"Нафтогаз" не може розрахуватися з Москвою

Через борги населення "Нафтогаз" ризикує не розрахуватися з Росією за спожитий газ. Експерти передрікають черговий міжнародний скандал.

НАК "Нафтогаз України" повинен розрахуватися з "Газпромом" до 7 березня, інакше компанію чекають штрафні санкції.

Про це в інтерв’ю радіо "Свобода" заявив речник української компанії Валентин Землянський.

На цей час комунальники заборгували "Нафтогазу" понад 4,5 млрд. гривень, і з кожним днем ця сума продовжує зростати. Тож якщо найближчим часом ситуація не зміниться, "Нафтогаз" не зможе вчасно розрахуватися з "Газпромом" за поставлений газ.

"До 7 березня ми маємо розрахуватися з "Газпромом". Інакше, ми будемо отримувати штрафні санкції у вигляді 100% передоплати газу, який нам постачається, і штрафні санкції за кожен день прострочки платежу. Ми намагаємося вирішити ситуацію, що склалася з власних ресурсів. У нас ще є промислові споживачі, і населення, яке споживає газ. Проте ми заходимо в глухий кут. На жаль, із 900 підприємств комунальної енергетики, які сьогодні працюють в Україні, лише 10 відсотків із якими у нас немає ніяких проблем", – зазначає Землянський.

Також прес-секретар "Нафтогаза" говорить, що заборгованість населення, що утворилася на сьогоднішній день, - стандартна ситуація для початку року. "Затримки по оплаті за газ у промисловості викликані виключно технічними моментами, тому що контракт з 'Газпромом' був підписаний тільки 19 січня", - говорить Землянський.

За даними джерел газети "Комерсант-Україна" в Мінпаленерго, в лютому імпорт газу оцінюється на рівні 1-1,25 млрд. кубометрів, за які, виходячи з його ціни в 360 дол. за тисячу кубометрів, треба заплатити 360-450 млн. дол.

У "Газпромі" вважають за краще не коментувати заяви української сторони. "Це справи "Нафтогаза". Ми чекаємо платежів вчасно", - говорять в "Газпромі". Тим часом джерела видання в компанії заявляють, що повторення практики минулих років, коли "Нафтогаз" платив за газ з простроченням в декілька місяців, "може привести до чергового міжнародного скандалу".

В той же час, як заявив колишній керівник НАКу, регіонал Юрій Бойко, борги комунальників - це не єдина і не найголовніша причина.

"Взагалі платіжна дисципліна різко впала, тому що влада не може провести відповідним чином субвенції та субсидії через систему бюджетів. Внаслідок того, що люди втрачають роботу, вони сплачують менше. Тому проблема платіжної дисципліни є. І, безумовно, вона відображається на фінансовому стані всього "Нафтогазу". Але це одна з багатьох причин. А головна причина – це незбалансованість самого "Нафтогазу" приблизно на 40 мільярдів гривень", – зауважив Юрій Бойко.

На думку директора енергетичних програм Центру імені Разумкова Володимира Саприкіна, причиною нинішніх проблем у "Нафтогазі" є відсутність внутрішнього ринку. Однак цю проблему мають вирішувати і Кабінет міністрів, і Верховна рада.

"НАК "Нафтогаз" захлинається. І це питання не суто "Нафтогазу", а загальнодержавне. Ми отримали ринкові європейські контракти на постачання газу, однак всередині країни у нас ринку, як такого, немає. Треба проводити цінову реформу, впроваджувати директиви Євросоюзу щодо газу. Отже, це питання і уряду, і Верховної ради. Потрібно розробити відповідний закон щодо функціонування газового ринку в Україні", – вважає експерт.

"Нафтогаз" вже почав вдаватися до крайніх заходів, обмежуючи до мінімуму поставки газу підприємствам-боржникам і примушуючи їх переходити на альтернативні енергоносії - мазут і вугілля. Нагадаємо, на початку тижня всі житлові будинки і установи Дніпропетровська, а також частина Харкова та Донецька, були відключені від опалювання.

Втім, ефективність жорстких заходів "Нафтогаза" викликає сумніви. Директор Луганського теплокоммуненерго Олексій Русаков говорить, що закон про теплопостачання забороняє відключати підприємства в опалювальний період. І тому ТКЕ звертатимуться до судів. Управляючий партнер адвокатської фірми Astapov Lawyers Андрій Астапов вважає, що у позивачів будуть гарні шанси на виграш. "Оскільки ТКЕ напряму залежать від держбюджету, який покриває різницю між дорогим імпортним газом і його дешевими поставками для ТКЕ, провина за несплату лежить на місцевій владі", - говорить він.

Нагадаємо також, що після скандального засідання РНБО, на якому лунали гучні звинувачення на адресу прем’єр-міністра Юлії Тимошенко, вона звернулася до Європейської комісії із проханням дати експертну оцінку контрактам із Росією. Однак, наразі відповіді від Єврокомісії ще не було.

Читайте також:

В Івано- Франківську люди не дали відключити

Через газові борги регіонів Київ не може розплатитися з "Газпромом"котельню

Регіони заборгували мільярди за спожитий газ

Відео"Нафтогаз" не може заплатити "Газпрому"

Залиште свій коментар

Аватар
Залиште свій коментар

Коментарі до посту

Останні Перші Популярні Разом коментарів: