Набряки, почервоніння й температура: Супрун розповіла, як відрізнити небезпечну реакцію на щеплення

Останні

Більше новин

Популярні

Більше новин

Коментують

Більше новин

Зазвичай реакції проходять самі собою і є нормальними.

Такі реакції після щеплення, як підвищення температури, виникнення набряку, ущільнення чи почервоніння у місці ін'єкції, здебільшого тривають протягом одного-двох днів та є абсолютно очікуваними реакціями на вакцини.

Про це пише виконувачка обов'язків міністра охорони здоров'я Уляна Супрун у Facebook.

Втім, зазначає вона, часто батьки помилково вважають їх небезпечними для здоров'я дитини та навіть відмовляються від вакцинації взагалі. В переважній більшості випадків такі реакції проходять самостійно і жодної небезпеки здоров’ю дитини вони не несуть.

Урядовиця пояснила: такі реакції організму пов’язані з механізмом дії певних вакцин. Щоби сформувати оптимальну імунну відповідь на введені антигени (компоненти вакцини, до яких власне і формується імунітет), до вакцин додають спеціальні речовини-ад'юванти. Вони підсилюють місцеву реакцію та сприяють тому, щоби більше клітин крові зреагували на введену вакцину. Таким чином наш організм помічає введені антигени, що є у вакцині, і вступає з ними в активну взаємодію.

Супрун назвала найпоширеніші міфи та неточності стосовно таких реакцій:

Міф №1. Почервоніння — це алергічна реакція, тому треба застосовувати антигістамінні (протиалергічні) препарати.

Як пояснює в.о. міністра, почервоніння як реакція після щеплення найчастіше не є алергічною, тому давати дитині протиалергічні засоби не обґрунтовано. Крім того, розвиток анафілактичних реакцій (надзвичайно рідкісних тяжких та небезпечних алергічних реакцій) ці препарати також не попереджують. Таким чином дитині дають зайві ліки, користі від яких немає, натомість можливі побічні дії.

Міф №2. Температуру, що з'являється після щеплення, потрібно обов’язково збивати.

Не варто давати дитині жарознижувальне "для профілактики", зазначає Супрун. Самі ж ліки частіше є причиною виникнення алергічної реакції. Водночас батьки часто схильні розцінювати цю реакцію як алергію саме на вакцину, а не на додаткові препарати. Тому рекомендовано давати жарознижувальне або знеболювальне лише у випадку необхідності.

Такими випадками є:

  • Якщо дитина відчуває сильний дискомфорт, біль чи погано переносить підвищення температури — не варто чекати підвищення температури 38,5 і вище градусів.
  • Рекомендовані препарати для зниження температури — парацетамол або ібупрофен. В жодному разі не рекомендується використовувати ацетилсаліцилову кислоту. В будь-якому випадку стосовно дозування ліків, порадьтеся з вашим педіатром або сімейним лікарем.
  • За підвищеної температури також важливо переконатися, що дитина не одягнена занадто тепло та давати достатньо пиття.

Якщо ж дитина нормально переносить підвищену температуру — від використання ліків можна утриматись.

Міф №3. Компреси та мазі допомагають зменшити набряк та почервоніння.

Як наголошує Супрун, мазі, йодні сітки, прикладання листків капусти чи застосування компресів на місці уколу можуть призвести до перегріву і ще більшого притоку крові до місця ін’єкції. Це може сприяти збільшенню розміру почервоніння чи ущільнення в місці щеплення та навіть опіку. Тому жодних маніпуляцій з місцем ін'єкції проводити не можна. Ущільнення пройде саме собою, якщо не втручатися.

Міф №4. Після щеплення не бажано гуляти з дитиною на вулиці.

Урядовиця пише, що прогулянка на свіжому повітрі ніяким чином не може нашкодити дитині. Натомість допоможе позбавитись стресу та відволіктись від стресу, який міг виникнути внаслідок ін’єкції.

Водночас Супрун пояснила, через яку реакцію після щеплення слід звертатись до лікаря:

  • Почервоніння почалося через 2 дні після щеплення
  • Воно збільшилося в розмірі (понад 5 см)
  • Біль посилюється або почервоніння у місці ін'єкції збільшується через 3 дні
  • Температура виникла через 2 дні (або триває більше трьох днів)

Одна з найбільш міфологізованих тем стосовно вакцинації — реакції після щеплень. Дуже часто батьки помилково вважають їх...

Опубліковано Уляна Супрун Понеділок, 18 березня 2019 р.

Відео На Рівненщині дітям без щеплень від кору заборонили ходити до школи

Відповідне рішення ухвалили в обладміністрації. Такий крок чиновники називають вимушеним, бо регіон - в лідерах серед захворюваності на кір. Від початку року хворих уже понад двох тисяч. А невакцинованих дітей на Рівненщині - понад 20 тисяч.

На Рівненщині дітям без щеплень від кору заборонили ходити до школи

Раніше Уляна Супрун склала добірку поширених міфів про вакцинацію та їхнього розвінчання – серед іншого про шкідливий впив щеплення на імунітет, спричинення аутизму та заборону щеплення в Японії. Також урядовиця навела перелік умов, за яких щеплення все ж таки не можна робити. Раніше Супрун називала причини смертей після щеплення. Вона зазначила, що в Україні за період незалежності не зафіксовано жодної смерті через вакцинацію. Натомість через кір – вже десятки.

Залиште свій коментар

Вибір редакції