ТСН.ua запитав у спеціалістів з МНС і астролога, яких природних і техногенних катастроф чекати українцям у 2012 році
Найбільш уразливими до природних і техногенних катастроф у 2012 році можуть бути Чернівецька, Івано-Франківська, Закарпатська, Миколаївська, Одеська, Волинська, Тернопільська, Хмельницька області та Автономна Республіка Крим, прогнозують у МНС.
До хвороб і отруєнь варто готуватися 10-ти областям
В Україні за статистикою останнього десятиріччя виникає від 110 до 140 надзвичайних ситуацій, спричинених природними чинниками (дощі з сильним вітром, шквали, град, смерчі, паводки). Збитки від них становлять 80%-90% від суми збитків внаслідок всіх надзвичайних ситуацій разом взятих. Як правило, більшість з них зумовлено метеорологічними чинниками, розповіли у МНС.
"За останні 15 років щороку фіксується від 38 до 87 надзвичайних ситуацій гідрометеорологічного характеру, при цьому, починаючи з 2000 року відмічається їх поступове зменшення порівняно з 1997 - 1999 роками", - розповів директор Департаменту цивільного захисту МНС Василь Квашук.
За даними Українського Гідрометцентру за останні 20 років найчастіше небезпечні метеорологічні явища спостерігалися в Івано-Франківській, Закарпатській, Львівській, Одеській, Херсонській областях та в Автономній Республіці Крим.
У цьому році зберігається висока ймовірність лісових та степових пожеж, зокрема у південних, центральних та східних територіях країни. Пожежонебезпечний період триватиме протягом квітня – жовтня, а найбільша кількість пожеж виникатиме у липні – серпні.
Окрім цього, не уникнити і неприємностей, спричинених геологічними чинниками, прогнозують МНСники.
"У 2012 році слід очікувати 7-15 геологічних НС, зокрема, унаслідок активізації зсувів у Карпатському регіоні, на Південному березі Криму, морському узбережжі Одеської, Миколаївської, Донецької, Херсонської областей, правобережжі Дніпра та його правих притоках", - зазначає Василь Квашук.
А ще у 2012 році очікукуєть також "60 - 80 медико-біологічних НС", тобто випадків поширення інфекційних хвороб, харчових отруєнь, отруєнь чадним газом тощо. Найбільший ризик виникнення таких неприємностей (за статистичними даними) у Донецькій, Львівській, Вінницькій, Запорізькій, Київській, Дніпропетровській, Одеській, Луганській, Миколаївській та Рівненській областях.
У 2012 році прогнозується виникнення 60-80 НС унаслідок пожеж і вибухів (із можливою загибеллю 3 та більше осіб в кожній).
"Ризик їх виникнення у Донецькій і Луганській областях є дуже високим, особливо на шахтах, де НС можуть сягнути державного рівня", - попереджають у МНС.
Зберігатиметься негативна тенденція щодо зростання кількості НС, пов'язаних із вибухами та загорянням побутового газу у житловому секторі, руйнуванням будівель.
МНСники також прогнозують до 3 аварій на залізниці із тяжкими наслідками. Особливо небезпечними залишаються нерегульовані залізничні переїзди. А ще очікується близько 2-5 надзвичайних ситуацій, пов'язаних з авіацією, 2-4 - на водному транспорті (переважно на вантажних, пасажирських та риболовецьких суднах в акваторії Азовського та Чорного морів). А у Вінницькій, Дніпропетровській, Луганській, Одеській, Харківській і Чернігівській областях є висока ймовірність виникнення НС, пов'язаних з викидом небезпечних хімічних речовин на промислових об'єктах.
Паводок ніхто не скасовував
За інформацією Укргідрометцентру, з середини березня розпочалася активна фаза весняного водопілля 2012 року і воно буде проходити поступово на різних річках до травня 2012 року включно.
"Існує загроза часткового затоплення деяких територій, а саме: у Волинській області в басейні р.Прип'ять річки вийшли на заплаву та можливе затоплення частини територій у Любешівському районі та місті Луцьк; на Рівненщині води р. Стир вийшли на заплавні території Зарічненського району; у Чернігівській області не виключається можливість обтоплення водами Дніпра (оточення водою), відрізання від основних шляхів сполучень населених пунктів, розташованих у заплаві річки на території Чернігівського та Ріпкинського районів; на Луганщині притоки р. Сіверський Донець вийшли на заплавні території, продовжується ріст рівнів, можливе підтоплення територій", - уточнили у МНС.
Також очікується складне проходження водопілля на річці Дунай в Одеській області. Зокрема негативні наслідки можуть бути в районі міст Рені та Вилкове.
При істотному погіршенні умов водопілля та випадінні інтенсивних опадів можливе часткове затоплення територій і господарських об'єктів в окремих населених пунктах у низці районів Закарпатської, Львівської, Івано-Франківської та Тернопільської областей, попереджають у МНС.
За словами Василя Квашука, МНС намагається тримати ситуацію під контролем, утім коштів вистачить лише на третину випадків, пов'язаних із завдаванням шкоди водою.
"Фінансування Державних цільових програм захисту від шкідливої дії вод є недостатнім, так у 2011 році склало 136,0 млн. грн., що становить 20 % передбаченого програмами. Державним бюджетом на 2012 рік фінансування зазначених програм передбачено у розмірі 190 млн. грн., що становить відповідно 27 %", - пан Квашук.
Чому, знаючи про всі ці можливі катастрофи, МНСники не можуть їм запобігти – відповідають банально: мовляв, "жодна країна в світі не в змозі зупинити стихії".
Прогноз астролога: негаразди можуть бути у липні
Загалом якихось глобальних природних катастроф одеський астролог Влад Росс на цей рік не передрікає.
"Може бути град, всякого роду смерчі наприкінці липня. Мені 20-ті числа липня не дуже подобаються. Будуть всілякі штормові попередження, у більшій мірі вони стосуватимуться Карпат і Заходу України", - зазначив астролог.
Також Росс не розділяє побоювання МНС щодо авіа та залізнодорожних катастроф.
Повеней, за словами астролога, теж не варто боятися."Було багато опадів, але вони швидко будуть випаровуватися", - зазначив астролог, додавши, що цьому сприятиме недощова весна.
Наталія Мелещук