Настає пора студентського заробітку

Українські студенти надають перевагу заробіткам за кордоном. Там вони в доларах можуть заробити стільки, скільки в Україні – в гривнях.


Студентські загони, романтика, перші великі гроші - це не риторика кінця минулого століття.

Зі зникненням комсомольської ідеології не зник стійкий вираз «бідний студент». А й справді, за ринкових умов, студент багатим не став. Проте молоді люди двадцять першого століття так само романтичні і так само не проти підзаробити. 

Коли літні сесії вже позаду, в багатьох спудеїв починається третій - так званий трудовий - семестр.

Улітку студентська молодь починає проявляти себе з неприроднього боку — на зміну традиційній недбалості приходить європейський прагматизм. І можливостей у них не менше. І не лише в Україні. Бо ж риба шукає, де глибше. А студент, де грошовитіше.

Тому й пішла мода на студентські вояжі за кордон. В основному до США, Великобританії та Німеччини. Західний світ вражає молодих українців низькими цінами, більшими зарплатами й побутовою культурою. Ще один бонус від літніх поїздок - придбання досвіду роботи в закордонних компаніях і вдосконалення іноземної мови.

Вони можуть купатися, засмагати на сонці та грати в пляжний волейбол. Можуть, але не хочуть. Влітку їм не потрібні залікові, їм потрібні трудові книжки. Найманці зі студентськими квитками масово атакують роботодавців.

Закономірність з кінокомедії Гайдая справедлива хіба на екрані. У житті все трохи складніше, і студенти це розуміють.То ж майже половина сучасних спудеїв керується правилом - хочеш гарно жити – іди працювати.

Її посаду називають модним нині словом - промоутер. Себто учасник рекламних акцій. Сьогодні - зубна паста, завтра – пральний порошок. Зарплата 200 гривень на тиждень. Для студентки першого курсу, каже Оксана, це непоганий плюс до стипендії. Приблизно третина її однокурсників вдається до схожих заробітків: "Я смотрю по своей группе, что у нас кто учится хорошо, тот и работает".

Цим архівним кадрам – майже 40 років. Реклами тоді ще не було, доводилося працювати руками. Студентські робочі загони були тоді у кожному ВНЗ. Байдуже, ким ти станеш потім – економістом, інженером чи тим же агрономом. «На картоплю» під час навчання їздили всі.

Ці світлини студентка Віра зробила в Америці. Штат Флорида, місто Орландо. Влітку 2004-го вона там працювала, подорожувала і вдосконалювала свою англійську. За поїздку заплатила майже три тисячі доларів. Щоб „відбити” ці гроші, працювала на 3-х роботах. Офіціанткою, прибиральницею й хостес: "Це коли ти стоїш в ресторані на вході і всім посміхаєшся - і дуже приємно, коли тобі за твою посмішку платять по 7,5 доларів на годину"

«Живих» грошей, каже Віра, додому не привезла. Мовляв, пріоритети були іншими. Але той, хто хотів, заробляв непогано.

Американець Ендрю Мастерс торік за такою ж програмою відправив у штати більше півсотні українських студентів.

Каже, наступного року поїде ще більше. Адже для них це непоганий «літній» бізнес: "Студенти, які готові працювати одразу на двох роботах можуть повернутися з непоганим заробітком. В середньому - 4 тисячі доларів".

Валі, Ані та Христині такі гроші навіть не снились. Їм лише по 16 і вони вперше у житті шукають роботу на літо. Знайшли по 30 гривень і звернулись до приватного центру зайнятості.

Промоутери та кур’єри – найпопулярніші «літні» професії. 

Промоутер (Фото: ace-target.ru)
В Україні ж найпоширеніші серед студентів способи робіт - промоутер, кур'єр і роздавальник рекламок (Фото: ace-target.ru).

Далі йде розклейка оголошень, роздавання рекламок, а також різноманітні опитування. Зарплата - за принципом «як працюєш, так і отримуєш».

А це уже державний центр зайнятості. Тут усе безкоштовно, але студентів, навіть улітку, чомусь не густо. Вікторія Жукова – майбутній економіст. Утім, без досвіду роботи посаду за спеціальністю шукати годі. Роботодавці, скаржиться дівчина, студентів не розбещують: "Многие фирмы не соглашаются давать дополнительный отпуск для прохождения сессии”

Вітчизняному кодексу законів про працю – майже 40 років. Його вже давно пора міняти, але в законотворців руки не доходять. Більшість студентів, каже юрист Ернест Грамацький, своїх прав не знають. І роботодавець цим зловживає, користується: "Работник, который работает более 5 дней на предприятии, на него обязаны завести трудовую книжку, даже если это временный работник"

Утім, студентам, як правило, трудові книжки не потрібні. Їм потрібні гроші. Найбільше заробляють ті, хто їде закордон. За кілька літніх місяців - кілька тисяч зелених. В Україні за той самий час, можна заробити стільки ж. Але у гривнях.

Залиште свій коментар

Аватар
Залиште свій коментар

Коментарі до посту

Останні Перші Популярні Разом коментарів: