Останні

Більше новин

Популярні

Більше новин

Коментують

Більше новин
Нащадки Карпенка-Карого бережуть його невідомі досі листи і переповідають сімейні  традиції

Особисті документи автор «Ста тисяч» підписував справжнім ім’ям - Іван Тобілевич

ТСН відшукала родичів славетного українського драматурга, родина вже сторіччя живе у Європі і розмовляє іншими мовами, але 18 листів українською зберігаються у сімейному архіві, хоча прочитати їх ніхто не міг, йдеться в ТСН.12.00.

Родину українського драматурга Карпенка-Карого розкидало буквально по всій Європі. Його прапраправнук Лукаш народився і живе у Франції. Його тітка і бабуся у Чехії, у місті Брно - друге за розмірами місто у цій країні.  

На столі у вітальні одного з нащадків Івана розкладені старі світлини, листи і листівки, є і візитівка письменника. Особисті документи автор "Ста тисяч" підписував справжнім ім’ям - Іван Тобілевич.

Тобілевичи, Студнічкови, Малчикови, Мюллери - не родинне дерево, а справжні хащі, десятки квадратиків починаючи з ХVI сторіччя. Славетний пращур посередині. Праправнучки порівнюють розріз власних очей із портретами прапрабабусь. Про бабусю, доньку Карпенка-Карого, спогади у Надії здебільшого кулінарні.

Відео ТСН відшукала родичів українського драматурга Карпенка-карого та його архівні листи

Родина вже сторіччя живе у Європі і розмовляє іншими мовами. Невідомі листи зберігалися у сімейному архіві, хоча прочитати їх ніхто не міг. Сьогодні справляє ювілей Київський національний університет, який носить ім‘я Карпенка-Карого. ТСН зустрілася із нащадками письменника і дізналася, про що він писав і мріяв перед самою смертю.  

ТСН відшукала родичів українського драматурга Карпенка-карого та його архівні листи

Сумував за українською їжею і дідусь Габріели Іван. "Гречана каша - він її обожнював, а тут за часи комуністів її не було, з`явилась лише після революції.  Тепер я сама їм гречку і згадую про Україну", - каже жінка.  

Нащадок Іван сідає за чеський інструмент і виконує козацьку пісню, у сім`ї зберігають як улюблену Карпенка-Карого.

Музиканти, актори, письменники і документалісти - творчість в родині і досі на першому місці. Тож бережуть всі записи і згадки. Тут все - оригінали. Дрібні літери вкривають пожовклі аркуші листів письменника.

За всіма цими сімейними згадками можна скласти українську історію. У листі від онука Карпенка-Карого Юрія між новинами про те, що хтось одружився чи народив, він описує страшні події Голодомору і всі ці рядки українською сім’я береже, попри те, що прочитати не може. Є і почерк самого Карпенко-Карого. Вісімнадцять листів, які ніхто з українських дослідників не бачив. Є лист і з Берліна, де він помер. Аби славетного драматурга почули вдома, його праправнучка відсканувала весь сімейний архів. "Українським людям, ми обов`язково передамо це до музею - тепер в Україні будуть листи Карпенка-Карого, яких до того там ніхто не бачив", - каже онука.

Коерспондент Олександра Мітіна

Залиште свій коментар

Вибір редакції