Перейти до змісту
Навчання з обмеженнями та збільшення зарплат бюджетників: які зміни чекають на українців від 1 вересня
УНІАН
 • Кількість переглядів 14583

Від 1 вересня пошкоджені та зношені банкноти можна здати в будь-який банк.

На початку осені на українців чекає низка змін. Попри те, що у світі вирує епідемія коронавірусу і у країні тривають карантинні обмеження, 1 вересня традиційно розпочинається новий навчальний рік.

Як навчатимуться учні в нових умовах та які суттєві зміни почнуть діяти від початку вересня, читайте у матеріалі.

Збільшення мінімальної зарплати

В Україні від 1 вересня мінімальна заробітня плата зросте до 5 тис. гривень. Відповідні зміни до державного бюджету на 2020 рік підписав преиздент Володимир Зеленський.

Враховуючи зростання мінімальної зарплати, від 1 вересня відповідно зростуть і різні виплати, допомоги, штрафи, податки тощо, прив'язані до цього показника. Зокрема, Кабмін ухвалив рішення про підвищення від 1 вересня розміру посадового окладу (тарифної ставки) працівника 1-го тарифного розряду Єдиної тарифної сітки розрядів і коефіцієнтів з оплати праці працівників бюджетної сфери до 2225 грн. Тобто доходи зростуть у вчителів, вихователів, соцпрацівників та медиків.

Крім того, зростання мінімалки також вплине і на розмір пенсій, оскільки українці старші 65 років, які виконали вимоги щодо стажу, мають право отримувати не менше 40% мінімалки.

До вересня мінімальна пенсія для українців, які мають 65 років і виконали умови трудового стажу, становить 1889 грн. Від вересня сума становитиме дві тисячі гривень.

Навчання у закладах освіти

Попри спалах епідемії коронавірусу та карантинні обмеження від 1 вересня розпочнеться новий навчальний рік. Втім, цього року навчання відбуватиметься з впровадженням протиепідемічних заходів у закладах освіти.

Так, навчання буде відбуватись у всіх школах України, за винятком шкіл, які розташовані в зонах з "червоним" рівнем небезпеки. У "червоних зонах", буде запроваджуватися двотижневий карантин, у цей час діти будуть навчатися дистанційно.

У всіх інших закладах діятимуть правила щодо допуску, масок, занять, дезінфекції, фізичної дистанції, самоізоляції. Так, співробітники допускаються до роботи за умови:

 • використання засобів індивідуального захисту (респіратора, захисного щитка або маски, зокрема виготовленої самостійно);
 • після вимірювання температури безконтактним термометром.

Співробітник повинен повідомити свого керівника, якщо він має симптоми ГРВІ, або температуру тіла понад 37,2 °С. Такий співробітник не може бути допущеним до виконання обов’язків та має звернутися до сімейного лікаря.

Працівники загальноосвітніх навчальних закладів повинні:

 • поширювати серед учнів інформацію про заходи профілактики;
 • стежити за самопочуттям та здоров’ям учнів;
 • дотримуватися правил респіраторної гігієни;
 • змінювати маску що три години. Працівники харчоблоку - маску і рукавички. Перед та після слід ретельно мити руки або обробляти їх спиртовмісним антисептиком.

Керівництво закладу освіти забезпечує розробку алгоритму дій у разі реєстрації випадку COVID-19 та затверджує новий графік навчання, щоби запобігати скупченню учнів.

Час початку та завершення занять для класів і груп має бути різним. Графік харчування також формується з урахуванням максимальної кількості учнів, які можуть одночасно отримувати та вживати їжу, дотримуючись дистанції в один метр.

Вхід до закладу освіти дозволено:

 • працівникам, учням та людям, які супроводжують осіб з інвалідністю;
 • тільки за наявності маски або респіратора.

Маски під час занять можна не використовувати. Під час пересування носіння маски обов'язкове для всіх, крім учнів 1-4 класів.

На всіх входах до закладу мають бути місця для обробки рук антисептичними засобами. Як зазначається, оброблення антисептиками доцільне у разі відсутності доступу до проточної води. Основним заходом гігієни є миття рук з милом.

Заняття:

 • після кожного заняття необхідно провітрювати приміщення щонайменше 10 хвилин;
 • після занять необхідно продезінфікувати поверхні: дверні ручки, столи, місця для сидіння, перила тощо.

Інші правила:

 • Функціонування питних фонтанчиків на території закладів освіти не дозволяється.
 • У їдальнях відстань між столами не повинна бути менша 1,5 м. Сидіти за ними можуть не більше 4-х осіб.
 • У закладі має бути централізований збір та утилізація використаних засобів індивідуального захисту.
 • Перевізник, який возить дітей та працівників, повинен забезпечити дезінфекцію салону транспорта в кінці робочої зміни.

У разі підтвердження випадку COVID-19 усі учні класу проходять самоізоляцію.

Монетизація "бебі-боксів"

Від 1 вересня в Україні стартує новий проєкт монетизаціі одноразової допомоги "Пакунок малюка". Тобто замість "бебі-боксів" з одягом, засобами для новонароджених видавали, які видавались в пологових будинках чи в управліннях соцзахисту, породілля отримуватимуть грошову компенсацію. Так сталося через те, що спочатку в багатьох містах вони закінчилися в наявності, згодом Антимонопольний комітет узагалі скасував тендерні закупівлі через скандали та порушення. У підсумку уряд вирішив монетизувати цю допомогу.

У Мінсоцполітики зазначили, що батьки чи прирівняні до них особи, які цього року не отримали в натуральній формі "бебі-боксів", повинні звернутися протягом 12 місяців після народження дитини до "ПриватБанку" й відкрити там поточний рахунок отримувача грошової компенсації зі спеціальним режимом використання та отримання картки для виплат "Пакунка малюка".

Після того слід звернутися із заявою та пакетом документів (паперовому чи електронному) до структурного підрозділу з питань соцзахисту населення за місцем проживання чи перебування.

Кошти зарахують на банківський рахунок. Яка сума, в Мінсоцполітики не уточнили. Відомо, що "бебі-бокси" коштували до 5 тис. грн. Зараховані гроші можна використати лише на потреби дитини чи мами і лише у визначених магазинах (списки - на сайті Мінсоцполітики та "ПриватБанку"). Покупки можна буде здійснювати як безпосередньо в магазинах, так і через Інтернет. Гроші потрібно використати протягом року.

Кошти можна використати винятково на купівлю:

 • дитячих товарів: засобів догляду за дітьми та дитячих засобів гігієни, зокрема підгузків, серветок, дитячого одягу та взуття, дитячого харчування, дитячого посуду, дитячих іграшок, текстилю для дітей, зокрема рушників, ковдр;
 • товарів для породіллі: прокладок для лактації, прокладок післяпологових.

Поїздки за кордон

Від 1 вересня, щоб в'їхати до Білорусі, громадянам України потрібно мати не внутрішні, а закордонні паспорти. Це дозволить пришвидшити процес проходження пунктів пропуску на кордоні і запобігти використанню підробних паспортів громадянина України.

Відповідну постанову "Про часткове зупинення дії Угоди між Кабінетом Міністрів України та Урядом Республіки Білорусь про безвізові поїздки громадян" уряд ухвалив ще 13 травня. Відтермінування до 1 вересня запровадили, що подорожувальники змогли завчасно оформити закордонні паспорти на території України.

Крім того, від 1 вересня в'їзд для іноземців на свою територію закриває Угорщина. Можливість в’їзду до країни залишиться для окремих категорій осіб. 

Так, дозвіл на в’їзд до Угорщини також буде можливий на підставі відповідного рішення начальника поліції Угорщини. Усі особи, які прибувають до країни, обов’язково підпадатимуть під карантин на 14 днів, водночас, можуть бути звільнені за результатами двох негативних тестів на COVID-19 (SARS-CoV-2 teszt) з різницею видачі щонайменше у 48 годин.

Водночас, протягом майже всього вересня закриті кордони для іноземців і в Україні. Від 29 серпня до 28 вересня Кабінет Міністрів обмежив в'їзд для іноземних громадян, окрім тих, які мають дозволи на проживання чи є членами міжнародних і гуманітарних місій.

НБУ дозволив здавати зношені банкноти у всіх банках

Від 1 вересня зношені та пошкоджені банкноти можна буде здати у касах всіх банків. Відповідно до ухваленої постанови, регулятор уточнив визначення низки ознак зносу і пошкодження банкнот.

Також Нацбанком визначено, що приймати і передавати сильно зношені банкноти для дослідження можуть не тільки уповноважені банки, але і всі українські банки. Крім цього, на інкасаторські компанії поширені вимоги, які раніше виконували тільки банки і вони стосуються вилучення і передавання сумнівних банкнот для проведення досліджень до Національного банку, а також вилучення і передавання банкнот, забарвлених спеціальним розчином внаслідок несанкціонованого втручання в пристрій для зберігання цінностей, до правоохоронних органи.

КПВВ на Донбасі змінюють режим роботи

Від 1 вересня контрольно-пропускні пункти в'їзду-виїзду на Донбасі переходять на осінній режим роботи, а також надалі будуть працювати з дотриманням карантинних умов. Так, після 18.00 на тимчасово окуповану територію пропускати громадян не будуть.

Про це інформують у пресслужбі ДПСУ.

Згідно з осінним режимом роботи, КПВВ "Станиця Луганська", "Новотроїцьке" та "Мар’їнка" здійснюватимуть пропуск через лінію розмежування лише від 7:00 до 18:30. Водночас, прикордонники радять враховувати те, що через блокування окупантами дорожніх коридорів щоденний пропуск здійснюється лише в контрольному пункті "Станиця Луганська".

"Рух дорожнім коридором у межах КПВВ "Новотроїцьке" окупанти дозволяють два рази на тиждень, а переміщення через лінію розмежування у КПВВ "Мар’їнка" російські збройні формування заблокували повністю", - сказано у повідомленні.

Крім того, у зв'язку з карантинними заходами, громадян пропускатимуть лише з наявним медичним полісом, після проходження температурного скринінгу та одягнутими засобами індивідуального захисту та дотриманням соціальної дистанції. 

Громадян, які їдуть з тимчасово окупованої території, також опитуватимуть щодо можливого контактування з хворими на COVID-19. Також ті, хто прибуває з окупованої території, повинні будуть пройти обов'язкову самоізоляцію за допомогою "Дій вдома".

У зоні ООС посилять заходи контролю через поширення коронавірусу

У районі проведення операції Об’єднаних сил посилюють заходи з профілактики розповсюдження COVID-19 через погіршення епідеміологічної ситуації в Україні.

Про це повідомляє пресслужба ООС. 

Так, з боку Харківської, Дніпропетровської та Запорізької областей обмежується перетин лінії проведення операції Об’єднаних сил для громадян, які не мають відповідних документів, що визначені в районі проведення ООС. Також перевізників та цивільне населення і надалі перевірятимуть щодо дотримання правил пасажирських перевезень на автостанціях, залізничних вокзалах, зупинках громадського транспорту та інших обмежень.

Крім цього, посилено вимоги за дотриманням військових ООС режимно-обмежувальних заходів карантину, уникнення контактів особового складу з військовослужбовцями інших частин і цивільним населенням.

На місцях несення служби, контрольно-перепускних пунктах, об’єктах життєдіяльності особового складу – обов’язкове проведення щоденної профілактичної дезінфекції. А також обов’язкове використання особовим складом засобів індивідуального захисту (масок) і дотримання соціальної дистанції.

Відео Нові карантинні зони: хто не піде до школи 1 вересня

Україну знову поділили на нові карантинні зони. Які міста цього тижня позначатимуть червоним кольором, а які зеленим – дивіться у сюжеті. 

Нові карантинні зони: хто не піде до школи 1 вересня