Народити іноземцям: українка розповіла про досвід сурогатного материнства

Народити іноземцям: українка розповіла про досвід сурогатного материнства

Фото: Associated Press

На сьогодні Україна є однією з найпопулярніших країн серед іноземців, які потребують послуг сурогатного материнства.

У квітні в Україні стався гучний скандал: у Києві група людей під прикриттям програмою сурогатного материнства вивозили новонароджених дітей за кордон. Слідчі встановили, що керівники однієї зі столичних медичних клінік, що надає послуги у сфері репродуктивної медицини, співпрацювали з групою осіб, які підшуковували в Україні жінок для оформлення фіктивних шлюбів з іноземцями та участі у програмах сурогатного материнства.

Цей епізод вкотре привернув увагу до законодавчої нерегульованості цієї сфери. Наразі Україна є дуже привабливою країною для іноземців, яка надає послуги сурогатного материнства. Здебільшого через невисоку (порівняно з іншими країнами) вартість програми.

Крім того, приваблюють іноземців й здорові українки, їхня порядність та відповідальне ставлення до процесу.

ТСН.ua поговорив з молодою жінкою, яка брала участь у програмі сурогатного материнства і пройшла через відповідний досвід. Вона розповіла, як наважилася виносити двійню подружжю з Польщі, скільки за це платять в Україні та з якими юридичними невідповідностями можна зіткнутися під час вагітності та безпосередньо родів. Ім'я змінено на прохання жінки.

Наталка народилася в Кременчуці у багатодітній родині, всього дітей було десятеро. Наразі жінці 30 років. Вона розповідає, що її матір у певний момент позбавили батьківських прав, тому до 18 років вона перебувала в інтернаті. Далі закінчила Полтавський технікум і доволі швидко вийшла заміж, 2013 року народила сина. "Через два роки я вирішила стати сурогатною мамою", - розповідає Наталка.

Ця ідея виникла у дівчини після інтерв'ю, яке вона побачила на телевізорі. "Там дівчина розповідала, що від початку 2000-х років вона кілька разів була сурогатною мамою. Я забула навіть про цей епізод, але, мабуть, у голові у мене ця думка відклалася. А потім я запропонувала чоловікові, давай я буду сурогатною мамою. Він спочатку був проти. Я намагалася його переконати, говорила, що нам нема на що жити, а за це добре платять, ми могли б відкрити свій бізнес. На той момент мені здавалося, що добре, але насправді в Україні це малооплачувана робота. Дівчатам платять вдвічі менше, ніж мали б. Дівчата весь процес на собі тягнуть, а агентства і клініки на цьому заробляють. Я довго вагалася, боялася, щоб не кинули. Але в якийсь момент зв'язалася з агентством. Там у мене запитали, що у мене зі здоров'ям, яка група крові, чи заміжня я, чи немає у мене ВІЛ. Я заповнила анкету, відправила фотографії свої і сина. Вони мене внесли в базу даних для розгляду і через деякий час - близько двох-трьох місяців минуло - зі мною зв'язалися і повідомили, що мене вибрала пара з Польщі", - каже Наталка.

2016 року вона приїхала до Києва здавати аналізи і обстежитися. Далі починається підготовка: дівчата мають приймати доволі багато препаратів, більшість з яких - гормональні. Водночас жінка скаржиться, що найбільша проблема - це договори, які укладаються між майбутньою сурогатною мамою та клінікою. За її словами, в договорах найчастіше не вказуються різні нюанси, які можуть статися під час вагітності та пологів. Наприклад, не передбачена виплата компенсації, в разі, якщо щось піде не так.

Фото: pixabay.com

"У моєму договорі було прописано, що мені платять у підсумку 15 тис. доларів і по 400 доларів на місяць у процесі вагітності. З огляду на що, батьки платять агентству або клініці мінімум 40 тис. доларів, ця сума, вибачте на слові, туфта... Чи погодилася та підписала я цей договір? Так, але тому що недосвідчена була. І я б хотіла застерегти дівчаток, які зважаться на сурогатне материнство, що вони [клініки] ненормально прописують розмір компенсації за, наприклад, втрату матки, або що станеться в разі смерті сурогатної матері. Я про летальні випадки правда не чула. Ризики втрати матки, позаматкова вагітність, втрата трубки. Чому не прописують нормальні розміри компенсації? Вони прописують 300 доларів, але здоров'я не варто цих грошей", - каже жінка.

