Останні

Більше новин

Популярні

Більше новин

Коментують

Більше новин
На Прикарпатті знайшли масове поховання жертв сталінських репресій: натрапили на скелети дорослих і дітей

На пошуки могили закатованих витратили майже п’ять років.

Масове поховання жертв сталінських репресій відкрили пошуковці в Більшівцях, що на Прикарпатті. У перший день розкопок натрапили на вісім скелетів дорослих та дітей, йдеться у ТСН.19:30.

На пошуки могили закатованих витратили майже п’ять років. Адже старожили, навіть за незалежної України, боялися розповідати про злочини енкавеесівців. Згодом свідків катувань не лишилося.

Серед рештків скелети і дорослих, і дітей віком п’ять-шість років, а й менших. Під останками дітей - кістки дорослих. Могли бути репресовані цілі сім'ї. Енкавеесівці своїх жертв часто ховали шарами, пояснюють дослідники.

Поміж кісток - залишки вапна. "Засипали останки, щоб запаху не було. Фактично радянська влада намагалася замаскувати свої дії", - каже керівник пошукових робіт Ольга Трет'якова.

Скелети, які дістануть з-під землі, передадуть судмедекспертам, аби визначити вік людей та стать. Утім, кажуть, вже жодних сумнівів: йдеться про страчених у повоєнні роки повстанців, їхні родини та місцеву інтелігенцію.

ВідеоМасове поховання жертв сталінських репресій відкрили пошуковці у селі на Прикарпатті

Уже в перший день натрапили одразу на вісім скелетів дорослих та дітей. На пошуки могили закатованих витратили майже 5 років. Адже старожили, навіть за незалежної України, боялися розповідати про злочини НКВСівців. А потім свідків катувань просто не лишилося.  

Масове поховання жертв сталінських репресій відкрили пошуковці у селі на Прикарпатті

У селі була в'язниця НКВС, десь поруч -і могила закатованих. Довелося зробити десятки пробних свердловин. Перші знахідки - останки п’ятьох  дорослих та трьох дітей.

Наскільки великим може виявитися це поховання, дослідники навіть бояться припустити. Воно знаходиться зовсім близько від будівлі, де в середині минулого століття розташовувався НКВС. Нині тут музична школа. У підвалі будівлі дослідники знайшли свідчення сталінського терору.

Зі штукатурки, що вціліла, очевидно: в'язні списали їх від підлоги до стелі малюнками та власними прізвищами.

На особисті речі, які б допомогли ідентифікувати загиблих, дослідники ще не натрапили. Вони кажуть, що це рідкість. За десять років пошуків серед сотень знайдених останків, змогли упізнати лише одну людину: священника - за натільним хрестиком. Але припустити, хто лежав у цій могилі, кажуть, цілком реально.

Розкопки триватимуть, поки дослідники не дістануть із землі останню кісточку. Після експертизи усі останки перепоховають по-християнськи.

Кореспондент ТСН Алла Пасс.

Залиште свій коментар

Вибір редакції