Останні

Більше новин

Популярні

Більше новин

Коментують

Більше новин
На Вінниччині нелегально розбирають на цеглини старовинну цукроварню графів Потоцьких

Графську цеглу ручного формування продають за безцінь усім охочим.

На Вінничині нелегально розбирають історичну пам’ятку - панське володіння графів Потоцьких, йдеться у сюжеті ТСН.19:30.

Маєток уже перетворився на руїни і місцеві розтягають його по цеглині. Від цукроварні 19-го століття залишилася одна стіна.

У селі Уладівка жили графи Потоцькі, які збудували тут цукроварню. Пізніше, за радянських часів, на території з’явилися цукрові заводи, які давно занедбані і кілька разів перепродавалися. Кому зараз все це належить, ніхто в селі не знає. 

За словами охоронця об’єкта, нині тут розбирають цукровий завод радянських часів. Хлопчакам, які розбивають та складають цеглу, платять 700 гривень за тисячу цеглин.

"Завод розвалили, і тепер, так би мовити, залишки. Вона (цегла - прим.ред.) же лежить під ногами, гниє, а людині потрібна, чому б людині не продати. Ми розбираємо будівлі, які вже побудував Союз. Царського ми не зачіпаємо", - запевнив чоловік, який представився Олександром.

ВідеоНа Вінниччині нелегально розбирають історичну пам'ятку

Через відсутність фінансування панське володіння графів Потоцьких перетворилося на руїни. Цим користуються місцеві: маєток розтягують по цеглині. Від цукроварні 19-го століття вже залишилася одна стіна. Чи є шанси врятувати графську спадщину – далі в ТСН.

На Вінниччині нелегально розбирають історичну пам'ятку

Натомість селяни твердять, що тут розбирають на продаж саме графські споруди, де кожна цеглина з гербовим тисненням.

Як з’ясувалося, червона цегла з цукрового заводу коштує по дві гривні за одиницю, біла - по 25 гривень, а царська - по 10 гривень.

"Це цеглина ручного формування. У верхній частині ініціали РП, а в нижній частині - герб родини Потоцьких. Ця цеглина була виготовлена на заводі Романа Потоцького", - говорить завідувачка сектором археології Вінницького обласного краєзнавчого музею Ольга Грабовська.

Водночас місцеві чиновники підтверджують, що хтось заробляє на історичній спадщині, але запевняють, що зробити нічого не можуть.

"Будинок цукрозаводчика - під охороною, якщо його почнуть валити, то для цього передбачена кримінальна відповідальність. Але поки що валять тільки сам завод, який, на жаль, не має жодного охоронного статусу", - пояснює завідувач сектором охорони культурної спадщини Михайло Потупчик.

Та місцеві побоюються, що слідом за графською цукроварнею на цеглу тихцем можуть розібрати і маєток, і село позбудеться навіть згадки про свою історію.

Кореспондент ТСН Анна Тітовська

Вибір редакції