Наталка також згадує, що за договором від 6 місяця вагітності вона мала приїхати до Києва і до самих пологів перебувати під наглядом в орендованій квартирі. "Раніше могли і іншу вагітну дівчинку до тебе підселити. Вони це роблять, щоб заощадити, але зараз ті, хто не вперше народжують, і цей пункт прописують у договорі", - каже вона.

Жінка народила на 40 тижні здорову двійню - дівчинку та хлопчика. "Після планового кесарева, дітей від мене забрали. Я звичайно розплакалася, від того, що зробила таку велику справу. Батькам там було по 45 років, у них вже було кілька невдалих спроб, у них була несумісність з першої сурогатною матір'ю. А тут двійня і обидві дитини здорові, доношені. Після реанімації мене перевели в окрему палату, нас зазвичай не селять зі звичайними дівчатками. Та й взагалі не розголошується, що ми сурогатні матері. Про це знають тільки лікарі та акушерки. На другий день приїхали батьки, вони особисто вручили мені гонорар. Всього вийшло 19 тисяч доларів. 15 тисяч - як і вказано у договорі, плюс 3 тис. доларів за другу дитину і тисяча за те, що був кесарів розтин. Вони були дуже раді, плакали, їхнє щастя було невимовним. Я підписала відмову від дитини, юридично спочатку вона зазначається за сурогатною матір'ю", - розповідає вона.

Фото: pixabay.com

За словами Наталки, чи будуть спілкуватися батьки з сурогатною матір'ю вже після народження дитини - залежить від них самих. Польське подружжя, яким вона народила двійню - не хотіло. "Вже 4 роки минуло, я нічого про них не знаю", - каже дівчина.

Наталка каже, що пішла за програмою бути сурогатною матір'ю ще раз. І якщо вперше вона це робила через "агентство", вдруге вже співпрацювала із клінікою. Там погодилися, що заплатять 16 тис. доларів і платитимуть 450 доларів щомісяця протягом вагітності, але знову "не захотіли нормально прописувати ризики". "Цього разу пара була з Китаю. Ставлення хороше, клініка хороша, але проблема була в тому, що не хочуть оплачувати ці ризики. Це потрібно все випрошувати і домовлятися. Вони прописали ризик втрати матки, близько 2,5 тис. доларів компенсації і по суті все. У підсумку я підписую договір, мені роблять перенесення, там двійня, і на 12-му тижні з'ясовується, що вагітність завмерла. Мені скасовують препарати і через тиждень мене оглядають і відправляють на чистку. І тут заковика, в договорі прописано, що в разі вагітності, що завмерла, я отримую 0,01% компенсації від загальної суми. Вийшло 60 доларів і все. Я їздила, готувалася, три місяці приймала гормональні препарати. За 60 доларів", - зітхає дівчина.

Після того, як вона завершила лікування після невдалої спроби, у клініці запропонували продовжити співробітництво. Проте ситуація з коронавірусом призупинила всі програми.

"Але загалом, ось ця історія з сурогатним материнством - для мене хороша можливість заробляти. Так, ми свідомо на це йдемо, ми розуміємо, що це не наші діти. Ця програма рятує таких як я. Якби її не було - тисячі таких дівчаток як я залишалися б на вулиці. Є дівчатка - самотні матері, або у яких чоловіки-садисти, вони від них йдуть, забирають дітей, а жити десь треба", - підсумовує Наталка.

Вона зізналася, що на отримані кошти від першого досвіду вони з чоловіком відкрили власну справу - ресторан фаст-фуду, втім доволі швидко прогоріли. 

Сурогатне материнство: чому в Україні досі немає закону, який регулює права і відповідальність усіх сторін

Сурогатне материнство: чому в Україні досі немає закону, який регулює права і відповідальність усіх сторін

Повʼязані теми:

Наступна публікація