Автори популярного серіалу прискіпливо намагалися відтворити реальність.

18 червня на 1+1 відбулася прем’єра мінісеріалу "Чорнобиль" від HBO, присвяченого моторошній катастрофі, наслідки якої прослідковуються і донині.  

Перед тим, як вийти на українські екрани, п’ятисерійка спричинила справжній фурор у світі – вона стала найрейтинговішим серіалом на IMDB, обійшовши культову "Гру престолів".Протягом сворення серіалу творці "Чорнобиля" намагалися зробити його якомога реалістичнішим.

Це помітно у багатьох аспектах - від детально відтворених сцен ліквідації катастрофи, які були задокументовані раніше,  до радянського антуражу та прискіпливого підбору персонажів стрічки. Проте далеко не усе, змальоване у епізодах, є правдою.

Так, наприклад, персонаж Уляни Хомюк є повністю вигаданим і уособлює усіх вчених, що працювали над ліквідацією наслідків катастрофи.Та, попри усе це, роботу творців серіалу важко не помітити. Наскільки образи героїв та сцени, зображені у "Чорнобилі", відповідають історичній дійсності – дивіться у добірці ТСН.ua.

Локації знімань

Більшість сцен нашумілого серіалу зняли у Литві. Для знімань, замість Чорнобильської АЕС, використовували Ігналінську, що має реактори такого ж типу, а Прип’ять замінили на містечко Висагінас, розташоване поблизу останньої АЕС.Воно було споруджене приблизно у той же час, тож є досить схожим. Частину прип’ятських сцен також відзняли у спальному районі Вільнюса.

Чорнобиль 1 Чорнобиль 1

Потрапило у кадр й чимало українських локацій. Це, зокрема, Інститут гідробіології на проспекті Героїв Сталінграду – фасад будівлі нагадує прип’ятську міську лікарню МСЧ-126.

З’являються у серіалі й будівля інформаційного агентства "Укрінформ" – воно у серіалі замасковане під "Музичну школу №132", а також будівлі університетів КПІ, НАУ та КНУ імені Тараса Шевченка.Проводилися знімання також на Хрещатику й на Подолі.Для відтворення виду 4-го енергоблоку використовували 3D-модель, яку розробила київська продакшн-студія POSTMODERN.

Чорнобиль 3 Чорнобиль 3

Персонажі

Людмила Ігнатенко –  дружина Василя Ігнатенка, одного з вогнеборців, що намагалися загасити пожежу на ЧАЕС. Він безпосередньо перебував на місті події вночі 26 квітня і отримав несумісну з життям дозу опромінення. Людмила лишалася з чоловіком до останнього, попри перестороги лікарів, і також отримала серйозну дозу радіації.

У серіалі її роль виконала Джессі Баклі – акторка має схожі риси обличчя та структуру волосся. Візажисти та костюмери доповнили образ відповідно до архівних фото.

Чорнобиль 4 Чорнобиль 4

Валерій Легасов – фахівець з неорганічної хімії. Він був першим заступником директора Інституту атомної енергії ім. Курчатова та безпосередньо брав участь у ліквідації наслідків катастрофи на ЧАЕС у складі спеціальної комісії.

У "Чорнобилі" герой має наскрізну сюжетну лінію і є протагоністом серіалу, який намагається розповісти про причину трагедії громадськості. Його роль дісталася Джареду Гаррісу.

чорнобиль 2 чорнобиль 2

Віктор Брюханов був директором Чорнобильської АЕС. У серіалі його роль виконав 52-річний актор Кон О'Нілл. Примітно, що Олексій Бреус – один з ліквідаторів трагедії, старший інженер управління блоком № 4 Чорнобильської АЕС – розкритикував те, як зобразили очільника АЕС у серіалі. За його словами, образ вийшов "спотвореним". Проте візуальну схожість актора з Брюхановим важко заперечити.

чорнобиль 5 чорнобиль 5

Михайло Горбачов - останній очільник Радянського Союзу, якого повсякчас критикують за його дії після катастрофи. 1 травня 1986 року, через кілька днів після аварії на ЧАЕС, за його вказівкою було проведено низку першотравневих демонстрацій у різних містах СРСР. У "Чорнобилі" роль Горбачова виконав актор Давид Денсік.  

Чорнобиль 6 Чорнобиль 6

Події

Суд над підозрюваними

Творці серіалу намагалися відтворити суд над підозрюваними у трагедії у найменших деталях. Так, процес над директором АЕС Віктором Брюхановим, головним інженером Фоміним та його замісником – Дятловим – знято відповідно до архівних записів. Творці намагалися вберегти історично достовірними пози, у яких сиділи підозрювані, одяг, у який вони були вбрані, та навіть антураж кімнати, у якій проводилося засідання.

Чорнобиль 7 Чорнобиль 7

Оголошення про трагедію

Майже ідентичним до реального є й створене HBO оголошення про аварію у Чорнобилі. Спеціалісти не лише підібрали акторку схожого типажу, а й повністю відтворили її одяг та макіяж. Незначних змін зазнала лише назва програми. 

Чорнобиль 8.1 Чорнобиль 8.1

Очищення даху ЧАЕС від графітових уламків

Сцена очищення людьми найбільш радіоактивно забрудненого даху АЕС від уламків графітових стержнів була перезнята з офіційної хроніки українських документалістів – сценарист Крейг Мазін навіть називав її "біблією" свого серіалу – і є відтвореною досить точно.

Чорнобиль 9 Чорнобиль 9

Робота "Місяцеходу"

Для ліквідації графітових уламків з даху станції використовували також й техніку. Так, у серпні 1986 на дах ЧАЕС підняли ровер, виготовлений для застосування на супутнику Землі – Місяцехід-1. Він працював, аж доки не зламався, отримавши дозу радіації у понад 3000 ренген.Творці серіалу використовували не реального робота, а створили свій аналог, що вийшов цілком достовірним.  

Чорнобиль 10 Чорнобиль 10

Падіння гелікоптера

Один з найдраматичніших моментів у серіалі – падіння літака над відкритим реактором. Катастрофа й справді була. Проте у реальності вона трапилася дещо пізніше, ніж це було показано у серіалі – у жовтні. Кадри катастрофи стали доступними лише після розпаду СРСР.

Чорнобиль 11 Чорнобиль 11

Спорудження охолоджувальної подушки

Попри те, що "Чорнобиль" віддає належне праці шахтарів над спорудженням під реактором охолоджувального покриття, ця сцена є однією з тих, що найбільше піддаються критиці у ЗМІ. Справа у тім, що насправді шахтарі протягом роботи не оголювалися – натомість вони носили білі костюми та респіратори.

Чорнобиль 12 Чорнобиль 12

Більше унікальних архівних фото і сучасних знімків Зони відчуження - від стели на в'їзді до Прип'яті до будинку культури "Енергетик" та культового колеса огляду - можна знайти у спецпроекті ТСН.ua.  

Залиште свій коментар