НАТО дасть Україні ще рік

Сьогодні в Брюсселі глави МЗС країн-членів НАТО обговорюватимуть подальші кроки щодо розв’язання суперечки довкола вступу до альянсу України та Грузії.

Запеклих дискусій скоріш за все не буде, оскільки напередодні брюссельські дипломати повідомили про досягнення принципової згоди у цьому питанні.

Згідно з компромісною формулою, Україна та Грузія мають здійснити підготовку до подальшого вступу в альянс шляхом виконання так званої "національної річної програми". У ній ітиметься, зокрема, про демократичний контроль над військовими, свободу слова, незалежність правосуддя та чесні вибори.

Консультації мають проводитися в рамках вже існуючих комісій НАТО-Україна та НАТО-Грузія. На цьому наполягли в першу чергу США, які традиційно лобіюють процес вступу цих двох країн до альянсу.

Основний противник швидкого надання Києву та Тбілісі Плану дій з набуття членства в НАТО – Німеччина – натомість змогла відстояти пункт про те, що ці програми не стануть замінниками ПДЧ. Берлін застеріг щодо передчасного прийняття обох держав до лав альянсу і закликав зважати на Росію.

Компромісна формула, вироблена брюссельськими дипломатами, великою мірою відображає британську пропозицію. Як відомо, США та Великобританія разом з колишніми державами так званого "східного блоку" активно підтримують негайне включення України та Грузії до альянсу. Аби якось вгамувати внутрішньо-натовську опозицію, британці запропонували альтернативний дипломатичний підхід. Згідно з ним, Україні та Грузії пропонуватиметься спеціальний план узгоджених і спільних з НАТО дій без чіткого розкладу, порядку і графіку отримання ними членства в Північно-Атлантичному альянсі.

І хоча обидві країни вже беруть участь у програмі партнерства з НАТО, британці закликають своїх союзників створити більш структуровану програму стосунків між НАТО та Україною і Грузією з чіткими гарантіями регулярного обміну у військових питаннях, а також конкретної допомоги у модернізації їхніх армій.

Для обговорення британської компромісної формули до Лондона вчора, 1 листопада, прибула держсекретар США Кондоліза Райс. За підсумками переговорів з міністром закордонних справ Великобританії Девідом Мілібендом вона заявила, що Україні та Грузії потрібно пройти ще "довгий шлях", перш ніж вони зможуть стати членами НАТО.

Залиште свій коментар

Аватар
Залиште свій коментар

Коментарі до посту

Останні Перші Популярні Разом коментарів: