
Комахи гинуть тисячами біля своїх вуликів.
На Волині протягом двох днів масово вимерли бджоли у більш як десяти селах Горохівського району. Усі пасіки стояли поруч із ріпаковим полем, яке напередодні обробляли хімікатами, йдеться в сюжеті ТСН.19:30.
"Серце обливається кров’ю – інакше ніяк не можна сказати. Скільки це праці та всього", - зізнається пасічник Тарас Кмін, який минулоріч облаштував півсотні вуликів і накупив бджіл на 6 тисяч доларів. Нині вже третина комах загинула, доля інших під великим питанням.
Мертвих бджіл чоловік побачив увечері та одразу передзвонив до пасічників-сусідів. Ті розповіли, що біля їхніх вуликів теж усе встелено мертвими комахами. "Кожна квітка має свій колір обніжки. Прилетіла з ріпаковим пилком і перекинулася в конвульсіях", - розповів пасічник Валерій Сьомак.
Саме посіви ріпаку напередодні обробляла агрофірма-орендар. Пасічники переконані, що через це і загинули бджоли, але представник підприємства усі звинувачення відкидає, бо хімікати, з його слів, не шкідливі. "Мені сказав агроном, що нашої вини там немає. Більше мені нема що сказати", - заявив керівник відділу СТЗОВ Імені Лесі Українки Володимир Буць.
Натомість пасічники кажуть, що шкоди не було б, якби хімію розпиляли, коли бджоли у вуликах, або принаймні попередили про свої наміри бджолярів. На агрофірмі не лише не визнали своєї провини, але й не зупинили робіт, бо не встигають за графіком. Такою роботою невдоволений і сільський голова Леонід Лук’янчук. "До мене ніхто не звертався. Чогось вони так самостійно взялися. Напевно, думали, що наслідків таких не буде", - припустив він.
Роботи зупинили лише пообіді наступного дня, а на місце викликали поліцію та ветслужбу. Копи опитали свідків, а ветеринари підготували матеріал на експертизу – з таким масовим отруєнням бджіл вони зіткнулися вперше, тому уникають будь-яких попередніх припушень. "Як буде лабораторне підтвердженя, тоді можна про щось говорити", - пояснив керівник Турійського РВ ГУ Держспоживслужби Петро Мороз.
Рослини та мертвих бджіл відправлять також на дослідження до Києва та Одеси. Пасічники розраховують на додаткові експертизи, щоб виграти справу в суді. Юристи визнають, що такі можливості є, але діяти слід одразу і згуртовано. "Зафіксувати даний факт, зробити експертну оцінку, оцінити вартість своїх збитків і звернутися до суду про стягнення цієї шкоди", - пояснив Олег Огородник.
Кореспондент ТСН Тетяна Хомич
Залиште свій коментар
Залиште свій коментар