На реставрацію 500-річної синагоги надійшли мільйони доларів завдяки ТСН

На реставрацію 500-річної синагоги надійшли мільйони доларів завдяки ТСН

До виходу сюжету ТСН на порятунок унікальної синагоги, яка повільно руйнувалася, грошей не було ні у держави,ні у численних євреїв-туристів. Лише православний пенсіонер опікувався єврейською святинею.

Торік улітку ТСН показувала сюжет про "православного рабина" - українського пенсіонера, який безкорисно оберігав і доглядав унікальну єврейську святиню – Сатанівську синагогу-фортецю.

Будівля вся у тріщинах, і будь-якої миті могла просто завалитись. Однак, після сюжету ТСН на реставрацію синагоги-цитаделі надійшли мільйони доларів.

Будівлі незабаром виповниться п'ятсот років, це історична пам'ятка Національного значення.

Олег Федорів , керівник відділу культури Городоцької РДА, розповів: "Під час реставрації знайшли цікаву деталь - цеглину з відбитками пальців. Фахівці стверджують, що ця цеглина відноситься до періоду початку 16ст.".

Така синагога - чи не єдина у Східній Європі, бо  одночасно і синагога, і цитадель. Товщина її стін сягає двох метрів. До виходу сюжету ТСН на порятунок унікальної синагоги, яка повільно руйнувалася, грошей не було ні у держави,ні у численних євреїв-туристів. Лише православний пенсіонер опікувався єврейською святинею.

Борис Слободнюк , доглядач синагоги, розповів: "Мені шкода такої святині, такого пам'ятника. Я не єврей, звичайно, але чомусь переживаю за неї. Я заходжу туди і мені стає добре, спокійно. Я відпочиваю, і виходжу звідти ніби з церкви".

Він роками воював з вандалами та односельцями ,які намагалися зробити з синагоги сміттєзвалище та розібрати її по камінчику. Його у Сатанові не розуміли, а він молився у православному храмі про відбудову синагоги.

"Все життя мріяв, щоб це зробили .І мої слова дійшли до Бога. Знайшлися такі люди, які почали цю реставрацію", - розповів чоловік.

Після сюжету на каналі 1+1 буквально за декілька днів приїхали євреї з Ізраїлю. Ізраїльтяни приїхали з архітекторами та юристами -  оглянули споруду й пообіцяли допомогти у реставрації. Та не встигли вони повернутися в Ізраїль, як інша єврейська організація уже взялася за відновлення синагоги.

Олег Федорів , керівник відділу культури Городоцької РДА, розповідає: "Так сталося, що синагога зараз реставрується за кошти єврейської общини з Хмельницька. І з Росії приїжджали представники від євреїв з Америки".

Уже кілька місяців реставратори працюють над склепінням синагоги. Обіцяють повністю завершити реставрацію через два роки.

Євреї, які не встигли вкласти кошти у відновлення Сатанівської синагоги, вирішили облаштувати старе місцеве єврейське кладовище. Бо саме тут похований равин-архітектор, який зводив цю синагогу-цитадель.

Відео Сатанівську синагогу-фортецю вдалось врятувати

Залиште свій коментар

Останні

Більше новин

Популярні

Більше новин

Коментують

Більше новин

Новини партнерів