пасс

Залиште свій коментар

Вибір редакції